• BIST 94.219
  • Altın 254,250
  • Dolar 5,8719
  • Euro 6,5725
  • Batman : 24 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Acı ve Gözyaşı...

04.02.2016 15:23
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

         Milletçe büyük bir musibet içinde bulunuyoruz. Aynı milletin evlatları birbirine silah çeker, kurşun sıkar ve mayınlarla birbirine saldırmakta. ne oldu da bu millet birbirini öldürecek kadar bombalayacak kadar, yok edecek kadar birbirine düşman haline geldi. getirildi. Bundan dolayıdır ki bugün acılar çekiyor, içimize kor ateş düşüyor ve göz yaşı döker hale geldik.

        Bin yıldır aynı havayı, aynı toprağı, aynı suyu paylaşan, kader birliği yapmış bu millet ne yazık ki dış güçler tarafından bizi birbirimize düşman haline getirildi. Irkçılık hastalığı, kin , düşmanlık, tohumu ekildi. İslam'ın birleştirici ahlakından uzaklaştırıldı. Dış güçler kendi sinsi emelleri için Müslümanlardan daha fazla çalıştılar. Görsel Basın yayınla, Moda adı altında gençleri batılaşma adına sefahate, delalete düşürdüler.'' Böl, parçala, yut'' politikasıyla ne yazık ki bizi birbirimize düşman haline getirdiler.

       İslam kardeşliğin öngördüğü kaynaşma, dayanışma, kardeşlik ruhunu yıllarca unutuldu ve unutturuldu. Bugün acı ve göz yaşı içinde isek, manevi değerlerden, dini değerlerden uzaklaştığımızdandır. Bu aziz milletin yeniden o ihtişamlı dönemine dönmesi için, yeniden huzura, barışa ve kardeşliğe  dönmemiz için Müslüman olarak, bu memleketin çileli bir bireyleri olarak kardeşlik hukuku içinde kalarak, İslam kardeşliğin öngördüğü şekilde kardeş gibi olmaya çalışalım. Nasıl ki kardeşler birbirine zarar vermiyorsa, kötülüğünü düşünmüyorsa bizler de bu ülkede öyle de  bu anlayışla hayatı yaşamaya bakalım...

      Ülkemizin, İslam coğrafyasının adalete, huzura, barışa kavuşması için birbirimizi sevelim. sayalım. Bu konu ile ilgili rahmet peygamberimizi : '' İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi de sevmedikçe iman etmiş olamazsınız.'' buyuruyor.Toplumların ıslahı, toplumların mürşitleri olan peygamberin sesine kulak verelim. gereğini yaşayalım.

     Acıların dinmesi, göz yaşların dinmesi bu hadis-i şerifin gereğini yaşamakla sağlanır.. Reçete budur. Peygamberin ahlakına dönelim. Sünnetini yaşayalım. Adaletini yerine getirelim....Birbirimize şefkatle ve rahmet duyguları  ile davranalım. Acılar çeken bir milletin huzurun, barışın, kardeşliğin tesisi dini değerlerin gereğini yaşamakla sağlanır.

     İslam anlayışında başkasına zara vermek yoktur. Yalan, aldatma, karaborsa, hile dedikodu, adam kayırma, kötü zan  gibi kötü davranış ve tutum bir Müslüman'ın ahlakın da bulunamaz. Ne hazindir ki bugün Müslümanlar olarak kan, göz yaşı, cinayet gibi toplumsal sorunlarla boğuşuyoruz...     İslam alemi olarak kötü bir durumdayız. Yöneten ve yönetilenler olarak, İslam ahlakını yaşamıyoruz.Cehalet, sefalet, savaşlar,geri kalmışlık, fakirlik, gasp,  cinayetler, göçler, mültecilerin daha iyi bir yaşam için Avrupa ülkelerine kaçak yollarla gitmek isterken şişme botlarla, denizlerde  boğulmaları, dalgalara teslim olmaları çocukların boğularak denizlerde balıklara yem olmaları hepimizi derin üzüntülere ve göz yaşlara boğmakta.

     Bu sorunların yaşanmasında hepimizin kendine göre bir sorumluluğu vardır. Ayni memleketin çocukları, ayni havayı, ekmeği, suyu paylaşan gençler,  nasıl oldu da bugün birbirine zarar verecek hale geldi.  din kardeşi olduğu halde birbirine acımasızca silah çekiyor, çekinmeden kurşun sıkıyor. Burada bir baba,bir  anne bir devlet yetkilisi olarak nerede hata yaptık. Bu hataya düşmemek adına neler yapalım.Neler yapmalıyız.Buna kafa yormamız lazım.Çözüm yoluna ıslah yoluna, ihya yoluna gitmemiz lazım...

     Bu olaylar üzücü olduğu kadar kahredicidir. Çözümü acizane kanaatime göre; Allahın bize gönderdiği İslam'ın emirlerini yerine getirmemiz lazım. bedenimi, makam ve yetkimiz, malımız, çocuklarımız bizlere Allah'ın lütfettiği birer emanettir. . Bu kadar  bol nimetler Allah'ın bizlere bahşettiği nimetin değerini bilmek lazım.  Bu  emanetleri verenin emrettiği istikamette kullanmak lazım. Allah'ın verdiği bu nimetlerine nankörlük edersek, şükretmezsek bu nimetleri Allah bir şekilde alıyor ve bir şekilde cezalandırıyor. Her şeyimizle İmtihandayız. İmtihanın başarılı  gitmesi için dersimize iyi çalışmak  lazım diye düşünüyor.um...

Bu yazı toplam 709 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim