• BIST 92.250
  • Altın 253,051
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Bir başka acıdan oruç..

15.06.2016 14:23
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Cihanşümul bir din olan İslam, oruç ibadetini kesin olarak inanan insanlara farz kılmıştır. Riyadan, gösterişten uzak bir ibadet şeklidir. Yani oruç Allah’ teslimiyettir. Oruç bütün bedeni, şehevi ve nefsani kötü arzuları terk etmektir. Oruç bütün günah ve haramlara her türlü din dışı faaliyetlere set çekmektir…

Oruç ibadeti sadece aç kalmak, susuz kalmaktan ibaret bir olay değildir. O ruhani duyguları doruk noktasına ulaştıran, Allah ile kul arasında manevi bir merdiven görevi görmekte. Bedenini aç bırakarak, bu sayede insan her türlü kötülüklerden, manevi ve maddi pisliklerden arınıp, temizlenip bir nevi insan melekleşir adeta. Oruç ayında hırsızlık, kavga, şiddet, cana, mala kıyma olayları sıfırlanıyor.

Demek ki, toplumların, insanların ıslahı, terbiye edilmesi, dinle sağlamak mümkün. Din toplumun ıslahı için vazgeçilmez bir reçetedir. Öyle bir toplum düşünün ki, kimse kimseyle kavgalı değil. Huzurun sağlanması, iç barışın sağlanması, kendisiyle, çevresiyle ve tüm insanlarla barışık huzur dolu günler yaşamasını sağlayan bir manevi atmosferin havası sağlandığı oruç ayı ve ramazan ayı, ömrümüz boyunca bunu sağlamalıyız. Sadece bu ay ile sınırlı kalınmamalı.

Namazla, oruçla, zekat gibi İslam dinin temelini oluşturan ibadet şekillerinin hangisine bakar sanız bakın ihlasla, şuurla yapılan bu ibadetler sosyal yardımlaşmayı, paylaşım bilincini, başkasını kendin gibi düşünmek gerektiğini anlamak görmek mümkün. Peygamberimiz “Nice oruç tutanlar var ki, sadece kazandıkları açlık ve susuzluktur” Buyurarak  neden, nasıl, niçin oruç tuttuğunun bilincine varması gerektiğini ifade etmektedir. 

Şöyle bir etrafımıza bakıp kaçta kaçımız gerçek anlamda oruç tutabiliyoruz. Hem oruçlu hem toto loto kuyruğunda, hem oruçlu hem günah bataklığında, hem oruçlu hem iskambil kağıdı başında, hem oruçlu hem namaz gibi ana temel ibadeti ihmal etmekte, hem oruçlu okey oyunların başında, hem oruçlu malını fahiş fiyatla satmaya kalkışmakta. Hem oruçlu basit bir nedenle Müslüman kardeşi ile kavga etmekte, dedikodu yapmakta. Hem oruçlu hem göz zinası yapmakta misalleri çoğaltılabilir. Peygamberimiz böyle bir tabloyu bildiği  için yukarıdaki hadis-i şerifi izah etmiştir. Nice oruçlular vardır ki, kazandıkları sadece açlık ve susuzluktur diyerek konunun önemini vurgulamıştır. 

Milletçe öyle bir oruç tutmalıyız ki, bir nevi cemiyet melekleşecek, milyarları bulsa, görse inancından dolayı el sürmeyecek, bulup sahibine verecek, vurgun yapmayacak, kimse haksız kazanç sağlamayacak, bir karıncaya basmaktan çekinecek, bir ağacın Yaprağını dahi düşürmeyecek, birbirine yan bakmayacaktır. Herkes herkesle “Esselamün aleyküm” diyerek islamın şiarı ile kendini ispatlamaya başlayacak.

Böyle bir toplum olmalıyız. Selamın anlam ve önemini bilen, selam demek: ey kardeşim sen elimden dilimden emniyete ol, selamette ol, benden hiçbir zarar görmezsin anlamı çıkar selamın mana ve anlamı budur. Allahın selamı rahmeti bereketi senin üzerine olsun manasına gelir. İşte bu mana ve anlamla yaşamalıyız. Toplum olarak. İşte oruç vesilesiyle bizlere gerçek teslimiyeti, gerçek sabrı, gerçek güzelliği ve fazileti gerçek saadeti insanlara vermekte, sağlamakta. Oruçta adli vakalar sıfırlanıyor. O halde sadece ramazan ayında değil, her zaman böyle olmak gerekir.

O halde, şu mübarek günde ve günlerde toplumumuzun ve gençliğimizin çürümesine ve çağdaşlık adı altına, yozlaşmamasına, ahlaki yönden çürümemesine çare aramak istiyorsak, huzurlu, mutlu, sevecen, gelişmiş bir millet olmak istiyorsak ki,- bu hepimizin arzu ve temennisidir, İslam’ın evrensel değerlerini yaşamalıyız, ailemizde, sokağımızda, komşularımızla çevremizle iyi ilişkiler içinde olacağız.

İslam’ı ahlakı yaşayarak anlatmalıyız, uygulamalıyız. Ramazan ayı bulunmaz bir fırsattır bunu yaşamak, hayatımız her alanında örnek davranışlar sergileyerek anlam vermeliyiz. Hile, yalan, iftira, dedikodu, kin, nefret, ,çki, uyuşturucu, zina gibi kötü duygu ve düşünceleri terk ederek, hayatı güzelleştirmeliyiz. Herkesle barışık olmak, barışık içinde yaşama bilincini geliştirerek herkes tarafından sevilen , sayılan bir insan olma gayretini göstermeliyiz.  

Ramazan ayın bizlere ve tüm insanlığa hayırlara vesile olması dileğiyle… 

Bu yazı toplam 897 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim