• BIST 101.849
  • Altın 259,419
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Batman : 22 °C
  • Uçak sefer sayısı arttırılsın!
  • ‘Belediye kaynaklarını halkımız için etkin ve verimli kullanacağız’
  • 17 Baro'dan Hasankeyf tepkisi: Projeden vazgeçin
  • Uçak sefer sayısı arttırılsın!
  • ‘Belediye kaynaklarını halkımız için etkin ve verimli kullanacağız’
  • 17 Baro'dan Hasankeyf tepkisi: Projeden vazgeçin

Batman Belediyesi’nden lise öğrencilerine “suyuna sahip çık” semineri

24.03.2014 13:54
Batman Belediyesi’nden lise öğrencilerine “suyuna sahip çık” semineri
Batman Belediyesi 22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle Batman’daki lise öğrencilerine bir seminer verdi.

Batman Belediyesi 22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle Batman’daki lise öğrencilerine bir seminer verdi. Seminerde konuşan Belediye Başkanvekili Serhat Temel, tatlı suya erişimin temel bir insan hakkı olduğunu belirterek, “Dünyada tatlı su kaynakları her geçen gün azalmakta, suyu tasarruflu kullanmak ve toplum içinde bunun bilincini yaygınlaştıracak olan siz değerli gençlerimizsiniz” dedi.

Batman Belediyesi 22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle Batmanlı lise öğrencilerine “Batman suyuna sahip çık”  konulu bir seminer verdi. Belediye Başkanvekili Serhat Temel, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülent Tekik, BASKİ Müdürü Nevzat Nemcik’in konuşmacı olarak hazır bulunduğu seminere Batman Petrol, Gazi ve İluh Anadolu liselerinden gelen 100 öğrenci katıldı.

‘Dünyada tatlı su kaynakları her geçen gün azalmakta’

Seminerin açılış konuşmasını BASKİ Müdürü Nevzat Nemcik yaptı. Nemcik’ten sonra söz alan Belediye Başkanvekili Serhat Temel, Birleşmiş Milletler’in 1993’te aldığı bir kararla her yıl 22 Mart’ın Dünya Su Günü olarak belirlendiğini ve bu amaçla bir dizi etkinlikler yapıldığını belirterek, “Biz de Batman Belediyesi olarak bugünü sizlerle birlikte kutlamak istedik. Tabi her geçen gün içilebilir su kaynaklarımız azalmakta. Aslında 1993’ten beri bu günün kutlanmasının böyle bir anlamı var. Dünyada içilebilir su kaynaklarımız sınırlı ve her geçen gün doğanın dengesizliği ve ekolojik tahribattan dolayı dünyadaki tatlı su kaynaklarımız daha da azalmakta. Dolayısıyla su varken, tatlı, içilebilir sularımız varken bizim tasarrufa gitmemiz gerekiyor. Bunu da sağlayacak olan siz değerli gençlerimizsiniz. Şimdiden bunun bilincini alarak önümüzdeki dönemde kendi hayatlarınızda suyun ne kadar önemli olduğu bilincini aldıktan sonra suyu tüketirken tasarrufa gideceğinize inanıyoruz” dedi.

‘Batman’ın günlük su kaybı yüzde 7’

Batman Belediyesi olarak önceki yıllarda da bu konuya ilişkin defalarca açıklama yaptıklarını söyleyen Başkanvekili Temel, “Günlük hayatınızdan tutun da komple bir şehirle ilgili, suyun nasıl tasarruflu kullanılacağı ile ilgili bizim de bir dizi çalışmalarımız oldu, buna ilişkin kampanyalar yaptık. Tabi bugün 22 Mart’ın Dünya Su Günü olarak ilan edilmesi bu konuda programlarımın ve bir dizi etkinliklerin yapılması bizim açımızdan da önemli. Söz gelimi Batman’da günlük yüzde 7’ye yakın su kaybımız var. Yani bu şu demek; yeraltından çıkardığımız, depolayıp şehre gönderdiğimiz suyumuzun yaklaşık yüzde 50’si kayıp. Bu ciddi bir rakam. Peki bu kaybın sebepleri nelerdir? Bunun bir çok sebebi vardır. Bizim yeraltındaki şebekelerimizin eskimiş olması, su kaçaklarının fazla olması, içilebilir tatlı suyun amaç dışı kullanımı gibi sebeplerden kaynaklı su kaybımız var. Günlük hayatımızda kişisel temizlik, hijyen etkinliklerimizi yaparken, yani lavaboya giderken, dişlerimizi fırçalarken, yemek yaparken bu hususlara dikkat edilirse şu an sahip olduğumuz suyun çok fazla yeterli olduğunu belirtebilirim. Ama bu tasarruflu kullanılırsa ve bunun bilinci geliştirilirse bunu sağlayabiliriz.”

‘Su ticari bir meta değil, bir insan hakkıdır’

Pek çok konuda olduğu gibi su israfı meselesinin de kent bilinci ve kültürü ile ilgili olduğunu dile getiren Başkanvekili Temel, “Sadece suyun tasarrufu değil, şehirde yaşadığımız için birçok konu biraz kent bilinci, kültürü ile ilgilidir. Eğer biz şehirde yaşadığımızın tam bilincine varabilirsek bunun gereklerini yerine getirebilirsek birçok problemimizi çözebiliriz.  Tabi yine de belirttiğimiz tüm bu hususlar tek başına yeterli değil. Aynı zamanda dünyada su politikaları başladı arkadaşlar. Bu ne demek? Yarın öbür gün devletler, hükümetler suyu birbirine karşı bir politika olarak kullanacaklar ve suyu ticari bir meta olarak ele aldılar. Bizim bakış açımız bu değildir. Su, bir insan hakkıdır, zaten en son birleşmiş milletler de suyun bir insan hakkı olduğunu kabul etti. Yani her insan suya erişebilmeli, günlük ihtiyacı kadar tüketebilmeli, ama bunu yaparken de tasarruflu kullanmalı diye bir belirleme var.”

‘Suyu ticarileştirenlere, satanlara bir karşı duruşumuz olmalı’

Suyun bir politika aracı olarak kullanılmasına, suyu ticarileştirenlere, satanlara, suyun önüne barajlar yapanlara net bir karşı duruşun olması gerektiğini ifade eden Başkanvekili Temel konuşmasına devamla şunları söyledi; “Madem su bir insan hakkı, öyleyse suyu bir ticari meta haline getirmeye çalışan şirketlere, doğal su kaynaklarımızın önüne bent ve baraj yapanlara, bunu satanlara karşı bizim de bir karşı duruşumuzun olması şart. Hepimiz bu bilinçle geleceğimize bakarak, önümüzdeki 50-100 yıl bu sularımıza sahip çıkmamız lazım. Yapılan son bir araştırmada 2025 yılında, yani bundan 10 yıl sonra 2 milyar insan susuz kalma riski ile karşı karşıya kalacak. Bu çok ciddi bir rakam. Evet, bizim yaşadığımız coğrafya su kaynakları bakımından zengin bir coğrafyaya sahip, ama eğer biz bu bilinçle hareket etmezsek, biz suyu amacına dönük kullanmazsak sözünü ettiğimiz riskle biz de karşı karşıya kalabiliriz. İşte burada, en büyük görev siz değerli gençlerimize düşüyor.”

Başkanvekili Temel’in ardından söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülent Tekik, öğrencilere Dünyada, bölgede ve Batman’da su, su kullanımı ve önlemler konulu slaytla desteklenen geniş bir sunum yaptı.

Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim