• BIST 90.787
  • Altın 255,085
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 21 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Ağaların diyarından bilinmeyen bir sima

29.06.2014 16:09
Sadık Aksoy / Batman Haber Gazetesi

Sadık Aksoy / Batman Haber Gazetesi

Gercüş yerlilerinde Metin Aslan yıllardır sağlık sektöründe çalışmaktadır… Yöre halkı tarafında efendiliğiyle, yardım severliliğiyle bilinir. Sohbetin ardında Gercüş’ün şimdi ki profiline bakıldığında neler söylemek istersiniz dediğimde Metin Aslan gülümseyerek: “Ne diyelim her şey gözler önünde” deyip sözlerine şöyle devam etmektedir: “ Gercüş’te üretimden ziyade hep tükettim var. İş alanları pek dar.  Özellikle Kantar Köprüsü’nün inşa edilmesiyle tamamiyle ekonomi ve sosyal alanında, Gercüş büyük bir darbe aldı. Mardin ve Batman istikametinde Gercüş bir dinlenme veya yorgunluk çayı içme durumunda iken… Şimdi arabaların güzergâhı değişti. Başka bir sıkıntı ise okuyan gençlerimiz başka şehirlere gitme zorunda kalıyorlar. Dolaysıyla burada genç nüfusun daha da bir erimesine neden olmaktadır. Yüksek okul olmuş olsaydı genç nüfusumuz burada kalıp Gercüş’ümüz daha bir hareketlilik olurdu. Üretim iş alanında Gerçüş’e ne devlet ne de özel sektör tarafında bir yatırım yok. Bakan Mehmet Şimşek doğduğu bu topraklara ne denli yatırım yaptığını yorumdan ziyade buradaki insanlarla görüşün. Eski milletvekili Emin Ekmen kısmen de olsa Eğitim konusunda inkar edilmeyecek hizmetiyle anılıyor. Gercüş’e yurt ve Anadolu Lisesi kazandırdı. Bakan Şimşek’ten ise yüksek okul istiyoruz.”

sehmus-hoca,-1970li-yillarinda-hasankeyf-yamacinda-cektigi-bir-fotograf.jpg

Şehmus Aslan öğretmen, TRT ve Hürriyet Gazetesi muhabiri

Gercüş tarihinde ilk yerel gazeteyi kurdu. Barış Gazetesi… Eğitimde ve sosyal yaşam kulvarında insanların eşit olmasını benimseyen duruşu vardı. Okumaya önem verir özellikle kız çocukların okumasını isterdi.

Bir çırpıda anlatım işi başından anlatsam sanırım daha iyi olacak.

Gercüş hep ağalıklarıyla ve bürokraside görev yapan renkli kişilikleriyle gündemde olup bilinir… Ama bu sayfanın başka boyutunda ise öğretmenliğiyle güzel düşünceleriyle bir sima daha vardı.

1944 yılında doğdu. Mardin Lisesi mezunu. 1965 döneminden 1982 yılına dek Gercüş’te öğretmenlik yaptı. Öğretmenliğin yanısıra fiilen 10 yıla yakın TRT ve Hürriyet gazetesinin ilçe muhabir temsilciliğini yaptı.

sehmus-hoca-1965-yilinda-gecuste-tarihi-konagin-birinde-akraba-ve-dostlariyla-bir-arada-iken....jpg

Evet, öğretmen Şehmus Aslan’dan söz ediyorum

Eğitimi fakültesinden önce 1960’ta İstanbul teknik üniversitesini kazanır. Babası izin vermez darbe yılları ve öğrenci çatışmasının yoğun olduğu döneme denk gelir. Daha sonra eğitim fakültesini okur ve öğretmenliğe başlar. Bir yandan eğitmenlik diğer zamanlarında ise gazetecilik yapar. 1980 sürecinde lisede okuyan bir akrabası yakalanır. Öğrencinin eğitim yaşamı bitmesin diye Mardin’e gider meslektaşına “Bu çocuğu şikâyette bulunma okulunu okusun. Bende öğretmenim. Bu konuda anlayışını bekliyorum ” der. İnsan sandığı meslektaşı meğerse muhbir imiş bir müddet sonra Şehmus Aslan şikâyet edilir ve yakalanır…

Mardin, Diyarbakır askeri cezaevlerinde yatar. Diyarbakır deyip geçmeyelim insan müsvetesi işkenceci Esat Oktay dönmedir. Ve işkence seanslarından o da geçer. 8 ay yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşur ama… İkinci bir ceza özgürlüğünün içinden gelir.

Öğretmenlik yapamaz!

Bu evreden sonra gazetecilik yaşamı başlar. Gercüş için imkânları doğrultusunda hep mücadele etti. Sistemin o dayatmalarından ötürü kimi zaman içine kapanır, zaman zaman hüzünlense de… Yaşama olan azmi ve ailesine olan düşkünlüğünü daha da bir güçlenir.

Eşi Tenzile hanıma hürmetkâr, tüm çocuklarını sever ama kız çocuklarına daha bir düşkündür. Öğretmen Şehmus Aslan’ın 11 çocuğu var. Çocuğunun biri Metin özel sektörde  diğer kardeşleri ise çeşitli iş alanlarında çalışıyorlar… Çevrelerinde sevilip sayılan kişilerdir. Sadece Yılmaz siyasette aktif bulunmaktadır. Tenzile hanım çok sevdiği rahmetli eşinde yadigar kalan çocuklarının yaşamda bu denli başarılı olmaları o’nu hayatta tutan en önemli değerdir. Tüm Aslan ailesine mutlu esinlikler... Tenzile teyzeninde de buradan ellerinden öper sağlıklı bir yaşam dillerim.

Ha unutmadan söyleyeyim 6 yıl önce Gercüş ile ilgili bir yazı dizisi yazmıştım. Cadde boyunca dolaşır iken… Sonrada öğreneceğim ilkokul 4. sınıfta o vakit okuyan  Zeliş’i haber yapmıştım. Bana “ Abi, bu evimizin önünde bulunan parkı, neden haber yapmıyorsun bak çöl gibi, belediye yeşillendirsin, salancaklar koysun. Biz cadde de değil parkta oynamak istiyoruz” demişti. O vakit küçük şimdi ise lisede okuyan Zeliş, rahmetli Şehmus Aslan’ın en  küçük kızıymış.  Daha o yaşata iken hakkını arayan bir olarak rahmetli Şehmus Aslan’ın bir yansımasıdır. 

------------------------------------------------0-------------------------------------------

sehmus-hoca-evinde-akrabasiyla....jpg

Muskalı hikâye

Tarih: 1203…

Mekan: Mezopotamya

 

 

Üzüm Gözlü kız pencereden yolda oturan Derviş’e bakar. Bir müddet gözlemler o’nu; bu yabancı kimdir diye. Hem şüpheyle hem de merakla ara ara perdeyi açıp Derviş’e bakmaktadır. Derviş  “Zaman ve Doğanın önemini”   yoldan gelen kervanlara anlatırdı. Kervanlar Amed’ten yola çıkmış Süleymaniye’ye  Hallac-ı Mansur’u  görmek için günlerce yol yorgunluğuyla bir müddet Derviş’in yanında dinlenirlerdi… Pencerenin ardından Üzüm Gözlü kız bakar. Daha sonra Derviş ve kervancılara ayran ikram eder.

 

Bir müddet sonra Derviş yerinde Üzüm Gözlü kız ve kervanlar aniden yok olurlar.

Derviş şaşırır. “Demin buradaydılar ama şu an yok! Rüya mı gördüm ne, yoksa yok muydular?” diye kendi kendine söylenmekte iken kimseye inandıramadı gördüklerine. Belki Üzüm Gözlü kızda ayran ikram etmemişti. Tuhaf gizem bir zaman akışında Derviş diyar diyar dolanır.

 

Üzüm Gözlü kızın ile kaybolan kervanın sırını anlamaya çalışır!

Kim bilir?

Şu an nerde ne yapmaktadır?

Aşk bu ya; kavuşulan hangi aşka dair bir kelam ve dem yazılmıştır ki? Tanrı’ya ulaşacak kul, hala devam eder mi zikir aşkın beyitlerine?

 Suya doyan toprak bir müddet suyu hatırlayamaz ta ki susuncaya dek… Yaşamda yarım kalmış tüm eylemlere kelam edilmiş, maksada erenlere dair ne bir beyit ne de bir kaside yazılmış; yaşamın yazgısı bu, toplum içinde sevilen üreten insanlar vakitsiz göç ettiklerinde hep muhabbetle, aşkla sevdikleri tarafından yâd edilir.

Bu yazı toplam 2509 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim