• BIST 93.838
  • Altın 253,231
  • Dolar 5,8624
  • Euro 6,5676
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Atalay: Yarım kalan hikâyemi özgürlükle taçlandırmak istiyorum

26.03.2015 13:02
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Önümüzdeki Haziran ayında yapılacak milletvekili seçimlerinin Türkiye’de dengeleri değiştireceği gibi HDP’nin de ülke siyasetinde kilit nokta durumunda olduğu bariz bir şekilde gözlenmektedir.

Şimdiye kadar alışıla gelmiş siyasi yapılanmaların ötesinde cumhuriyet tarihi boyunca adeta ülke siyasetine format atarcasına umut verici zeminde demokrasi ve barış temelinde Türkiye halklarını buluşturmaya yönelik ışık olan HDP’ye yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Bir zamanlar Kürt özgürlük mücadelesinde bu temelde siyaset sürdüren partiler yönetici ve aday bulmakta zorlanırken, HDP’nin kuruluşundan sonra yapılan Türkiyelileşme hamlesi adeta ‘Güneş’ten ışın alırcasına halklara barış ve kardeşlik umudu olduğu gibi yitirilen canların geride bıraktığı yürekleri de burk bir şekilde ısıtıyor.

Yeşeren bu umuda karşılık HDP’ye ülke genelinden bütün halkların akın ettiği gerçekle beraber HDP’nin de siyasi, kültürel, sosyal ve halkların özgürlük mücadelesini verebilecek doğru adayları belirlemesi kaçınılmaz tarihi bir şans olacaktır.

Bu bağlamda belirlenecek adayların; Haziran seçimlerinden sonra ciddi anlamda muhalefet yapabilecek, bilgi, birikim ve beceriye sahip, ufku geniş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.   

Kürt özgürlük mücadelesinde elbette ki emek ve bedel her şeyden kutsaldır, bizim için de her zaman böyle oldu ve olmaya da devam edecektir. Ancak seçilecek vekillerin şimdiye kadar verdiği bedel ve emek, birinci derecede vazgeçilmezimiz olmalı ama bütün bunların yanı sıra ezilenlerin, sömürülenlerin duygularına tercüman olabilecek, çetin fedakârlıklar sonucunda açılan ‘ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ’ koridoruna ışık olabilecek arkadaşların belirlenmesi gelecekte halklarımızın özgürleşmesi için daha da önemli ve değerlidir.

Bu anlamda Batman’da da milletvekilliği için önemli kişiler başvuruda bulunmuş durumda. Şüphesiz bu arkadaşların hepsi birbirinden değerlidir bizim için. Tabi hepsini tanımıyorum ama tanıdıklarım arasında yıllardan beri Kürt özgürlük hareketinin her kademesinde yer almış müthiş bir birikime sahip olan Parti Meclis üyesi Osman Ergin’dir. Gene Avrupa Parlamentosunda görev yapmış diğer Batmanlı hemşerimiz Feleknaz Uca’dır. Beni bilgi ve birikimi ile etkileyen beyefendiliğiyle de dikkat çeken diğer adaylardan biri de HDP eski il başkanı Dr. Mahmut Çiftçi’dir.

Bu değerli adaylardan biri de Batmanlıların gönlünde taht kuran, seçildikten kısa bir süre sonra görev süresi boyunca hapiste tutuklu kalan Batman eski belediye başkanı Nejdet Atalay’dır.

dsc_0257.jpg

Henüz adaylar belli olmadan biz de Nejdet Atalay ile keyif alabileceğiniz bir söyleşi gerçekleştirdik:  

Siz seçildikten sonra çok kısa bir süre belediye başkanlığı yaptıktınız ve akabinde tutuklandınız. Yaklaşık 4 yıl gibi bir süre cezaevinde kaldınız. Şimdi HDP’den Batman milletvekili olmak için aday adayısınız. Neler söyleyeceksiniz?

Beni sahiplendikleri için Batman halkına her şeyden önce çok teşekkür ediyorum. Hem seçim sürecinde gösterdikleri ilgi ve sempati nedeniyle, hem de cezaevi süreci boyunca şahsıma ve yoldaşlarıma dönük duyarlıkları sahipliliklerinden dolayı teşekkür ediyorum, minnettarım.

Belediyecilik bağlamında Batman’a ilişkin çok büyük düşüncelerim ve projelerim vardı. Kesintiye uğradım. Tam da bu büyük düşünceler nedeniyle kesintiye uğratıldım. Ama halen Batman halkı çok diri ve umutlu, ben de inançlı ve daha olgun durumdayım. Yarım kalan hikâyemi daha büyük hizmetlerle, daha büyük projelerle, daha büyük mücadelelerle sürdürmek ve taçlandırmak niyetindeyim. Eğer kısmet olursa Batman halkını utandırmayacağımı söyleyebilirim.

Batman halkına ne gibi mesajlarınız var?

Batman yeni bir şehir, genç, dinamik bir şehir; ancak gerek siyaseti, gerek ticareti ve gerek sosyal yaşamı, gerekse de kentlilik bilinciyle, henüz tam anlamıyla kökleşmiş değildir. Batman’ın tüm alanlarda köklü ürünler açığa çıkarması, köklü dinamikler oluşturması mümkündür. Bu potansiyel ve azim mevcuttur. Bu birikim ve potansiyeli hakiki ve manalı bir ‘kimlik-kültüre’ evrilmesi için bizlerin ve partimizin güçlü bir kapasitesi mevcuttur. İşte bu seçim süreci, bu birikim ve potansiyeli su yüzüne çıkacağı fırsatlar sunmaktadır. Eğer Batmanlılar partimizden yana tercih kullanırlarsa kentimizin her bağlamda daha iyi bir noktaya geleceğini söyleyebiliriz.

Tüm halkımızın bu fırsatı iyi değerlendireceğine inanıyorum. 

dsc_0255.jpg

Barış süreci için düşünceleriniz nelerdir?

Barış süreci çok kıymetlidir. Akıl ve vicdan sahibi her yurttaşın çözüm ve barış yönünde hassasiyetini ve duyarlılığını sürekli koruması gerekmektedir. Yaygın medyada ve siyasal ortamlarda genellikle Türk halkının hassasiyetinden bahsedilmektedir. Ancak Kürtlerin talepleri ve hassasiyetleri mutlak tüm toplumca mutlaka gözetilmelidir. Kürtlerin talebi sadece kendi refah ve mutluluklarına dönük değil, Türkiye’nin bütün temel sorunlarının bu süreç vesilesiyle nihayete erdirilmesi yönündedir. Bu talep çok mütevazı, insani ve ahlaki bir taleptir. Ancak buna karşılık, AKP hükümeti süreci sulandırma, zamana yayma ve itibarsızlaştırma yönünde devinmektedir. Bu kıymetli çözüm sürecini hiç kimsenin lütfü ve hatırı için kazanmadık. Destansı mücadelemiz, büyük bedellerimiz, barış ve demokrasi yönündeki ısrarsımız neticesi hükümeti çözüm masasına çektik.  Halkımızın doğal hakları karşılanana kadar ve tam bir demokrasiye erişene dek bu mücadeleden geri durulmayacağımızı herkes bilmelidir. An itibariyle müzakerelerin başlamasının eşiğindeyiz. Dilerim hükümet Dolmabahçe sarayında yapılan açıklamada dile gelen on maddede çerçevelenen temel prensiplerin gereğini yapar ve bu kritik eşiği geride bırakırız. Eğer hükümet faydacı davranır ve sadece seçim oy hesabıyla sürece yaklaşımını sürdürse, başta kendisi ve tüm ülkeye kaybettirecektir. Bizler Önderliğimize, hareketimize ve halkımıza her şekilde güveniyoruz. Hükümet hangi yönde davranırsa davransın Kürt halkının seçeneksiz olmadığı bilinmelidir. Ümit ederim ki hükümet müzakerelerin derinleşmesi yönünde meyledecektir.

Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra HDP Türkiye genelinde önemli bir çıkış yaptı ve her kesimden destek almaya başladı. Partinizin bu seçimlerde Batman’da hedefi nedir?

HDP çok yeni bir ve farklı bir parti. Alışıla gelen siyasetin dışında bir siyasi yapılanması ve fikriyatı temsil ediyor. Toplumdaki çokluğu, faklılığı ve ahengi siyasette, yönetimde ve otoritede de sağlayabileceğini iddia ediyor. Yönetim oranlarına ve aday profillerine baktığımızda bu farklılığını görebiliyoruz. Cumhuriyet tarihi boyunca topluma dayatılan devletçi siyasetin dışında toplumcu bir siyaset inşa etmeye çalışıyor. Bu farklılığı başta ‘Kürdistan’ olmak üzere tüm Türkiye genelinde dikkatle izleniyor. Dolayısıyla 21. Yüzyılda toplumun gelişmişlik düzeyi, temel talepleri ve ihtiyaçlarına cevap üretebiliyor. Bu bakımdan siyasete yeni bir soluk, yeni bir nefes getiriyor. İnanıyorum ki önümüzdeki Haziran seçimlerinde çok büyük bir teveccüh görecektir.

21. Yüzyıl toplumu; halen eski kavramlar, eski tarzlar ve eski uçluklarla yönetilmeye, idare edilmeye çalışılıyor. Oysa toplumun yeni bir fikriyata, yeni bir dile, yeni bir yapılanmaya ve yeni bir otoriteye ihtiyacı var. Bu; adil olacak, barışçıl olacak, özgürlükçü olacak ve başkasıyla beraber olacak. İşte bütün bunlara cevap verebilen 21. Yüzyıl siyaseti HDP siyasetidir. Dolayısıyla 21. Yüzyıl inşası için HDP yeni bir umuttur, bir çıkış noktasıdır.

dsc_0254.jpg

Son mesajınız nedir?

Başta Ortadoğu olmak üzere bütün dünyada yerleşik düzenler; yıkılma ve aşınma ile karşı karşıyadır. En ileri durumdaki Avrupa demokrasisi dahil, kendini çeşitli reform ve makyaj yönetimleriyle yeniden üretip sürdürme çabasındadır. Buna mukabil Kürtlere baktığımızda yeni bir düzen inşa etmekteler. Etraftaki her şey yıkılıp dağılırken, Kürtler toparlayıp inşa etmekteler. Elbet; büyük bedeller, emekler ve mücadeleler neticesi bunu yapabilmekteler. Bu durumu binlerce yıllık tarihimiz boyunca yakalamadık. Tam da bu noktada önümüze çıkan her sınavda, biz başarılı bir sonuç elde etmek zorundayız. Kobanê’de, Şengal’de, Maxmur’da barbarları püskürtmek zorundayız. Başur’da örnek bir demokrasi ve özgürlük düzeni kurmak durumundayız. Rojhelat’ta baskı ve idamlara direnmek durumundayız. Bakur’da asimilasyonu püskürtmek durumundayız. Önümüzdeki Haziran seçimleri de mutlaka büyük bir zaferle kazanmak durumundayız. Bizim diğer miletler gibi ‘bu olmadı bir dahaki seçeneğimiz yoktur’.  Önümüze çıkan tüm engelleri başarı ile aşmak durumundayız. Bu tarihsel fırsatı ancak bu şekilde değerlendirebiliriz. Dolayısıyla tüm halkımızın seçime ve karşı karşıya kaldığımız engellere bu büyük perspektiften bakması gerekmektedir. Bu sorumluluk duygusuyla herkes elinden gelenin daha fazlasını yapması gerektiğini düşünüyorum.  Bu inançla halkımızın Batman’da 3 değil, 4 vekille seçimi taşlandıracağına inanıyorum. Herkesi saygı ile selamlıyorum.

Bu yazı toplam 1898 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim