• BIST 93.838
  • Altın 253,231
  • Dolar 5,8624
  • Euro 6,5676
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Atalay’ın mektubu, Vali Arslan’ın 29 Ekim Açılımı

02.11.2013 15:46
Ferhat Malgir / Batman Haber Gazetesi

Ferhat Malgir / Batman Haber Gazetesi

Batman belediye başkanı Nejdet Atalay, tutuklu olarak bulunduğu Diyarbakır cezaevinden Radikal gazetesine bir mektup yazdı.KCK operasyonlarının başlama sebebi ve süreciyle ilgili içini döktü Atalay mektubunda. Başta Batman kamuoyu ve seçmenleri olmak üzere Başkan Atalay’da da son duruşmada tahliye beklentisi vardı.Umutlu beklentiler mahkemece yine ertelenince Batman Belediye başkanı Nejdet Atalay, tutukluluk halinin devam etmesine neden olan sebepleri ve bununla ilgili düşüncelerini sitemkar bir şekildi yazıya döktü. Atalay mektubunda tutukluluk halinin devam etmesine en büyük etken olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’i gösterdi. Çelik’in duruşmanın hemen öncesindeki “Silahlar bırakılmadıkça, KCK tutukluları serbest bırakılamaz” şeklindeki açıklaması mahkeme kararına açık bir etki olarak değerlendirdi Atalay.bu komuoyunda günlerce tartışılmış ve bir çok kişi mahkeme kararının bu açıklamadan sonra değiştiğine inanıyor. Atalay açıklama ve etkisine yönelik eleştirilerde bulunsada aslında bunun, KCK operasyonlarının kim tarafından yapıldığını ve operasyon ile mahkeme sürecinin hukuki değil siyasi olduğunu ortaya çıkarması nedeniyle de kafalardaki pusuları giderdiğini açıkladı.

Atalay Mektubunda “Çelik, açıklamalarında "PKK silah bırakmadan KCK tutuklularını bırakmamız mümkün değil" diyordu. Bu kadar net. Yani Kürt siyasetçilerin içeride tutulmasının hukuki değil, siyasi olduğunu söylüyordu. Hani bu davalar sizin işiniz değil de yargının işiydi! Tutuklamaya ve tahliyeye, hani mahkemeler karar veriyordu? Hani siz değil cemaat yapıyordu bu operasyonları! Bunları çoğaltabiliriz, ama bu mantık burkulması insanı ürkütmüyor da değil. Rahatlatıcı oldu Aslında Hüseyin Çelik'in bu açıklamaları hepimizi rahatlattı diyebiliriz. Çünkü bu KCK davaları cami avlusuna bırakılan çocuklar gibi ortalıkta kaldı ve kimse cesaretle bu sorumluluğu almıyor. Bizce her şey aşikar olduğu halde faillerin gizlenmekten vazgeçip açığa çıkması insanı rahatlatıyor. Hırsızın anlık gafletle kendini belli etmesi sonucu tüm mahallenin bu şaibeden kurtulmasının getirdiği rahatlama gibi bir duygu yarattı. Yeri gelmişken söyleyeyim, bu operasyonların sebebi ve failleri bizce net. Parti yetkililerimizin de daha önceleri açıkladıkları gibi bu operasyonlar, devleti "Tamil çözümüne" ikna eden-çeken, çözümü askeri ve siyasi operasyonlarda arayan yani aslında çözümü değil, imha ve tasfiyeyi amaç edinen cemaat, emniyet, yargı ve güvenlik bürokrasisinin başlattığı ve AKP hükümetince daha pervasızca sürdürülen operasyonlardır. Ama baştan beri yanlışlığı ortadaydı ve başarı şansı yoktu. Nitekim başarısız oldu diye kimse sahiplenmedi. Ne AKP ne cemaat üstlendi. Dolayısıyla bir anlık boşluk halinde bile olsa Çelik'in bu itirafı her açıdan rahatlatıcı oldu” sözleriyle için kamuoyuna döktü.

VALİ ARSLAN’IN 29 EKİM MESAJI

Toplumsal beklenti haline gelen siyasi tutukluların serbest bırakılmaması gibi bir çok yönü eksik ve beklentileri karşılamazsa bile barış süreci ve demokratikleşme paketinin olumlu etkilerini hissetmeye başlıyoruz. Daha önce Kürt sorunu kelimesi ve demokrasi eksikliğini dile getiremeyen yöneticilerin ifadelerinde de yer alıyor olması gerçekten sevindirici gelişmeler. Vali Yılmaz Arslan geldiği günden bu yana değişik açılımlarla Batman halkının devlete yakınlaşması için büyük çaba gösteriyor. Atatürk büstündeki yazının değiştirilmesi, Kürtçe bayram tebriği ve ilanları ve son olarak ta 29 ekim Cumhuriyet Bayramı mesajıyla yıllardır bölgede idarecilerden beklenen yaklaşım ve açıklamaları andırıyor. Vali Arslan dün Bayram mesajında yetkililerin insanlarını tanımak ve kabullenmek yerine gereksiz olarak kılık kıyafet, dil, kültür siyasi görüşlerine müdahale ederek yıllarca zaman kaybedildiğini dile getirdi.

 

 

 

 

İşte vali Arslan’ın bayram mesajındaki önemli bazı dipnotlar “Nitekim insanlık tarihi bize göstermiştir ki; çeşitlilik içinde birliğini sağlayan, farklılıkları bir zenginlik unsuru olarak gören ülkeler ve toplumlar huzuru, barışı ve nihayetinde refahı yakalamıştır.

Aklı başında, sağduyu sahibi herkesin üzerinde ittifak ettiği üzere; geleceğe umutla bakmak için ‘farklılıklara saygıyla yaklaşan birlik idealini gerçekleştirmek’ten başka çaremiz yoktur.

Yaklaşık bir yıldır bölgemizde silah sesleri duyulmamakta; analar, babalar ve çocuklar cenazelerin ardından ağlamamaktadır.

Artık geçmişin olumsuzluklarına bir çizgi çekmek ve baltaları ilelebet gömmek zamanıdır.

Hiçbir amaç, ideal ve kazanım, anaların ve babaların tek bir göz yaşından bile daha kıymetli değildir.Geçmiş zaman içinde yapılan yanlışlıklar ve demokratikleşme sürecinde yaşanan kesintiler nedeniyle ayağımızda prangalar, zincirler ve ağırlıklarla çok vakit kaybettik. Ne mutlu ki; Cumhuriyetimizin 90. yılında kimlik dayatan, vatandaşlarının kökeniyle, inancıyla, dünya görüşüyle, giyim kuşamıyla uğraşan bir anlayıştan artık eser kalmamıştır. Bu anlayış içinde, kötü niyetli kişi ve unsurları devre dışı bırakarak, Devlet-Vatandaş kaynaşması ve dayanışmasını olabildiğince güçlendirmeye ısrarla devam edeceğiz”. Vali Arslan’ı bu demokratik açıklaması ve geçmişin hatalarını dile getirmesi nedeniyle tebrik ediyor, vatandaşıyla barış içerisinde yaşanılacak eylem açıklamalarının devamını diliyorum. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 4175 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim