• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Batman’ın Eski Gözlükçüleri

01.11.2017 18:44
Yrd. Doç. Dr. Mahfuz ZARİÇ

Yrd. Doç. Dr. Mahfuz ZARİÇ

Nerde o eski gözlükçüler, diye başlamalı bu yazı. Eski dediğim seksenlerin başı. O zamanda gözlükçüler seyyar idi. Gözlükçüler dediğime de bakmayın siz. O zamana dair hatırlayabildiğim tek bir gözlükçü vardı. Yaşlı bir amca. O vakitler Batman henüz ilçe idi. Yollarının çoğu solunabilir toprak ve Meslek Lisesi’nden ötesi tarlalar idi. Ulu Cami’nin doğu cephesinde, sokakta, pencerenin dibinde mesleğini icra ederdi bu gözlükçü. İşte onu zamanının temsilcisi olarak anmak istiyorum.

O zamanda gözlükçüler aynı zamanda birer hekim idi. Biricik müşterilerini muayene masrafından kurtarırdı. Zamane doktorları gibi gözlük almaya gelenleri “hasta” olarak görmez, birer “dost” olarak karşılardı. Göz numaralarını tespit etikleri velinimetlerine gözlük çerçevesi de beğendirirdi. Kendileriyle gezdirdikleri el tezgâhlarında sıra sıra dizilmiş numaralı gözlükler, beyaz küçük etiketlerde de gözlük camlarının tek veya yarım dereceli numaraları yazılı olurdu.

Geçmiş zamanın gözlükçüleri sağ-sol ayrımı yapmazdı. İfrat ve tefrite göz yummazdı. Nabza göre şerbet vermezdi. İnsanların kafasını karıştırmazdı. Onlarda iki gözün numarası asla birbirinden farklı olmazdı. Gözlük almaya gelen müşterinin sağ gözü “1” sol gözü “3” numaralı cama ihtiyaç duysa da onlar, müşterinin gözlerini kaderlerine terk etmezdi. Arayı bulurdu. Bu durumdaki bir müşteriye iki camı da “2” numaralı olan bir gözlük verirdi. Böylece hem dengeyi hem de adaleti sağlardı. Tembelliğe engel olurdu. Görme kusuru “1” derece olan göz bu sayede daha çok çalışırdı. “3” derece olan göz de haddini bilirdi. Arkadaşına ayak uydururdu. Gemlenmiş olurdu. Nankörlük etmemek lazım. Batmanlılar çok şey borçlu o seyyar gözlükçülere. Onlar, gelecek nesillere aktarılacak hücreleri gözetirdi. Bu kararları sayesinde büyüklerimizin genlerine çeki düzen verirdi.

İşinin ehliydi o zamanın gözlükçüleri. Hem de o kadar ki adamın yürüyüşünden anlardı miyop mu, hipermetrop mu olduğunu. Nasıl mı? Yere basmalarından. Onlara doğru gelen müşterilerin bir kısmı bir çukura girer gibi yere basardı. Bir kısmı da bir tümseğe basar gibi yanaşırdı tezgâha. İşte bu yürüyüş tarzlarına göre miyopiyi, hipermetropiyi; ayak açısına göre de gözün yaklaşık derecesini tespit ederlerdi. Müşteri derdini anlatmaya başlamadan hemen bir gözlük seçer ve müşteriye uzatırlardı. İnce ayar için de tezgâhlarında iki okuma materyalini kullanırlardı.

Batman’ın eski gözlükçüleri hem dünya hem de ahiret saadetini dikkate alırdı. Tezgâhlarındaki hassas ölçüm materyallerinden birisi Latin harfli bir gazete sayfası ötekiyse Arapça yazılı bir dinî metin olurdu. Gazete sayfası, esnaf ağırlıklı müşterileri için; Arapça dinî metin se Kur’an okumak için gözlük alan müşterileri içindi.

Batman’ın geçmiş zaman gözlükçüleri zengin-fakir ayrımı yapmazdı. Bugün bir gözlükçüye gitseniz, ancak kafanızı karıştırır. Elinden geleni yapar, sonuçta karar veremez olursunuz.  Zamane gözlükçüleri duygularınızla, düşüncelerinizle belki de onurunuzla oynar. Elli liradan üç bin liraya türlü türlü çerçeveler serer önünüze. Hangi camı-çerçeveyi beğenirseniz beğenin mağazasında daha iyisinin, daha pahalısının, daha markalısının olduğunu söyler durur. En iyisinden geçtim, iyisini bile aldığınıza inanamazsınız. Cimrilik yapmak istediğinizde de alacağınız her çerçeveden daha ucuzunun olduğunu fısıldar. Sizde huzur bırakmaz.    

Batman’ın eski gözlükçülerini düşündükçe, ne şanslıydı büyüklerimiz demekten alamıyorum kendimi. Bir defa onlardan alacağınız her çerçeve en güzeli idi, en sağlamı idi, fiyatça en uygunu idi, en moda hatta tek moda olanı idi. Abarttığımı sanmayın. Bugünün modası “çalışkan öğrenci gözlüğü” inanın o günlerden kalma. Bir de evlâdiyelikti geçmiş zaman gözlükleri. İnanmazsanız sorun büyüklerinize ölmüşlerinizi.  Vaktiyle gözlük kullanmış biriyse terekesinde mutlaka vardır bir kemik çerçeveli geçmiş zaman gözlüğü.

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim