• BIST 93.838
  • Altın 253,231
  • Dolar 5,8624
  • Euro 6,5676
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Batman ve işsizlik sorunu…

01.02.2015 17:54
Zeki İnanç / Sosyolog

Zeki İnanç / Sosyolog

"Dünyada en güç iş, işsiz gezmektir." demiş Leb Rostens

Bu duyguyu işsiz insanlar ta yüreğinde hiseder.

hayat boş ve karanlık gibi gelir, yaşamanın anlamı olmadığı gibi bir duyguya kapılırlar.

İşsizlik bir insana sadece ekonomik açıdan değil psikolojik olarak ta etki etmekte ve bu aynı zamanda çevresine de yansımaktadır.

İşsizliğin getirdiği gelecek kaygısı korkuyu, korkuda nefreti beraberinde getirir ve bu durum trajik bir gelecek hazırlar.

İlimizde çok büyük boyutlarda işsizliğin olduğu yüzlerce kişinin alınacağı kurumlara binlerce kişinin başvurmasıyla ortaya çıkan bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Ve bu işi bulan insanlar asgari ücretle 4-5 aylık gibi kısa bir süre için istihdam edildikten sonra tekrar işsiz kalma korkusuyla psikolojik olarak etkilenmektedirler.

Önemli olan bu insanların uzun süreli çalışmalarını sağlayacak projeler geliştirmektir, ayrıca istihdam için kaynak yaratmanın sağlanmasıdır.

Devlet işsizlik için köklü çözümler geliştirmelidir, geçici değil kalıcı yöntemler geliştirmek gençlerin geleceğe yönelik umutlarını yeşertecektir, aksi takdirde bunalımlı bir nesil bizi beklemektedir.

Örneğin; yıllarca çalışıp sözleşme akdi sona eren çalışanların yaşadığı trajedi ayrı bir konu; buna örnek olarak T.P.A.O da  T.P.İ.C de çalışan taşeron işçisi kardeşlerimizin işten çıkarılma kaygısını yaşamalarıdır.

Bu arkadaşlarımız yıllarca bu işte bir emek sarf etmişlerdir, geleceğe yönelik planlarını buna göre yapmışlardır, bu safhada yapılması gereken bu insanların işlerine devam etmelerinin sağlanmasıdır, çünkü bu insani bir gerekliliktir.

Çalışan bireylerin birden bire işsiz kalmaları o insanlar üzerinde çok büyük yıkımlara yol açmaktadır; sosyal ilişkiler zayıflar,sosyal saygınlığını kaybeder ve günlerinin büyük bölümünü evde,kahvede amaçsızca geçirmek zorunda kalır ve bu durum kişiyi,aileyi ve toplumu da olumsuz yönde etkiler.

Burada eğitimli işsizlerin,iş yapamayan esnafın,sosyal güvencesi olmayan  işsiz kadınların durumları da göz ardı edilemeyecek  kadar hazindir.

Şunu da unutmamak lazım;yıllarca emek vermiş,evinden çok işine önem vermiş bir çalışanın da alın teri de kutsaldır,vefa duygusu da bunu gerektirir.

Bir gün o çalışan onore edilmeyi beklerken olumsuz bir durumla,işten çıkarılma durumuyla karşılaşırsa bu kul hakkı ödenemeyecek kadar ağır bir vebaldir.

Bunu yaşatanlar bunun vebalini sonsuza kadar bir gölge gibi üzerlerinde hisedeceklerdir.

Sosyal adalet,toplumsal eşitlik; çalışana,emekçiye gerçek değerini verebilmektir,onları yüz üstü bırakmak değil.

Trajik bir işsizlik sorunu yaşıyoruz.

Devlet ve Toplum olarak buna duyarsız kalamayız, kalmamalıyız.

 

Bu yazı toplam 1840 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim