• BIST 90.787
  • Altın 255,083
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 20 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

ANNELER GÜNÜ…

08.05.2016 12:54
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

“Ağlarsa anan ağlar gerisi yalan ağlar”. “Ana gibi yar vatan gibi diyar olmaz “derler ya, meğer doğru ve yerinde söylenen bir sözdür. İnancımıza göre, dinimiz İslam’a göre; “Cennet anaların ayakları altındadır.” der son Peygamberimiz.. Evet, anne dünyanın en değerli varlığıdır  En kutsal varlık olarak görmeliyiz.

Anne sadece yılın bir gününde değil, yılın bütün günlerinde onu anmalıyız. Yüce Allah da Anne ve baba na “ÖF” bile deme,diye emir buyurmuştur. Bu kesin emirler doğrultusunda bir Müslüman ve bir insan hayatını düzenlemeli. Bu değer biçme olayı, İslam’ı ve insani bir görevdir. Anne ve baba ki, yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş, içmemiş içirmiş, yatmamış yatırmış, saçını süpürge etmiştir. Evladı için böyle bir varlık elbette ki, değer verilmeli. İşte bundan dolayıdır ki, peygamber anneye karşı saygıyı, sevgiyi seslendirirken:” Cennet anaların ayakları altındadır” yani cennete girmemin yolu Anne ve babanın rızasına bağlanmıştır. Bu kutsiyeti değerli bir varlık olarak, bu şekilde değerlendirmiştir.

Baba hakkını da unutmamak lazım. Baba ki, hayatın çetin koşulları içinde evlatların geçimini sağlamak için çalışıyor, çabalıyor. Değişik iş sahasında, değişik mesleklerde ellerini nasırlaştırarak çabalıyor uğraş veriyor. Her şeyi aile bireyleri için çabalamakta. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Her günahın cezası ahrete kalıyor, ama anne ve babaya karşı işlenen günah daha bu dünyada iken verilmekte, karşısına çıkmaktadır.

Bir evladın anne ve abasının yüzüne şefkatle, merhametle, saygı ile bakması sevap olarak görmektedir. Biz böyle bir dinin mensubuyuz. Böyle inanmak, böyle düşünmek böyle davranmak durumundayız.

Evladın baba ve annesi üzerinde hakkı vardır. Bir anne ve babanın da evladı üzerinde hakkı vardır. Bu haklara riayete  etmek her medeni, her akıllı ve her Müslüman’ın görevidir..

Maalesef her zaman olduğu gibi, bugün de kadınını hak ettiği yeri ve konumu verilmemekte. Kadın bir istismar aracı olarak kullanılmakta. Reklam aracı yapılmakta. Övülerek, alkışlanarak sahnelerde, podyumlarda, soyulup istismar aracı haline getirilen bir meta haline getirilmekte. Dansözlükle, sahnelerde oyunlarla, çirkin film sahneleri ile, anne özelliğine yakışmayan sahneler sergilenmekte. Kutsallığı, sosyal, siyasal, kültürel alanda topluma yararlı, bir insan olma yerine, sözüm ona bazı insanlar onu emellerine kullanılmakta. Bu da anne ve anne adaylarına en büyük hakaret ve haksızlıktır.

Dinimiz İslam, anneye cenneti ayaklarına sermiş bir varlık olarak görmekte. Ona saygıyı, hürmeti, layık olduğu konumu vermiştir. Dünyanın hiçbir sisteminde, anlayışında, inanç ve felsefesinde göremiyoruz..

1990 yılları öncesinde, Sovyet sosyalist Rusya’nın bir zamanla kadınların anaların ne durumda olduklarını ibretle gördük. Ne halde olduğunu gördük. Rusya'nın dağılmasıyla anlaşıldı ki canavar sosyalizm de kadına gerçek hayatı vermediğin anladık. Kapitalist sistemle idare  ülkelerin kadına reva görülen  rezaletlikleri görüyoruz. Ahlaki çöküntülerini dehşet boyutunu görmek mümkün.

Denizlerin sahillerinde ahlaki çöküntülerini ibretle görüyoruz. Kadınlara yapılan şiddeti, tacizi,gırtlağına kadar günah bataklılara battıklarını görmek mümkün. Kadınlara karşı yapılan baskıyı, kadın sığınma evlerine sığınan hanım kardeşlerimizin artan sayıları bu ifadelerimi doğruluyor. Ölen öldürülen kadın kardeşlerimizin TV ekranlarında görüntülenen o dehşet anlar hafızalarda kolay silinmiyor.

Bu durumlardan anlaşıldığı kadar İslam ahlakı ile ahlaklaşmayan bir toplum, anaya, babaya saygı ve hürmetin gösterilmediği toplumlarda hep bu tür olaylar yaşanıyor. Kadınlara yapılan şiddeti görüyoruz. bu sıkıntıların ana sebebi Kitabımız kuranda belirtildiği gibi onlara ''Öf '' bile demeyiniz anlayışı lazım. Yılın her gün  anneler günü olmalı. Yılın 365 günü anneler günüdür. Olaya bu açıdan bakmak değerlendirmek ve anne hakkını bu inançla yerine getirmek lazım..

İslam ahlakıyla, İslam anlayışıyla, Peygamber ahlakının verdiği evrensel değerler doğrultusunda hayatımızı düzenlemediğimiz zaman,yozlaşmaların, annelerin ezileceğini, layık oldukları konuma gelmeleri mümkün değildir. Boşanmalar, göz yaşları, mahkeme koridorlarında yankılanan ayrılık feryatları susmayacak.

Anne, sadece yılda bir gün hatırlanmak değil, senenin 365 günü değerli anaların günüdür. Olaya bu şekilde bakmak lazım.

Bu yazı toplam 766 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim