• BIST 101.849
  • Altın 259,419
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Batman : 22 °C
  • Uçak sefer sayısı arttırılsın!
  • ‘Belediye kaynaklarını halkımız için etkin ve verimli kullanacağız’
  • 17 Baro'dan Hasankeyf tepkisi: Projeden vazgeçin
  • Uçak sefer sayısı arttırılsın!
  • ‘Belediye kaynaklarını halkımız için etkin ve verimli kullanacağız’
  • 17 Baro'dan Hasankeyf tepkisi: Projeden vazgeçin

22 STK’dan ‘Sağduyu Çağrısı’

28.01.2014 15:09
22 STK’dan ‘Sağduyu Çağrısı’
Son günlerde Hizmet Hareketi'ne yönelik saldırılara toplumun değişik kesimlerindeki STK'lardan tepki geldi.

Son günlerde Hizmet Hareketi'ne yönelik saldırılara toplumun değişik kesimlerindeki STK'lardan tepki geldi. 22 dernek ve STK adına yapılan ortak açıklama şöyle “Ülkemizin içinde bulunduğu bu süreçte 22 adet dernek ve STK Olarak aşağıda belirttiğimiz duygu ve düşüncelerimizi sizinle paylaşma lüzumunu hissettik.

İki ayı aşkın bir süredir ülkemizde yaşanan Hizmet Hareketi, Camia diye isimlendirilen “Gönüllüler Hareketini” yıpratma,  itibarsızlaştırma, ötekileştirme, karalama kampanyalarını üzülerek izliyoruz. Geçmiş dönemde bir gurup, toplumun bir kesimini “mürteci, habis ur , kan emici vampirler, yarasalar, örümcek kafalılar, sıkma başlar” gibi ithamlarla yok etmeye çalışmıştı. Bugün ise Hizmet Hareketi aynı itibarsızlaştırma taktiği ile belli bir gurup tarafından hedefe konularak “paralel devlet, çete, virüs, in, gizli örgüt, haşhaşi” gibi iftiralarla hiçbir bilgi, belge ve objektif kriter ortaya koymadan hiçbir hukuki temele dayanmadan yaftalanıp karalanmaktadır.

Bugün bir kısım medya tarafından; defalarca yalanlanmasına rağmen sorumlu  ve objektif gazetecilik kriterlerini hiçe sayarak ve bir merkezden yönlendiriliyor intibaı vererek her türlü yalan ve iftiraya başvurarak hizmet hareketi hakkında kara propaganda kampanyası yürütülmekte, Hak hukuk tanımamakla birlikte ALLAH’tan da korkmadan dini terminoloji kullanılmaktadır.

Eğitim sisteminin boşluğundan doğan ve dar gelirli ailelerin çocuklarının önünü açan, eğitimde sosyal adaletin sağlanmasına ciddi katkılar sunan ve hele bölgemiz (doğu ve güneydoğu) için olmazsa olmaz müesseseler olan dershaneler, anayasanın teşebbüs hürriyeti, eğitim alma hürriyeti çiğnenerek kapatılmak istenmektedir. Toplumun büyük bir kesimi karşı olduğu halde bir oldubittiye getirilerek Anadolu insanının elinden bu can simidi alınmak istenmektedir.

Hizmet hareketi ile ilgisi olduğu düşünülen işadamları keyfi denetim ve tehditlerle baskı altına alınmaya çalışılıyor.  Bazı işletmelerin ruhsatları iptal ediliyor. Bir bakan çıkıp bir katılım bankasını hedef göstererek dolar aldığını söylüyor sonra bu yalanlanıyor. Buna rağmen kamu kurumları, bir katılım bankasından mevduatlarını çekmeye zorlanarak, banka devlet eli ile batırılmak isteniyor.

2010 referandumu ile fişlemeler anayasal suç kapsamına girdiği halde Kamuda çalışan memurlar, bürokratlar hizmet hareketi, cemaat ve tarikatlara nispet edilerek fişleniliyor ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden kıyıma tabi tutuluyor. Eski Türkiye’yi hatırlatan manzaralarla karşı karşıya kalıyoruz. Kazanılmış bazı haklar kayboluyor.

Anadolu insanın himmet ve gayretleri ile yurt dışında açılan, kendi kültürümüzü ve insani değerleri dünyaya taşıyan, milletlerarası barış köprüleri kuran, bulundukları her yerde ülkemizi en güzel şekilde temsil eden, ulaştıkları her insana ülkemizi ve milletimizi sevdiren okullar da bu süreçte yıpratılmak istenmektedir.

Başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, işadamları, sanatçılar ve toplumun her kesiminin takdirini kazanan bu kurumlar da ötekileştirme ve karalama kampanyalarına tabi tutulmaktadır. Devletimizin büyükelçilerine; bulundukları her ülkede birer gönüllü kültür elçisi olan bu kurum ve  öğretmenleri örgüt üyesi gösterme görevi verilmektedir.

ALLAH rızasına kilitlenmiş bir ilim ve fikir insanı olan, hayatta her hangi bir makam, mevki, maddi çıkar ve siyasi hedef peşinde olmayan, hatta bu gönüllüler hareketinin ismi ile anılmasını istemeyen, savaşla, tuzakla, operasyonla, kirli oyunlarla ilgisi bulunmayan, ve bölgemiz ile ilgili olarak “sulh hayırdır, Hayır sulhtadır” diyerek, Erbil’de yayınlanan Rudaw gazetesine verdiği ropörtajda “temel hak ve özgürlükler pazarlık konusu yapılamaz” diyerek çözüm sürecine katkıda bulunan Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi örgüt lideri olarak gösterilmeye çalışılmaktadır.

Bu süreçte ülkemiz bir hukuk devleti olma keyfiyetinden ve Avrupa birliği normlarından uzaklaşmakta, bu durum ülkemizi dış dünyada itibarsızlaştırmakta ve yalnızlaştırmaktadır.

Bütün bu gelişmeler tavanı ve tabanı ile hizmet hareketine gönül veren herkesi derinden üzmekte ve ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği adına kaygılandırmaktadır. Toplumda oluşan gerginliğe ve kullanılan ayrıştırıcı dile bir an önce son verilmeli, uzlaşmacı bir tavır sergilenmeli ve ortam yumuşatılmalıdır.

Toplumun gönlünde yer edinen insanlara ve kurumlara iftira atılmamalı, haksız ithamlarda bulunulmamalıdır.

Hukukun ve adaletin işlemesine imkan verilmeli, halkın devlete ve devlet kurumlarına olan güveni zedelenmemelidir.

Kamu görevlileri üzerine bir baskı oluşturulmamalı, görevlerini kanunlar çerçevesinde yapmalarına imkan tanınmalıdır.

Bir an önce haksız ithamlardan, mesnetsiz suçlamalardan, ötekileştirme yolu ile toplumu kamplaştırmalardan vazgeçilmelidir. Ülkemizin geçmişte bundan çok çektiği unutulmamalı, hukukun üstünlüğü İlkesi temel alınarak toplumda yeniden huzur ve sulh iklimi oluşturulmalıdır.”

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim