• BIST 95.193
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7581
  • Euro 6,5591
  • Batman : 35 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

ALLAH'I ANMAK...

14.07.2016 14:36
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Güneş ışık veriyor, buluttan yağmur suyu, semadan rahmet canlıların imdadına gönderiyor, toprak bitki yeşeriyor, türlü meyveler sebzeleri istifademize takdim ediyor. Koyunun sütünden, yoğurdundan, tereyağından, derisinden, etinden, yününden istifade ediyoruz. Bu nimetlere şükrü gerektirir. Bu işler gayb perdesi altından Rahman sıfatıyla, Rezzak sıfatıyla  rahmet hazinesinden Allah (c.c) kullarına gönderiyor.

Ay, güneş, dünya, dağlar, ekin tarlaları toprak, hayat kaynağımız su ve daha sayamadığım binlerce nimetler her şey insan için. Yüce Allah (c.c) bu kadar kulu insanı seviyor, rahmet ediyor, onun ihtiyacı olan her şeyi istifadesine vermiştir.

Vücudumuzu çalıştıran ruh, organlarımız, kalp, böbrek, damarlar, görme duysu göz, işitme organı kulak, konuşma  organı dil, göz kirpikleri, bir şehrin kanalizasyonun andıran kan dolaşımını sağlayan damarlar, vücudumuzu dik durmasını sağlayan kemikler, iskeletimizi hareket ettirmeyi sağlayan eklemler, oksijen almamızı sağlayan ciğer ve bronşları, iç organlarımın mide dalak harika görevleri yerine getiren bu organlar milyarlarca dolar harcayıp satın almak, serbest piyasada bulmak, elde etmek mümkün değil.

Vücudumuz birer emanettir. Bu harika emaneti biz kendimiz elde etmedik, yerde bulmadık bunu bize veren, bahşeden, lütfeden zat bu organları istediği istikamette çalıştırmak istiyor. Nefsinize zulmetmeyiz, başkasına da zulüm etmeyiniz. Zulüm zulmettir kıyamet gününde, ''Bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibidir.'' buyuruyor yaratan Allah. canı veren Allah'tır.

Şu Ayet-i Kerimeye dikkat edelim: ''İçtiğiniz suya ne dersiniz.? Siz mi onu buluttan indirdiniz yoksa indiren biz miyiz.? Dileseydik onu acı bir su yapardık. O halde şükretseydiniz ya.!'' ( Vakı'a 68,70.) içtiğimiz suyun  Allah'ın rahnet hazinesinden tatlı bir hayat suyu canlılara verildiğini, şuursuz, bulutlardan gök yüzünden yer yüzüne indiğini rahmetin tecellisi olarak,  canlıların imdadına yetiştiğini bildiriyor. Allah'a karşı görevimizin gereği  Bütün bu nimetlere karşılık şükretmek, hamt etmek, nankörlük etmemek,  secde ederek önünde saygı ile eğilmek, ellerimizi semaya rahmet kapısına kaldırarak şükretmek gerektiğini bizlere haber veriyor yüce Allah.

İnsan dünya misafirhanesine muvakkatten, geçici bir süre için gönderilmiş yaratılmıştır. Kutsal bir sorumluluğu vardır. Allah kulunu bir takım görev ve sorumlulukla sorumlu kılmıştır. İman etmek, kulluk görevini ifa etmek, secdeyle aczini, fakirliğini muhtaçlığını göstermek, önünde eğilmek rüku etmek, şükretmek ona övgü ile şükran borcumuzu yapmak sorumluluğundayız.

İnsanlık tarihini incelediğimizde  Allah'ı unutan, ona isyan eden, emirlerini hiçe sayıp yerine getirmeyen kavimler helak olmuştur. Lut kavmi, Şuayb, Semut ve Nuh kavimleri gibi helak olup yok olmuşlardır. Kim nefsine zulmetmiş veya başkasına zulüm etmişse bu tür felakete  uğramışlardır. Dünya imtihan yeridir. belirli bir ömür biçilmiş ömrü biten ve eceli gelen  gidiyor. Bizlerde o gelip gidenler gibiyiz. Bizim onlarda ayrı bir farkımız yoktur.Kendimize ve başkasına asla zulüm etmemek lazım.

Sorgulanmak üzere, hesap vermek üzere ebet  memlekete gidiliyor. yaptıklarımızdan ettiklerimizden sorgulanacağız. Hesaba çekilmeden bu güzelim dünya  sarayında hoş bir seda ile ve hayırlı birer amelle gitmek gerekir. O halde gitmek var. Ayrılmak var. sevdiklerden, maldan, servetten, makam ve şöhretten bir gün ayrı düşmek var. Kabir denilen iki metrelik bir çukura girmenin hesabını yapmak lazım diye düşünüyorum. 

Bu yazı toplam 740 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim