• BIST 94.219
  • Altın 254,250
  • Dolar 5,8719
  • Euro 6,5725
  • Batman : 24 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

8 MART DÜNYA KDINLAR GÜNÜ.

09.03.2016 13:53
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Dünya kadınlar günün tarihçesi : 8 Mart 1857 tarihinde ABD nın Newyork kendinde 40 000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak, polislerin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, ardından da çıkan yangından işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçmaması sonucu , çoğu kadın 129 işçi can verdi. Cenaze törenine on bin kişi katıldı. 

26, 27 ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2 Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslar arası sosyalist kadınlar konferansı ) Almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden, Clara Zetkin 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikasındaki yangında ölen kadın işçilerin anısına, 8 Mart dünya kadınlar günü olarak anılması önerisi getirildi ve öneri oy birliği ile kabul edildi. 
1921 yılında Moskova’da 3 cü kadınlar konferansında gerçekleşti. 1960 yılında ABD anmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi.16 aralık 1977 yılında BM (Birleşmiş milletler) 8 mart dünya kadınlar günü olarak kabul edildi. 
Türkiye’de ilk kez 8 Mart 1921 dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı.Kaynak:(Özgür ansiklopedisi. Google.) 
8 Mart dünya emekçi kadınlar günü, tüm dünya emekçi kadınların kutladığı uluslararası bir gündür. Belirli bir milletin değildir. Dikkat buyurun, Türkiye’de ki sosyalist çevreler bu günü “ dünya emekçi kadınlar günü” olarak kutlama taraftarıdırlar. Ve kutluyorlar. Yani bu günü sosyalist zihniyete sahip çevrelerin kutladığını anlıyoruz. 
Kadına hayat hakkı veren İslam’dır. İslam’ın evrensel değerleridir. İslam’la kadın –erkek hayat bulur. Sosyalist ülkelerin ne hale geldiklerini demir perde ülkelerin manevi yönden ne vahim hale geldiklerini Sovyet sosyalist Rusya’da gördük. 1990 yılında yeni bağımsızlıklarını kazandılar. Sovyet Rusya’nın sosyalsizimle ne hale geldiklerini gördük. Sosyalizm bu Müslüman milletin derdine çare olamaz. Bu Müslüman milletin sıkıntılarına çözüm olamaz. Hala birileri sosyalizmin sevdalısı oluyor. Sosyalizm sistemi iflas etmiştir. kendisi çökmüştür. Birileri yeniden onu ihya etmeye çalışıyor. Ne sosyalizm ne kapitalizm hiç kimseye refaha, huzur getirmemiştir. Müslüman millete sosyalizm fıtratına terstir. İlahi fıtrata ters. 
Dünya kadınlar günün tarihçesini yukarda arz ettim. Yıllar yılıdır, Kadına şiddet , baskı, taciz ve tecavüz ne yazık ki önlenebilmiş değildir. Çare ve çözüm getirememiştir. Çünkü din, inanç ve maneviyattan yoksun bir yanlayış huzur getirmiyor. 
Sosyalizm anlayışına göre; din afyondur. Dini afyon gibi, insanları uyuşturur diyor. Bu anlayış ve bu düşünce Müslüman’ın inancına ters düşer İslam dinin iman esaslarına ters düşer. Bu anlayış İslam’la Bağdaşmaz. Kapitalizmin vahşi kötülüğünü de görmek mümkün. İslam adalet anlayışı bu aziz milletin refahını, huzurunu, adalet anlayışını sağlar diye düşünüyorum. Bin yıldır Müslüman olan bu millet, kıyametin sabahına kadar Müslüman kalacak olan bu aziz milletimizi sosyalizme alet edilmemeli. 
İslam kadına değer vermiştir. İslam’a göre kadın anadır.” Cennet kadınların ,yani anların ayakları altındadır.” diye beyan eder. Bu anlayışı ne sosyalizmde ne kapitalizm de ne komünist sistemlerde görmek mümkün değil. İslam'ın kadına verdiği değer, hiç bir beşeri sistemde vermemiştir. nsanlık , 
Hz.. Muhammed'in (A.S) beyan etmiş olduğu mesaja muhtaç. Ahlaki prensiplere muhtaç . İslam ahlakından uzak bir anlayışta olduğu için bugün kadınlar eziliyor. siyasilerin menfaateçilerin emellerine alet olunuyor. reklam aracı haline getirilmiştir. bayanın çığlıklarına sessiz kalmamak lazım. Nerede bir şiddet, baskı, taciz tecavüz oluyorsa bilin ki o memlekette İslam ahlakı yok demektir.. 
İslam şuurunu, hakiki ve doğru inancını vermek lazım. Sosyal enternasyonalin değil, batıdan ithal edilen zihniyetle değil. Allahın emrine göre , peygamberin sünnetine göre kadın haklarını savunmak, gerekiyor. İslam’a müracaat etmek gerekir diye düşünüyorum. 

Bu yazı toplam 843 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim