• BIST 94.934
 • Altın 191,121
 • Dolar 4,6898
 • Euro 5,4792
 • Batman : 39 °C
 • 2018 Batman Genel Seçim Sonuçları
 • CHP'li Yaşar ‘24 Haziran’da bu iş TAMAM!”
 • Konut fiyat artışında Batman ilk sırada
 • 2018 Batman Genel Seçim Sonuçları
 • CHP'li Yaşar ‘24 Haziran’da bu iş TAMAM!”
 • Konut fiyat artışında Batman ilk sırada

Askon’dan Başkanlık Sistemine Destek

14.02.2017 15:58
Askon’dan Başkanlık Sistemine Destek
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan başkanlık sistemi konusunda ayrıntılı bir çalışma yaptı. ASKON Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, çalışmasının d

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan başkanlık sistemi konusunda ayrıntılı bir çalışma yaptı. ASKON Batman Şube Başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU, çalışmasının detaylarında şunları kaydetti.

'EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ, YÜRÜTMEYİ İKİ BAŞLI OLMAKTAN ÇIKARMASI'

Anayasa değişikliği teklifinin en önemli özelliğinin, yürütmeyi iki başlı olmaktan çıkarması olduğuna dikkat çekilen NASIROĞLU, "Cumhurbaşkanının halkoyu ile seçilmesi nedeniyle halka karşı siyasi sorumluluğunun bulunması ve geniş icrai yetkileri nedeniyle gelecekte, yürütmenin diğer tarafı olan başbakan ve bakanlar kurulu ile yaşanabilecek muhtemel devlet krizini ortadan kaldıran bir değişikliktir" dedi.

NASIROĞLU, değişiklik teklifine göre, yürütme yetkisinin halk oyu ile seçilen cumhurbaşkanına ait olacağı belirtilerek, halkın direk bir şekilde yönetime ortak olacağını belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanı bu yetkisini yardımcıları ve parlamento dışından atayacağı bakanlar ile kullanacaktır. Yasama yetkisi ise münhasıran Mecliste olacaktır. Cumhurbaşkanının, yasa teklif etme yetkisi olmayacaktır. Yasama yürütmeden tamamen ayrı, kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sistemi öngörülmektedir. Anayasa değişikliği teklifi ile yargı alanında da önemli değişiklikler yapılmaktadır. Öncelikle yargı bağımsızlığı ilkesine 'tarafsızlığı' şeklinde ekleme yapılarak yargının tarafsızlığına ayrıca vurgu yapılmaktadır." dedi.

NASIROĞLU Çalışmasında , "2007 yılında gerçekleştirilen anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanının görev ve yetkileriyle, yasama ile yürütme arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlerde bir değişiklik yapılmamış olması, cumhurbaşkanına tanınan yetkiler nedeniyle zaten 'zayıf parlamenter sistem' olarak anılan hükümet sistemimizi 'yarı başkanlık sistemine' çevirmiş, 'başkanlık sistemine' yaklaştırmıştır." değerlendirmesinde bulunuldu.

'KUVVETLER AYRILIĞINA EN UYGUN SİSTEM'

Demokrasi ve cumhuriyetin en bariz özelliğinin, yasama, yürütme ve yargının birbirinden bağımsız olması yani "kuvvetler ayrılığı" ilkesi olduğuna işaret edilen NASIROĞLU, yürütmenin, yasamanın içinden çıktığı parlamenter sistemde kuvvetler ayrılığının zayıf olduğu vurgulandı. Yürütmenin ayrı, yasamanın ayrı seçildiği başkanlık sisteminin ise kuvvetler ayrılığı ilkesine en uygun sistem olduğu savunuldu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde parlamentonun daha güçlü olduğuna dikkat çekilen NASIROĞLU, "Parlamentonun koyduğu kanunlar çerçevesinde icrai görev yapabilen, parlamentonun onayladığı bütçe ile sınırlı olarak halka hizmet eden, seçimle gelip seçimle gidecek olan cumhurbaşkanın 'diktatör' olacağını iddia etmenin mantıki hiç bir izahı yoktur." değerlendirmesini yaptı.

'KOALİSYON İHTİMALİ YOKTUR VE İSTİKRAR ÜRETİR'

Çok partili demokratik siyasi hayatta parlamenter hükümet sistemi nedeniyle her 1,5 yıla bir hükümet düştüğüne işaret edilen NASIROĞLU, şu ifadelere yer verildi:

"Bu da siyasi istikrarsızlığa ve ekonomik krizlere yol açmakta, ekonomik krizler güvenlik sorunlarını tetiklemekte, güvenlik sorunları vesayet kurumlarını güçlendirmekte, vesayetçi anlayış belli aralıklarla darbelere yol açmakta, demokrasimizi zayıflatmakta, ülkemizin iç sorunları ile boğuşması nedeniyle, dış politikada etkisizleştirmektedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise koalisyon ihtimali yoktur ve istikrar üretir. İstikrarın sonucu da kalkınmadır, halkın refahının artması, ülke ekonomisinin katlanarak büyümesi demektir.”

'BU SİSTEMDE BEKLENTİLERİ HANTAL YAPIDAN KURTULUR VE DAHA İVEDİKLE ÇÖZÜLÜR '

NASIROĞLU, cumhurbaşkanlığı sisteminde yürütmenin başı konumunda olan cumhurbaşkanının ve yasama organının genel seçimle belirlendiği aktararak, şunları kaydetti:

"Yasama ve yürütme erkleri arasında oluşabilecek çekişmelerin çözümünün aracı da seçimdir. Bu sistemde beklentileri karşılayamamanın kılıfı yoktur. Yürütmenin başı olan cumhurbaşkanı, yardımcılarını ve bakanları ile üst düzey yöneticileri atama, geniş alanları kapsayacak şekilde kararname çıkarma yetkisi ve bütçe yaparak Meclise sunması gibi temel yetkiler, yürütmenin egemenliğinin sahibi millete bahanesiz hesap vermek zorunluluğunun göstergeleridir." dedi.

Bu haber toplam 597 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Batman Teşviklerle kalkınıyor21 Haziran 2018 Perşembe 16:27
 • Askon: ‘Mevcudun korunması ve istikbalimiz önceliğimiz olmalı’21 Haziran 2018 Perşembe 16:26
 • Peynir fiyatları cep yakıyor20 Haziran 2018 Çarşamba 18:11
 • Personel Anonim Şirketi ilk toplantısını gerçekleştirdi20 Haziran 2018 Çarşamba 16:32
 • Geçmiş yıllara kasko yapma fırsatı20 Haziran 2018 Çarşamba 16:29
 • MÜSİAD’tan seçim açıklaması20 Haziran 2018 Çarşamba 16:29
 • Dicle Elektrik, Kayapınar Beldesinin şebekesini yeniledi20 Haziran 2018 Çarşamba 11:30
 • Modern yöntemlerle sebze yetiştiriciliği20 Haziran 2018 Çarşamba 11:27
 • 5 mahallede parke serim çalışması19 Haziran 2018 Salı 16:34
 • Çevreciler anız yangıları için uyardı19 Haziran 2018 Salı 16:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim