• BIST 90.186
 • Altın 234,351
 • Dolar 6,1028
 • Euro 6,9689
 • Batman : 39 °C
 • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
 • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
 • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak
 • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
 • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
 • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak

2013 yılı Çevre Raporu açıklandı

05.01.2014 16:08
2013 yılı Çevre Raporu açıklandı
Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, ilin çevre durumunu değerlendiren raporunu basın ve kamuoyu ile paylaştı.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, ilin çevre durumunu değerlendiren raporunu basın ve kamuoyu ile paylaştı.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş’un 2013 yılı çevre raporu şöyle “Batman çevre Gönüllüleri Derneği olarak Kentimizde Çevreyi ve yaşamı olumsuz etkileyen her türlü kirlilik ve yanlış politikaları önlenmek amacıyla 2001 yılından bu  yana mücadele vermekteyiz. 

Tüm doğal kaynakları ve biyolojik çeşitliliği, ekosistem bütünlüğü içerisinde sürdürülebilirlik açısından korunmasıdır temel amacımız.

Bu çerçevede her türlü çevre kirliliğini önlemek,  Tehdit altındaki tabiat güzelliklerini kurtarmak, gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa bırakmak, hatalı tarım teknikleri, Ormanlık alanların yok edilmesi, Doğal varlıklara zarar veren unsurlara karşı çalışmalar yürütüyoruz.

2013’ yılı çevre hakkı açısından dünyada ülkemizde ve kentimizde  birçok ihlalin yaşandığı bir yıl oldu. Batman 2013 yılı içerisinde hava kalitesi açısından en kirli illerden biri olurken, mevcut yeşil alanlar zarar gördü, kentte betonlaşma da hızla sürdü.

Bu toplantıyı yapmamızın temel nedeni Batmanın Çevre durumunu değerlendirme raporunu basın ve kamuoyu ile paylaşmaktır.

Bu toplantılarımızı geleneksel hale getirip bundan böyle her sene bu raporu hazırlayarak çevre sorunlarına dikkat çekip çözümünü talep edeceğiz.

2013’te Batma’nın Çevre Durumu değerlendirmesi Raporu;

Sanayi kuruluşlarından kaynaklı, motorlu taşıtların egzoz gazları ve kış mevsiminde ısınma amaçlı yakacaklardan dolayı  yaşanan hava kirliliği yoğun bir şekilde halk sağlığını tehdit etmektedir.Yıl içerisinde kirliliğin önlenmesi için doğal gazın konut ve meskenlerde yaygın hale getirilmesi,  sanayi kuruluşları içerisinde önemli bir yer tutan TÜPRAŞ rafinerisinin doğal gaza geçmesi, konut ve evlerin ısınmasında kullanılan yakıtların denetimlerinin sıklaştırılması, yanlış yakma tekniklerinin uygulanmasında hassas davranılması ile ilgili girişim ve uyarılarımız oldu.

TPAO ve TÜPRAŞ’ın atık sularının düzenli bir şekilde arıtılmadan iluh deresinde açıkta akıtılmasından dolayı insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi devam etti, Bu yönde dernek olarak geçmişte sorunu yargıya taşımıştık, AHİM’de eski Başkanlarımızdan Hasan ARGUNAĞA nın açtığı dava devam etmektedir.

Organize sanayi Bölgesindeki fabrikaların atıkları için  her ne kadar arıtma sistemi kurulmuşsa dahi, düzenli çalışmadığından ve  atık sular açıkta ovaya akıtıldığından  kirliliğe neden olmakta, bu alanda da incelemede bulunup sorunu ilk kez dernek olarak gündeme taşıdık.  

Batman barajı havzası ve nehrinde 2013 yılı içerisinde ciddi manada kirlilik oluştu.    bu çerçevede uzman bir komisyonla alan çalışması yapıldı rapor hazırlanmaya başlandı.

Batmandaki yeşil alanlara 2013 yılında da konut, yol vb. çalışmalarda zarar gördü,  özelikle Karayollarının Şehir çevre yollardaki  köprü ve viyadük çalışmaları ile Belediyenin Turgut Özal bulvarı vizyon çalışmasında bir çok ağaç kesildi. Bunun için kurumlara önceden yazışmalar ve görüşmelerde bulunarak ağaçlar korunmaya çalışılmış basın açıklaması yolu ile yanlış uygulamalar tepki gösterildi.

 2013’te  kentin Betonlaşmasına yol açacak karar, uygulama ve projeler devam etti. 

 Esentepe mesire ve yeşil alanı içerisinde Cami Projesi yapımı için 50 Dönümlük alan cami yapılmak üzere diyanete tahsis edilmesi, Eski Devlet Hastanesinin yeri yeşil alan bölümleri dahil Özel teşebbüs veya TOKİ ye satışı yapılmasının planlanması, Gap ve Belde Mahallesinde bulunan Belde konutları olarak bilinen alanda kentsel dönüşüm adı altında yapılan yüksek katlı binalar, NATO tank çiftliği olarak bilinen özel güvenlik alanı içerisine bulunan yeşil alanların bir kısmının konut amaçlı olarak bir vakfa verilmesi, 16 Mayıs Şehir Stadının TOKİ ye devir edilip yıkılıp ticari alana dönüştürülüyor olması, DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Batman Şubesine ait yeşil alan içerisinde 5 dönümlük ağaçlık alanın resmi kuruma konut amaçlı tahsis edilmesi,  Raman dağı eteklerinde Ormanlık alan olarak tahsisli bulunan 1.000 hektarlık alandan yeşil alan tahsissinin bir kısmının kaldırılması girişimi, Esentepe ile Evcil yapı kooperatifi arasında kalan yaklaşık 50 dönümlük alanın yeşil alan ve spor kompleksinin Otele dönüştürülmesinin gündemde olması, Aydınlıkevler mahallesindeki aile ve çocuk parkının taziye evine dönüştürülme projesi, Eski Otogar alanın Konut ve iş yeri yapılmak üzere SGK ya verilmesi,

TPAO, Petrol arama çalışmalarında çevreyi kirliliği devam etti. Raman’da petrol sahalarında yaratılan kirlilik ile ilgili basın açıklaması yapıldı ve savcılığa suç duyurusunda bulunularak sorun yargıya taşındı.

Batmanda Sokak hayvanları için hala bir bakım ve barınma merkezi yoktur. Bunun için girişimlerde bulunuldu, karın yoğun olduğu günlerde yaban ve sokak hayvanları için yemleme çalışması yapıldı. Ayrıca Atatürk parkına kuş yuvaları monte edildi.

Avlanma adı altında birçok hayvan bilinçsiz ve acımasız şekilde öldürülmeye devam edildi Bunun ile ilgili uyarıların dışında dernek olarak Hasankeyf kırsalında yaralı olarak bulunan şahin Van’da tedavi edildikten sonra doğa salındı. Ayrıca; Akarsularımızdaki balık katliamına dur demek için basın açıklaması yapıldı, açıklamamız üzerine Milletvekili Ayla AKAT ATA Sorunu TBMM gündemine taşıdı.

Anızınların bilinçsiz bir şekilde yakma yolu ile imha etmek yöntemi yüzünden büyük bir çevre felaketi yaşandı. Dernek olarak ile ilgili STK lar’la toplantı yaptık, hazırlanan rapor Vali ziyaret ederek kendisine verildi.

Kuyu başı TOKİ de, Aydın konak köyü civarındaki Besicilerin yoğun olduğu bölgede Atık sular açıkta akmaya devam etti, sorun gündeme getirilerek basın açıklaması yapıldı, ilgili kurumlarla görüşmelerde bulunuldu.

Toptancılar sitesindeki yer altı kirliliği ile ilgili belirsizlik devam etti,  sivil toplum örgütleri, esnaflar la birlikte patlamanın meydana geldiği alanda basın açıklaması yapıldı.

Hasankeyf dicle nehrini tehdit eden Ilısu barajı yapımı Danıştay 4. Dairesi tarafından ÇED gerekçesi ile durdurulmasına rağmen devam etmekte, Dernek olarak yıl içerisinde doğa derneği ile birlikte eylem ev etkinlikler düzenledik. 

Kent yerleşim alanları içerisinde Besicilik hala sorun olmaya devam ediyor, Besicilik yüzünde ciddi manada bir çeçvre kirliliği söz konusudur. Sorunun çözümü noktasında kurumların ciddi anlamda bir plan ve projesi yok.

Raman dağı eteklerindeki Katı Atık toplama tesisi mevzuata uygun değil, çöpler düzenli depolanmamaktadır, katı atıkların düzenli bir biçimde depolanması için hazırlanan proje Hazine onayı beklemektedir.

İluh deresinin ıslahı gerçekleştirilmediğinden dere yatağında lağım suları akmakta, çöpler gelişi güzel dereye atılmakta ve büyük bir çevre sorunu olarak yıllardır gündemde olmasına rağmen İluh deresi kentsel dönüşüm projesi  devletten yeteri destek almadığından maalesef proje hayata geçirilememektedir.

DDY raylarının şehir içerisinden geçmesi üzerine rayların bulunduğu alanlar adeta çöp ve moloz yataklarına dönüşmekte hem zemin geçitlerinde ölümle sonuçlanan kazalar yaşanmaktadır. DDY rayları ve istasyonun şehir dışına çıkarılması yönünde kurumlar yeteri kadar gayret sarf etmemektedirler.     

 Kentte gürültü kirliliği yoğun bir şekilde yaşanmakta, özelikle havai fişeklerin patlatılması sorunun giderek artmakta, bununla mücadele etmesi gereken kurumlar zamanında yaptırım ve cezai mudideler uygulanmamaktadır.

  Görsel kirlilik, noktasında alınan önemler yetersiz kalmakta çevrede görsel kirliliğe neden olan tabelalar, afiş pankartlar rahatsız edici noktadadır.

Şehir içi İçme suyu şebekesinde 1990’li yıllarda döşenen asbestli borlar, hala sorun olmaya devam etmekte, ayrıca içme sularımızda geçmişte rastlanan fenol oranı tehlike boyutlarda olmasa da hala mevcuttur.

 Baz istasyonlarının elektro manyetik etkilerinin insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratılmasına rağmen kent yerleşim alanlarında nüfusun yoğun olduğu binalara rastgele monte edilmektedir, baz istasyonlarının kontrolüne ilişkin ciddi anlamda bir tedbir alınmamaktadır.”

Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Aksoy, Ayturan'ın veda yemeğindeydi15 Ağustos 2018 Çarşamba 14:41
 • Batman STK’larından devlete destek15 Ağustos 2018 Çarşamba 14:38
 • Sason MYO ilk kez öğrenci alıyor15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:39
 • Vali Deniz iş yeri açılışına katıldı15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:38
 • Vali Deniz, Sosyal Markette incelemelerde bulundu15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:37
 • Vali Deniz’den İdare Mahkemesi Başkanı Ayturan'a veda yemeği15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:37
 • 12 Üniversite Rektörü, ABD ve Trump'ı kınadı15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:36
 • Real Konak Hotel, yerli ve milli ürünler kullanacak15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:35
 • Patlama: 4 çocuk yaralandı14 Ağustos 2018 Salı 17:16
 • 153 bin kişiye yeni kimlik verildi14 Ağustos 2018 Salı 15:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim