• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

AHLAK VE BİZ..

31.08.2016 16:27
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Ahlak: insanların toplum içindeki davranışlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini uyum içinde sağlamak, düzenlemek amacıyla başvurulan tutum ve davranışlardır..

İnsanı yaratan Allah, insana şekil ve biçim veren, görme, konuşma, anlama, düşünme gibi kabiliyetleri veren Allah'tır. insan sosyal bir varlık olması hasebiyle bu ilahi ahlakla ahlaklaşması gerekir. İnsanoğlunu yaratan Allah, toplum içinde insanlara, hayvanlara ve bütün canlılara karşı insanın nasıl ne şekilde davranması gerektiğini ilahi mesajlarıyla bildirmiştir. Bütün peygamberler insanları bu konuda uyarmışlar, hayatlarında örnek olmaya çalışmışlardır.

Peygamberimiz Peygamberlikten önce  ona “Muhammed-ul emin” Güvenilir Muhammet diyorlardı. putperestler, inkarcılar, zalim ve yalancı insanlar kendi emanetlerini o peygambere  teslim ediyorlardı.. Peygamberin azılı düşmanları, onu öldürmeye kalkışanlar ona : senin hiç yalan söylediğini görmemişiz diyorlardı. Misafire ikram edersin, gariplerle ilgilenirsin, akrabalarını gözetirsin, emanete riayet ediyorsun diyorlardı. Zeyd bin Haris adlı hizmetlisi on yıl peygamberimizin yanında kalmış onu bir defa olsun azarlamamıştır. Peygamber ile  annesi ve babası arasında kalma terhcihi konusunda serbest bırakılınca Zeyd  ben: Peygamber’in yanında kalmayı tercih ediyorum demiştir. Ahlakın güzelliğinden dolayı..

Biz Müslümanların da Peygamberlerin ahlakını hayatlarımız da tatbik etmemiz gerekir. Toplum ahlak yönden yozlaştığını esefle görüyoruz. Edep, haya, saygı, sevgi, şefkat, yumuşaklık, ağır başlık, büyüklere saygı, küçüklere sevgi gibi konular, insanların hak ve hukuklarına saygı gibi işlerden uzaklaştığını görüyoruz.. Trafikte yaşanan ahlaksızlık, kızgınlıklar, öfke, şiddet, taciz ve tecavüz gibi toplumsal ahlaki çöküntünün hızla yayıldığını  hepimizin malumudur...

İslam sadece ibadetlerden oluşmuyor. İslamiyet Sadece imanla, sadece ibadet, sadece namaz değil, İslamiyet bunlarla sınırlı bir din değildir. İslam bir bütünlük arz eden evrensel ilahi bir dindir. İslam iman, ibadet, ahlak ve muamelat diye dört bölümden oluşur. Sadece birini tutup öbürlerini ihmal etmek noksanlık arz eder. Dolaysıyla Peygamberimizin şu hadisi bizi düşünmeye sevk etmeli:” Bizi aldatan bizden değildir.” ( Müslim. İman.164)  Sizin en hayırlınız ahlakı en güzel olanınızdır.” ( Buhari, Müslim, Tirmizi rivayet etmiştir. Buyuruyor. “Kendi nefsin için istediğin şeyi, mümin kardeşin için istemediği zaman iman etmiş olamaz.”. Bir başka hadislerinde “Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (Hadisi, Malik Muvatta da rivayet etmiştir.) Bir başka hadislerinde” Kıyamet günü bana en yakın olanınız Ahlakı güzel olandır.” Şekilde beyan etmiştir. Bunun gibi daha yüzlerce emir ve tavsiyeleri ihtiva eden hadisleri sıralamak mümkün.

İmtihandayız. Kulluk bilincimizi yaşamalıyız. Başıboş değiliz. Sorumluyuz Allah (c.c) emirleri ile, peygamberimizin ahlakını yaşamakla görevliyiz. Ölüm var. Zengin-fakir da olsak, kutlu atlas giysek de tüm dünyayı görsek de mevki makam sahibi olsak da saraylarda kalsak da, elbet bir gün öleceğiz. Tabutlara konulacak, üç beş dostun omzunda amelinle kabre gireceksin kulluğumuzu bilmeliyiz.

İnsanı güzelleştiren ahlaki yapısıdır. Ruhun, duygu ve düşüncelerin temiz olduğu ahlaki yapımızla güzelleşiriz. Dünyada kaldığımız sürece dinle, maneviyatla, güzel ahlakla, ibadet ve sosyal davranışlarımızla iyi olmak durumundayız. Her şey bitiyor. Elimizde kalacak, faydayı sağlayacak olan şey iman, ahlak, ibadet ve yapmış olduğumuz güzel işlerdir. Bizi dünya ve ahret saadetine vasıl edecek iş bu saydıkları hususlardır.

Ahlaklı, doğru sözlü, yalan söylemeyen, aldatmayan, ahlaki yapısıyla insanlara faydalı olan, insanlara zarar vermeyen kişiler sevilir, sayılır, dünyada itibar sahibidirler. En büyük sermaye bu değerlerdir. Bunlara insan olarak ve Müslüman olarak taşımaya çalışmalım...Yaşayalım.

Bu yazı toplam 691 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim