• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Batman : 19 °C
 • 3 Belediye Ak Parti’ye geçti
 • Kanlı arazi kavgası 1 ölü 4 yaralı
 • 70 yaşında ahırda hayatına son verdi!
 • 3 Belediye Ak Parti’ye geçti
 • Kanlı arazi kavgası 1 ölü 4 yaralı
 • 70 yaşında ahırda hayatına son verdi!

Askon’dan Başkanlık Sistemine Destek

14.02.2017 15:58
Askon’dan Başkanlık Sistemine Destek
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan başkanlık sistemi konusunda ayrıntılı bir çalışma yaptı. ASKON Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, çalışmasının d

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan başkanlık sistemi konusunda ayrıntılı bir çalışma yaptı. ASKON Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, çalışmasının detaylarında şunları kaydetti.

'EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ, YÜRÜTMEYİ İKİ BAŞLI OLMAKTAN ÇIKARMASI'

Anayasa değişikliği teklifinin en önemli özelliğinin, yürütmeyi iki başlı olmaktan çıkarması olduğuna dikkat çekilen NASIROĞLU, "Cumhurbaşkanının halkoyu ile seçilmesi nedeniyle halka karşı siyasi sorumluluğunun bulunması ve geniş icrai yetkileri nedeniyle gelecekte, yürütmenin diğer tarafı olan başbakan ve bakanlar kurulu ile yaşanabilecek muhtemel devlet krizini ortadan kaldıran bir değişikliktir" dedi.

NASIROĞLU, değişiklik teklifine göre, yürütme yetkisinin halk oyu ile seçilen cumhurbaşkanına ait olacağı belirtilerek, halkın direk bir şekilde yönetime ortak olacağını belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanı bu yetkisini yardımcıları ve parlamento dışından atayacağı bakanlar ile kullanacaktır. Yasama yetkisi ise münhasıran Mecliste olacaktır. Cumhurbaşkanının, yasa teklif etme yetkisi olmayacaktır. Yasama yürütmeden tamamen ayrı, kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sistemi öngörülmektedir. Anayasa değişikliği teklifi ile yargı alanında da önemli değişiklikler yapılmaktadır. Öncelikle yargı bağımsızlığı ilkesine 'tarafsızlığı' şeklinde ekleme yapılarak yargının tarafsızlığına ayrıca vurgu yapılmaktadır." dedi.

NASIROĞLU Çalışmasında , "2007 yılında gerçekleştirilen anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanının görev ve yetkileriyle, yasama ile yürütme arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlerde bir değişiklik yapılmamış olması, cumhurbaşkanına tanınan yetkiler nedeniyle zaten 'zayıf parlamenter sistem' olarak anılan hükümet sistemimizi 'yarı başkanlık sistemine' çevirmiş, 'başkanlık sistemine' yaklaştırmıştır." değerlendirmesinde bulunuldu.

'KUVVETLER AYRILIĞINA EN UYGUN SİSTEM'

Demokrasi ve cumhuriyetin en bariz özelliğinin, yasama, yürütme ve yargının birbirinden bağımsız olması yani "kuvvetler ayrılığı" ilkesi olduğuna işaret edilen NASIROĞLU, yürütmenin, yasamanın içinden çıktığı parlamenter sistemde kuvvetler ayrılığının zayıf olduğu vurgulandı. Yürütmenin ayrı, yasamanın ayrı seçildiği başkanlık sisteminin ise kuvvetler ayrılığı ilkesine en uygun sistem olduğu savunuldu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde parlamentonun daha güçlü olduğuna dikkat çekilen NASIROĞLU, "Parlamentonun koyduğu kanunlar çerçevesinde icrai görev yapabilen, parlamentonun onayladığı bütçe ile sınırlı olarak halka hizmet eden, seçimle gelip seçimle gidecek olan cumhurbaşkanın 'diktatör' olacağını iddia etmenin mantıki hiç bir izahı yoktur." değerlendirmesini yaptı.

'KOALİSYON İHTİMALİ YOKTUR VE İSTİKRAR ÜRETİR'

Çok partili demokratik siyasi hayatta parlamenter hükümet sistemi nedeniyle her 1,5 yıla bir hükümet düştüğüne işaret edilen NASIROĞLU, şu ifadelere yer verildi:

"Bu da siyasi istikrarsızlığa ve ekonomik krizlere yol açmakta, ekonomik krizler güvenlik sorunlarını tetiklemekte, güvenlik sorunları vesayet kurumlarını güçlendirmekte, vesayetçi anlayış belli aralıklarla darbelere yol açmakta, demokrasimizi zayıflatmakta, ülkemizin iç sorunları ile boğuşması nedeniyle, dış politikada etkisizleştirmektedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise koalisyon ihtimali yoktur ve istikrar üretir. İstikrarın sonucu da kalkınmadır, halkın refahının artması, ülke ekonomisinin katlanarak büyümesi demektir.”

'BU SİSTEMDE BEKLENTİLERİ HANTAL YAPIDAN KURTULUR VE DAHA İVEDİKLE ÇÖZÜLÜR '

NASIROĞLU, cumhurbaşkanlığı sisteminde yürütmenin başı konumunda olan cumhurbaşkanının ve yasama organının genel seçimle belirlendiği aktararak, şunları kaydetti:

"Yasama ve yürütme erkleri arasında oluşabilecek çekişmelerin çözümünün aracı da seçimdir. Bu sistemde beklentileri karşılayamamanın kılıfı yoktur. Yürütmenin başı olan cumhurbaşkanı, yardımcılarını ve bakanları ile üst düzey yöneticileri atama, geniş alanları kapsayacak şekilde kararname çıkarma yetkisi ve bütçe yaparak Meclise sunması gibi temel yetkiler, yürütmenin egemenliğinin sahibi millete bahanesiz hesap vermek zorunluluğunun göstergeleridir." dedi.

Bu haber toplam 347 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yenişehir Mahalle sakinleri, çalışmalardan memnun20 Temmuz 2017 Perşembe 22:01
 • Böğürtlen üreticiyi sevindirdi20 Temmuz 2017 Perşembe 15:45
 • Pamukçu’ya Veda Yemeği20 Temmuz 2017 Perşembe 15:42
 • Vali Deniz, Köy yolu asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledi20 Temmuz 2017 Perşembe 15:41
 • İşsizlik maaşında sistem değişiyor20 Temmuz 2017 Perşembe 15:40
 • TPAO'nun varlıkları BOTAŞ'a geçiyor20 Temmuz 2017 Perşembe 15:40
 • Huzur Mahallesi’nde yol çalışması19 Temmuz 2017 Çarşamba 18:04
 • KOSGEB 40 KOBİ uzman yardımcısı alacak19 Temmuz 2017 Çarşamba 17:57
 • Yol bozulmalarına önlem alındı18 Temmuz 2017 Salı 15:51
 • Schengen Vizesi Almayı Garantilemek Mümkün mü?18 Temmuz 2017 Salı 13:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim