• BIST 102.556
  • Altın 260,352
  • Dolar 5,7112
  • Euro 6,3685
  • Batman : 20 °C
  • Uçak sefer sayısı arttırılsın!
  • ‘Belediye kaynaklarını halkımız için etkin ve verimli kullanacağız’
  • 17 Baro'dan Hasankeyf tepkisi: Projeden vazgeçin
  • Uçak sefer sayısı arttırılsın!
  • ‘Belediye kaynaklarını halkımız için etkin ve verimli kullanacağız’
  • 17 Baro'dan Hasankeyf tepkisi: Projeden vazgeçin

‘Barajları aşıp geliyoruz’

31.05.2015 18:33
‘Barajları aşıp geliyoruz’
Batman Haber Gazetesi olarak milletvekili adaylarıyla röportaj takviminin ilk konukları HDP’nin genç Milletvekili adayları Ayşe Acar, Başaran ve Hasan Yağız oldu.

Batman Haber Gazetesi olarak milletvekili adaylarıyla röportaj takviminin ilk konukları HDP’nin genç Milletvekili adayları Ayşe Acar, Başaran ve Hasan Yağız oldu. Gazetemiz sahibi Ferhat Malgir, Genel Yayın Yönetmenimiz Halit Beytüt, Sanat Yazarımız Sadık Aksoy ve Siyaset Yazarımız Ciwan Değer ile birlikte hafta sonu yoğun seçim çalışmaları nedeniyle kısa süren HDP adayları Ayşe Acar Başaran ve Hasan Yağız’a seçmenlerin merak ettiği soruları yönelttik. Bu renkli Sohbet’i grafiker ve editörümüz Gültekin Dal’ın etkileyici tasarımı ile sizinle paylaşıyoruz.

SANDIKLARA SAHİP ÇIKILACAK

HDP Batman milletvekili adayı Hasan Yağız kendileri için en can alıcı konudan başlıyor sohbete.Sandıkların korunması için her türlü önlemin alındığını ifade eden Yağız “Bu nokta tada şunu söyleyeyim gerçekten  sorduğunuz soru can alıcı bir soru. Biz aslında % 10 barajlarını 4 seçim öncesinde zaten aşıyoruz. Ama nedir sandıkta hileler oldu, genel Ankara merkezi hileleri oldu. Binlerce sandık var, milyonlarca oy var. Hepsine ulaşma, hepsine sahip çıkma noktasında bizimde eksikliklerimiz oldu. Ama karşımızdakiler hırsızlıkta doktora yapmış insanlar. Profesyoneller yani. 40 yıllık emeğin zaferi koruma noktasında bize büyük bir iş düşüyor. Bizde burada müşavirlerimizi eğittik ve hala eğitimleri sürüyor.Her gün hırsızlık yöntemleri basına sızıyor. Bunlara dikkat ederek arkadaşlarımızı uyarıyoruz ve yetiştiriyoruz”.

dsc07237.jpg

OYLARI KORUMAK İÇİN PROGRAM GETİRDİK

Oy çalınması ihtimaline karşın etkili bir önlem alındığını sözlerine ekleyen Hasan Yağız “Şimdi bizim oyları korumak adına Avrupa’dan getirdiğimiz bir sistemimiz var. Sistem şöyle işliyor; Bütün sandıktaki tutanaklar müşavir arkadaşlar tarafından imzalandıktan sonra bu tutanaklaınr fotoğrafı çekiliyor. Önce Batman’a Batman’dan da genel merkeze gönderiliyor. Genel merkeze gönderilen veriler sisteme giriyor.Mesela Beşiri ilçesi falan köyünün 250 tane HDP oyu var, bu 250 adet HDP oyunun bulunduğu tutanak önce il seçim kuruluna sonra Ankara’ya gönderildi. Bizim sistemdeki oy sayısı ile YSK’daki oy sayısı aynı çıkmayınca sistem alarm çalarak oy çalındığını gösteriyor. Biz seçimler için böyle bir önlem aldık.Programın adı “Barajları aşta gel” . Bu programı AKP de biliyor. Programımızı hackleyebilirler. Ancak biz buna karşıda bir önlem aldık. Bu programdan aynı 5 adet yedek bulunduruyoruz. Birisini virüslerse  ikincisi ikincisini virüslerse üçüncüsü devreye giriyor. Burada arkadaşlarımıza seslenerek desteklerini bekliyoruz. Sandıklara ve oylara sahip çıkarak bize yardımcı olsunlar. Herkes kendi oyunu  sandığını korursa hırsızlar bir şey yapamaz.

ayse-acar-1.jpg

YURT DIŞI OYLARI İÇİN DİĞER PARTİLERDE ÖNLEM ALACAK 

Röportaj sırasında oy güvenliği adayların birinci gündem konusuydu.HDP Adayı Ayşe Acar Başaran bu konudaki görüşünü dile getirirken “Şöyle söyleyeyim, oyların taşınacağı uçakta  her partiden birer kişi yer alacak. Bu sadece HDP’yi ilgilendiren bir konu değil. Bunun içinde MHP’de var CHP’de var. Yani onlarda oylarını korumaya çalışacaklar. AKP’nin hilelerine karşı oyları korumak için onlarda yoğun bir çaba gösterecek. Oy çuvalları YSK’ya teslim edilene kadar açılmayacak. Böyle bir önlem alınacak. Fakat bir çifte anahtar meselesi vardı onlar çözüldü.Biz diyoruz secim sandıkta kazanılır diye. Hasan arkadaşımın anlattığı gibi çok sağlam bir sistemimiz var, ancak biz halka güveniyoruz. Ağrı seçiminde halkın sahiplenmesiyle kazandık. Ben ağrıdaydım herkes o tutanaklardan birer tane almak istiyor artık kimse sandığa güvenmiyor”şeklinde konuştu.

1 OY ÇOK ÖNEMLİDİR

Seçim sonuçlarını bazen sadece 1 oy’un değiştirebileceğini ifade eden Başaran “Biliyorsunuz 1 oyla kaybedilen bir seçimken daha büyük bir farkla kazandığımız seçim haline geldi. Şimdi seçim çalışmalarında bütün mücadelemizi halkla yürüttüğümüz için o gün sandıkta da yine o halk olacak. Şöyle bir sistem her sandıkta kendi sandığına örgütlenecek arkadaşlar şuanda görev alacak. Biz buradan onlara çok teşekkür ediyoruz. Özellikle yazarsanız çünkü onlar sayesinde biz bu kadar çok ilerledik. Şimdi çalıştığımız için insanlar esasında kendi sandıklarında kaç oy olduklarını, çıkabilecek oy sayılarını tahmin edilebiliyor. Dediğim gibi biz AKP’ye onların sandık müşavirlerine ve YSK’ya güvenmiyoruz. Biz esasta o sistemde de heyetleri hazırlayacağız. Kendi sandıklarımızı halkımız koruyacak. Biz buradan da çağrıda bulunuyoruz. Sandıkları boş bırakmayın, çünkü biz bunu Hasankeyf’te gördük. Kozluk’ta da gördük, Ağrı da gördük. Biz sadece Kürdistan için değil esas Türkiye genelinde bu sistemi oturtmaya çalışıyoruz. Halkımızdan sandıklara sahip çıkmalarını istiyoruz”şeklinde devam etti.

ali-atalan.jpg

GENÇLİĞİN ADAYIYIM

“Milletvekili seçildiğinizde size ulaşabilecekmiyiz” şeklindeki sorumuzu yanıtlayan HDP’nin genç milletvekili adaylarından Hasan Yağız sorumuzu şu şekilde cevapladı. “Şöyle söyleyeyim. Gerçekten HDP geleneği yada özgürlük hareketin geleneği gerçektende sürekli halkla iç içe. Şimdi halkın arasında halkıyla birlikte polis ve asker tarafından gazlanan, coplanan ve hakarete uğrayanlar vekiller var karşınızda. Belediye başkanıdır, parti yöneticileridir. Bizde iktidar yada diğer devlet partileriyle uzaktan yakın zaten alakamız yok. Hatta içinizi biraz daha rahatlatmak için söyleyeyim. Ben gençlik adayı olduğum için zaten gençlerin önündeyim. Siz beni bulamasanız bile gençler beni bulup muhakkak getirir”.

MADDİ DESTEĞİMİZ HALKIMIZ OLDU

Şu çift başlıklı meseleyle başlayalım konuya. Gerçektende şunu söylemek gerekiyor. Biz koşullarımızı düşündüğümüzde adaletsiz koşullarda seçim çalışması yürütmeye çalışıyoruz. Ama biz sadece halka güveniyoruz. Maddi açıdan da halka güveniyoruz. Ama gördüğünüz üzere hem başbakan hem de cumhurbaşkanı sürekli olarak AKP için bazı çalışmalar yapıyorlar. Bunun hepsi devletin bütçesinden karşılanıyor. Biliyorsunuz en son çıkan torba yasasından cumhurbaşkanına örtülü ödenek çıktı ve Cumhurbaşkanının hemen seçimden önce böyle ödenek çıkması aslında kafalarda soru işareti bırakıyor. Erdoğan’ın sürekli olarak kaç miting yaptığını bilmem ama her şehirde miting yapacak şekilde planlaması var galiba ve bu örtülü ödenekten yaptığını görüyoruz. Biz yine Başbakan Davutoğlu’nun Türkiye’nin tüm kaynaklarını,  tüm araçlarını kullanarak seçim çalışması yaptığını görüyoruz. Çok bariz ortada zaten. Bu süreçte çok güvendiğimiz halkımızdan hem maddi hem manevi destek bekledik. Bildiğiniz gibi son olay bizim şehir dışında bulunan ve Burada oy kullanacak vatandaşlarımız için ‘1 oy’da sen getir’ isimli kampanya başlattık. Dediğimiz gibi eşitsizlik bir yarış sürdürüyoruz ve bunun yanında ve medya desteği var. 

hasan-yagiz.jpg

SON ÇARE OLARAK DİN SİYASETİNE TUTUNDULAR

Ayşe Acar Başaran’dan sonra sözü hasan yağız alıyor.Din üzerinden siyaset yapılması artık bu toplumda karşılığını bulmadığını  dile getiren Yağız “İnsanlar din üzerinden özellikle AKP’nin yaptığı propagandaya inançları kalmadı. Şu anda da Diyanet üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor. Ancak bu esasında bence halkta ters tepki yarattı. Çünkü çıkıp şunu diyorlar 320 binlik makam aracı çerez parası. Biz şunu görüyoruz, yani 320 kişinin asgari ücretle çalışan 320 kişinin alacağı aylık maaştan daha fazla. Yani esasında çerez parası olarak görünen devlet bütçesinden karşılanıyor ve bunu kalkıp çok rahat söyleyebiliyorlar. Ve son olarak çıkıp diyorlar biz ona uçakta tahsis edeceğiz. Bizim dinimizde israfın olmadığını israfın haram olduğunu herkes biliyor ve görüyor. Dine tutunarak, dini kullanan siyaset yapılması artık insanların vicdanında yara açtığını herkes görüyor.Son alarak yine dediğim gibi Erdoğan’ın söylediği Kobane ve şengal sürecinde özellikle kobane düştü düşecek söylemleri insanlarımızda duygu kırılmasına ve büyük tepkiye yol açtı.

ERDOĞAN KONUŞUYOR, OYLARIMIZ ARTIYOR

Sözü tekrar Hasan yağız alıyor ve Cumhurbaşkanının aslında her mitinginde HDP’ye oy kazandırdığını ifade ederek “Şimdi mitinglerde ellerinde Kuran-ı Kerim ile dolaşıyorlar. İslamiyeti siz bize öğretmediniz. Yani sizin Türkçe’ye çevirdiğiniz Kuran-ı Kerim’le biz İslamiyet i öğrenmeyeceğiz. Biz zaten bunu biliyorduk. Yani insanlara yeni birşey veriyorlar gibi yada kendisi İslamiyeti öğretiyormuş gibi bir algı yaratması insanlarında esasında büyük bir tepkiye neden oluyor. Selahattin başkanın söylediği gibi yani Erdoğan AKP’ye çalışıyor ama bize daha çok faydası oluyor. Söylemleri ile antipati yaratıp bizim oylarımızı artırıyor” şeklinde konuştu.

saadet-becerikli.jpg

 2 HAZİRAN MİTİNGİ OYLARIMIZI DAHA DA ARTIRACAK 

2 Haziran’daki mitinge rekor katılım olmasını beklediklerini ifade eden Ayşe Acar Başaran “Yani biz bütün Batman’ı orda olacağını düşünüyorum. Bütün Batman halkını mitingimize bekliyoruz.tahminime göre mitinge sadece bizim seçmenimiz gelmeyecek. Selahattin Başkanı dinlemek isteyen AKP seçmeni de,CHP seçmeni de ve diğer seçmenlerde gelecektir.Çünkü gerçekten alışılmadık bir siyaset bir seçim çalışması yürütüyoruz. İnsanları hem düşündüren hem güldüren bir seçim kampanyası yürütüyoruz. Miting günü Batman’ın hepsi orda olacak Bütün halk gelip Selahattin başkanı dinlemeye ve belki gerçektende bende ikna olabilirim bana hitap edebilir şeklinde geleceklerini düşünüyorum.Mitingimizin ardından tekrar oy oranımızda artış olacaktır. Çünkü dediğim gibi bizim yürüttüğümüz siyaset şuana kadar yürütülmeyen bir siyasettir”dedi.

 YÜZDE 10 SINIRINDAYIZ

Halkın kesinlikle baraj rehavetine kapılmaması gerektiğini belirten Ayşe Aar Başaran “ Seçim sonuçları hakkında yüzdelik olarak bir oran söyleyemeyeceğim ama biz 4 vekil çıkartacak şekilde hesap yapıyoruz. Bu yüzde kaç oy oranıyla olacaksa o kadarlık oy oranına ulaşacağız. Türkiye genelinde ise %10 sınırındayız.O yüzden 1 oy bile bizim için çok önemli. Dediğimiz gibi AKP oyunlar oynayacak. Halkımızın biz barajı aştık gibi bir rehavete kapılmamaları gerekiyor. Biz sınırdayız hani biz belki 1 oya ihtiyacımız var. Herkezin bu sorumluluğu hissederek sandığa gitmesi gerekiyor. ‘Biz barajı aştık, benim oyuma gerek yok’ düşüncesi yanlış.  Bizim herkesin oyuna ihtiyacımız var. Şu anda 1 oyla sınırdayız. 1 oy’un bizi meclise taşıyacağına inanıyorum. Barajı %14 ile aşmamız lazım çünkü çalma çırpma olsa bile %10 un altına düşmeyelim.

BÜYÜK İNSANLIĞA KATILIN 

Son olarak Hasan Yağız söz aldı.Tüm kesimlerin HDP’ye katılmaları için ikna komisyonlarının geceli gündüzlü çalıştığını söyleyen Yağız “Tüm mahallelerde kurduğumuz ikna komisyonlarımız var. Bunun dışında bütün Batman genelinde hatta bazen Mardin’e Siirt’e  ve diğer şehirlere giden bir ikna komisyonumuz var. Bu ikna komisyonu üzerine biz insanları ikna ederek büyük insanlık şemsiyesi altına topluyoruz. 40 yıllık savaştan zarar görmeyen hiç kimse kalmadı. Ekonomik olarak zarar gördük,sosyal olarak, kültürel olarak, manevi olarak zarar gördük. İnsanlarımız öldü, öldürüldü, şehit oldu.  Ekonomik olarak geri kaldık. Bugün bakıldığında yer altı yer üstü zenginlikler noktasında işsizlikte Türkiye’nin ilk üçüne dördüne beşine giremeyecek bir şehir iken % 70’i işsiz olan bir noktaya geldi Batman. Halkımıza şunu diyoruz. Barış inçin, kardeşlik için, ekonomik refah için, büyük insanlık için HDP’ye gelin” şeklinde sözlerini noktaladı.

Bu haber toplam 1840 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sedat hür
04 Haziran 2015 Perşembe 19:12
19:12
barajı aşmak kolay değil,
95.13.200.252
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim