• BIST 103.247
  • Altın 226,936
  • Dolar 5,3244
  • Euro 6,0410
  • Batman : 13 °C
  • Tefecilere operasyon: 8 gözaltı
  • Vali Hulusi Şahin ‘Çocuklarımızın sokaklarda çalıştırılmasına ve dilencilik yaptırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz’
  • AİHM'den "Hasankeyf" kararı
  • Tefecilere operasyon: 8 gözaltı
  • Vali Hulusi Şahin ‘Çocuklarımızın sokaklarda çalıştırılmasına ve dilencilik yaptırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz’
  • AİHM'den "Hasankeyf" kararı

‘Batman 2019 seçimlerinde tarih yazacak’

04.02.2018 16:54
‘Batman 2019 seçimlerinde tarih yazacak’
AK Parti Batman 6. Olağan İl Kongresi'nin yapılacağı Batman Atatürk Spor Salonu önünde kendisini bekleyen vatandaşlara hitap eden Erdoğan, Batman'ın Mart ve Kasım 2019'da yapılacak seçimlerde tarih yazacağını belirtti.

AK Parti Batman 6. Olağan İl Kongresi'nin yapılacağı Batman Atatürk Spor Salonu önünde kendisini bekleyen vatandaşlara hitap eden Erdoğan, Batman'ın Mart ve Kasım 2019'da yapılacak seçimlerde tarih yazacağını belirtti.

BU TABLO DÜŞMANA KORKU SALIYOR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Batman’da düzenlenen 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Batman’a gelen Erdoğan için kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 2 bin polisin görev yaptığı alanda, adeta kuş uçurtulmadı. Çatılara keskin nişancılar yerleştirildi. Etkinlik boyunca alanı izleyen helikopterler uçurtuldu. Halk, güvenlik kontrollerinden geçtikten sonra ancak alana girebildi. Batman Atatürk Kapalı Spor Salonunda düzenlenen kongre öncesinde kendisini karşılayan vatandaşlara kısa bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından kongrenin yapılacağı mekâna geçerek partililere hitaben açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasına üç yıl aradan sonra tekrar Batman’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanından itibaren kendisini coşkuyla karşılayan vatandaşlara teşekkürlerini ifade etti. Karşısında ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ diyen, iradesine, geleceğine, istiklaline sahip çıkan bir Batman gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu muhabbet tablosunun dostlara güven aşıladığını, düşmanlara da korku saldığını belirtti.

“BATMAN’DA HEDEFLEDİKLERİMİZİ YAKALAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında 16 Nisan halk oylamasında yüzde 60’ın üzerinde oranlarla Türkiye ortalamasını aşıp Cumhurbaşkanlığı Sistemine ‘evet’ diyen Hasankeyf, Gercüş ve Sason ilçelerine teşekkür etti. Batman genelinde arzu ettikleri neticeyi alamadıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet gibi sandıkta istediği sonucu alamayınca seçmeni suçlayan, hatta millete hakaret eden bir parti olmadıklarını söyledi. Sonuçlar ne olursa olsun önce kendilerini hesaba çektiklerini, eksikliği, hatayı, yanlışı kendilerinde aradıklarını, ‘acaba nerede ne yanlış yaptık’ diye sorduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Demek ki Batman’da çok daha fazla çalışmamız gerekiyordu. Demek ki sizlere kendimizi daha iyi anlatmalıydık. Burada bir eksiğimiz var. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin ülkemize ve Batman’a kazandıracaklarını burada daha iyi izah etmeliymişiz. 2019 seçimlerine kadar eksiklerimizi gidererek, her zamankinden daha çok çalışarak inşallah Batman’da hedeflediğimiz tabloyu yakalayacağız”

 “LÜTFEN IRKÇILIĞA DÜŞMEYİN”

Türkiye’nin, Türkü, Kürt’ü, Arap’ı, Laz’ı, Çerkez’i, Abaza’sı, Boşnak’ı, Arnavut’uyla 80 milyon vatandaşın tamamına ait olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için de ben buradan özellikle Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Bakın lütfen ırkçılığa düşmeyin, kavmiyetçilik lütfen yapmayın. Zira Rabbim bizi kabileler hâlinde yarattı, kavimler hâlinde yarattı. Ama hiçbir kavmin bir diğer kavme üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak ittika iledir, takva iledir. Kim Allah’a daha yakınsa en üstün olan odur. Biz birbirimizi Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Boşnak olduğu için değil, sadece Yaratan’dan ötür seveceğiz. Anlayış bu olmalı. Biz değerli kardeşlerim, asla ve asla kula kul olmayacağız. Biz sadece ve sadece Allah’a kul olacağız. Fatiha Suresinde Rabbimiz ne buyuruyor: ‘Esteizü billah bismillah, iyyâke na'budü ve iyyâke neste'în’, ‘Yalnız sana kulluk ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.’ Bizim başka kapımız var mı? Yok. Bizde kula kulluk yok. Kim olurlarsa olsunlar, bizim yardım kapımız Allah’tır, o bize yeter” şeklinde konuştu.

BATMAN’A 12 MİLYAR YATIRIM YAPTIK

15 yılda Batman’a, 12 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yatırımları şöyle aktardı: “Batman’a 3 bin 628 adet yeni derslik kazandırdık. Bugün 13 binden fazla öğrencisi olan Batman Üniversitesini kurduk. Şimdi 15 bin seyirci kapasiteli stadyumun da inşasında sona geliyoruz. iki aya kadar stadyumumuzu tamamlayıp açılışını yapacağız. Aralarında 300 yataklı Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin de bulunduğu üç adet sağlık tesisimizin yapımı devam ediyor. TOKİ kanalıyla Batman’da 15 yılda 4 bin 700 konut projesi kazandırdık. Bakınız, biz geldiğimizde bölünmüş yol ne kadardı biliyor musunuz? 13 kilometrecik… Biz buna 132 kilometre daha bölünmüş yol ilave ettik ve 145 kilometreye çıkarttık.

ILISU BARAJI 8.5 MİLYAR’A MAL OLDU

Ama daha önemlisi var, Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat yolu yeni projelerimizin arasındadır. Ve biz Hasankeyf barajına çok ciddi bir harcama yaptık. Şimdi Hasankeyf artık bir baraj olmuyor, ne oluyor? Burada bir deniz oluyor deniz, Hasankeyf denizi. Kurulu gücü bin 200 megavat olan Ilısu Barajı bittiğinde yılda 400 milyar kilovatın üzerinde enerji üreterek ekonomiye 1,5 milyar lira katkı sağlayacak. Yani bu Ilısu Barajı öyle sıradan bir olay değil. Toplam maliyeti ne biliyor musunuz? 8,5 milyar lira olan bu barajın inşası da tamamlanmak üzere. Çalışıyoruz ya, durmak yok yola devam diyoruz ya, biz yan gelip yatmadık.”

HASANKEYF’TE 6 ESER DAHA TAŞINACAK

Yeni Hasankeyf’i aynı zamanda bir kültür alanı hâline getirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede yapılan kültür parkı, müze, kapalı spor salonu, kütüphane, kültür yarımada bağlantısı köprüsü inşaatının da tamamlandığını bildirdi.

Konuşmasında baraj sahasında bulunan Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan 540 yıllık türbenin ilk defa uygulanan bir teknikle göl alanından çıkartılıp kültür parkına yerleştirildiğini söyledi. Zeynel Bey Türbesinin haricinde altı eserin daha taşınacağını, iki eserin yerinde korunacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu çalışmaların sene sonuna kadar bitirileceğini kaydetti.

“HİZMET SEFERBERLİĞİNE DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “337 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak ve enerji üretecek Batman Barajını da tamamlayarak hizmete aldık. Bütün illerimizde olduğu gibi Batman’da da şehrin uzun vadeli içme suyu problemini çözüyoruz. 2014 yılında tamamladığımız Zile kaynakları su alma yapısı Zile kaynak suları Ilısu Barajı gölalanı dışına alındı, böylece bu kaynaklar Batman şehir merkezinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilir duruma getirildi. Bu suyu Batman şehir merkezine götürecek olan içme suyu isale hattının da projeleri hazır. Batman Çayını ıslah ediyoruz. Son 15 yılda Batmanlı çiftçilerimize 520 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik, yani 520 trilyon. İnşallah bu hizmet seferberliğine önümüzdeki süreçte de aralıksız devam edeceğiz. Sizler için çalışmaya, üretmeye, şehrimizi kalkındırmaya devam edeceğiz.”

BATMAN’IN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batman’ın Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük dördüncü şehri olduğunu söyleyerek yapılan tüm bu yatırımlarla son 15 senede Batman’ın çehresinin değiştiğini, âdeta çağ atladığını ifade etti. Onca yatırıma ve teşvike rağmen halen Batman’ın kimi alanlarda beklenen hamleyi gerçekleştiremediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özelikle istihdam, sanayi, kültür ve inanç turizmi noktasında bu şehrin sahip olduğu onca zenginliği fırsata dönüştüremediğini belirtti. Devletin özel sektöre yaptığı çağrı ve sunduğu teşviklerin onları ikna etmeye kâfi gelmediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel sektörün katkısı, desteği ve girişimleri olmadan bir şehrin hedeflerine ulaşmasının, arzu ettiği kalkınmayı yakalamasının, işsizliği tamamen sorun olmaktan çıkarmasının son derece zor olduğunu vurguladı.Konuşmasının sonunda Batmanlılara her şeyin daha güzel, daha iyi olacağı müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü benim Batmanlı kardeşime ne yakışıyorsa biz de onu yapmanın gayreti içerisinde olduk ve şu anda da Batman’da hamdolsun bu var. Ve bu kritik süreçte devletinin ve ülkesinin yanında saf tutan tüm Batmanlı kardeşlerime teşekkür ediyorum. İnşallah birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde mücadelemizi kararlılıkla yürüteceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

   

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim