• BIST 93.877
  • Altın 253,069
  • Dolar 5,8583
  • Euro 6,5638
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

ARAP MİLLİYETÇİLİĞİ DE GÜNAH MIDIR?

05.07.2017 19:29
Mine Bayoğlu / Yazar

Mine Bayoğlu / Yazar

Kim her fırsatta esip gürleyerek milliyetçiliğin günah olduğunu, kafatasçılık, ayrımcılık olduğunu söylüyorsa bilin ki o Arap milliyetçisidir. Araplar gibi donsuz, eteğini savurarak arkasında dört kadınla gezmenin hayalini kurar. İş yerinde, mevkiine ortak olan kadınların evde oturmasının hayalini kurar. Trafikte kadın sürücü olmamasının hayalini kurar. İstediği kadınla evlenebilmenin, hiçbir şekilde ret edilmemenin hayalini kurar. Yani modern çağda bir kadınla sosyal ve kültürel alanlarda rekabet etmemenin yanı sıra, eski günlerde olduğu gibi onun şartsız koşulsuz efendisi olmanın hayalini kurar. Kimileri için Arap gibi yaşamak pek caziptir. Bu yüzden dini bahane ederek sık sık Arap milliyetçiliği pompalarlar.

Ve yazık ki bunlar Arap gibi düşünüp Arap gibi yaşamazlarsa dine ihanet edeceği düşüncesinde olan hatırı sayılır bir kitledir. Başka bir millete benzemeye çalışmakla, tüm insanlık için inmiş kutsal kitabın hükümlerini yerine getirmeye çalışmayı birbirinden ayıramayacak kadar eblehtir bu kitle.

Bugün ve geçmişte olduğu gibi Siyasal İslam’ın ilk amacı bir milleti millet yapan unsurları bayrağı, milli marşı, milli bayramları yok sayarak Arap sitili bir yaşam benimsetmektir. Oysa bu, dinin ardına saklanarak asimilasyon yapmaktan başka bir şey değildir.

Din milliyetçilik gütmüyorsa niçin bizdeki Siyasal İslamcıların ettiği her lakırdı Arapça kelimelerden geçilmez de bu lakırdıyı ortalama bir Türk vatandaşı anlamakta güçlük çeker? Niçin bu insanlar Arap gibi giyinmeye çalışıp onların hayat tarzını benimserler? Eğer milliyetçilik sakıncalı ve günahsa buna Arap milliyetçiliği de dâhil değil midir?

Din, siyaset gibi kirli bir mecraya dâhil edildiğinde aslına ona ihanet edilmiş olunmuyor mu? Allah’ın kelamı bu tüccarlarca evirilip çevrilerek kendi menfaatleri için kullanılmıyor mu? Bakarayı makaraya bağlayıp tweet atmaktan tutun da elindeki Kur’an’ı sallayarak meydanlarda oy istemeye varana kadar...

Bir ideoloji düşünün ki tıpkı çorak topraklar gibi üzerinde dikenli yabani otlardan başka bir şey yetişmesin. Fikir üretemesin, düşünce çabası taşımasın, değişen dünyaya ayak uyduramasın.  İdeolojisini sadece Atatürk düşmanlığı ile milletlerin kültürlerini tahribat üzerine kuran Siyasal İslam yok olmaya mahkûmdur. Hangi düşünce hangi siyasi fikir olursa olsun temellerini ve söylevini nefret üzerine inşa etmişse bugün olmasa yarın yok olacaktır.

Onlarca yıldır kimliğimiz sorgulanıp binlerce yıldır süregelen kültür ve geleneğimiz yok edilmeye çalışılıyor. Ancak kendimiz olabilirsek ayakta kalabiliriz. Atatürk’ün çizdiği yoldan ayrılmadan, ne tamamen doğuya ne de tamamen batıya yönelerek, dejenere olmadan…

Bu yazı toplam 930 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim