• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

BİR YILDIZ DAHA KAYDI, MOLLA SÜLEYMAN'E ŞIFERİ...

15.02.2016 12:29
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Geçen gün hakkın rahmetine kavuşan Bölgemizin tanınan, alimlerinden Mele Süleyman-e  Şıferi.  İlmi ile amil, yüzlerce kişiyi bölgede dini ilimler konusunda medrese yoluyla  talebe yetiştiren Seyda ya  şahsım adına, öncelikle  kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Kabrinin pür nur eylesin diyor, ailesine, yakınlarına ve  sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

İlim yolu, yorucu ve çetindir, alim yetiştirmek zor iştir. Seyda tedrisat-i rahlesinde yetişen talebeleri taziye günü bana anlattıklarına göre, Seyda ilmi ile amil idi. Fıkıhta uzman idi. Dini konularda bölgede varsa sıkıntıları olan şeriat kurallarına göre gider problemlerini  onun ilmi ile barışır veya  aralarını bulurdu.  çözerlerdi. Her zaman talebeleri vardı. kıt imkanlarla talebelerini besliyor, barındırıyor ilim konusunda bölgede , yörede alim yetiştirmeye gayret ederdi. Şöhretten  uzak, kibirden uzak sade bir hayat yaşardı. Manevi yönü kuvvetli ,ihlaslı, istikametli, muttaki ve  mütevazi idi.

Peygamberlerin varisleri olan Alimlerde bulunması gereken vasıflarda budur. Alim, ilmi ile amil, mütevazi, hoş görülü, çevresine , bölgesine yararlı faydalı olmaya çalışan, Kuran ve sünnet istikametinde yürüyen,  ulama bu vasıflara  sahip  olması gerekir.  118 yıl, dile kolay, bir asırdan fazla ömrünü ilme vermiş, takva ehli , bu dünya misafirhanesinde ömür sermayesini  ilme, irfana, dünya ve ahret yönünde yararlı işlerde ömrünü tüketen bir alimin, hele  peygamberimiz (a.s) ın buyurduğu gibi: '' Sizin en hayırlınız ömrü uzun ve ameli güzel olandır.'' Hadis-i şerife muvafık bir ömür  harcamış Seyda. Yetiştirdiği onlarca alim, talebe onun  için ölümden sonra ki hayata sadaka-i cariye hükmündedir. ,  Seyda'nın .çocukları, torunları  gördüğüm  kadarı ile iyi insanlar. Aile boyu imam, alim, eğitimci, ağlıkçı tıp dalında doktorlar var torunları hemen hepsi dindar, maneviyatına bağlı insanlar. .. Gördüğüm kadarı ile içlerinde imam, doktor, öğretmen, sağlıkçı,  memur her kademede devlette görev alan insanlar . Maneviyatına bağlı, dinine bağlı, kendini bilen insanlar, Bu  da bir insan için manevi yönden  en büyük bir  yatırımdır, karlı bir sermayedir. Ne mutlu böyle ailelere, böyle evlat ve evlat sahipleri  ebeveynlere...

Bu ülkede , bu bölgede  nice alimler kısıtlı imkanlarla yetişmiş, yetiştirilmiştir. Din için, iman için, Kuran için ve Peygamber sevdası için ömür harcamışlar sayısız ilim ehli yetiştirmişlerdir.  Bu coğrafyanın bağrından çıkmış, yetişmiş nice ilim ehli , alimler gelip gitmiştir. Tanıyanlar, tedrisat-i rahlesinde yetişmiş talebelerin ifadesine  göre, Hala Seydalarını sevgi ile, rahmetle saygı ile anıyorlar, cenazeleri ebediyete kaldırınca,  bunu binlerce sevenlerin hayır dua ile rahmetle dua ettiklerine  sevgi ve ayrılığın hicran göz yaşı döktüklerine şahit olduk.

'' Bu dünyada  hoş bir seda ile gitmişler. .'' Rahman-i  Rahman'a kavuşmaya, hizmetlerinin mükafatını  almaya gittiler.  dost ve ahbaplara  kavuşmaya gitmişler. Bizim anlayışımızda ölüm olayı yokluğa, hiçliğe , karanlığa, idama değil, Ölüm olayı ile sevgiliye kavuşmaktır. Cennete,  ebedi saadet yurduna gidiyorlar. Dünya hizmet yeri, ahret yurdu  mükafat  yeri. Vefat edenler mükafatını  almaya gidiyorlar. Ölüm olayını  bu açıdan değerlendirmek lazım.

Değerli dostlar ! günler, haftalar, aylar ve yıllar hep ömür sermayemizden gidiyor. bitiyor. Ömür binamızın bir tuğlası her gün düşüyor bizden habersiz. Kafesten kuş uçmuş gibi, ruh denilen varlık cesedimizden bir gün çıkacak. Dünya hayatı, serveti, makam ve şöhreti, şeytanın güzel gösterdiği aldatıcı dünya cazibeleri bizi maneviyattan alıkoymaması lazım. Çünkü, bir gün gitmek var, dost ve sevdiklerimizden  ayrılmak var, tek başımıza kabir denilen iki metrelik bir  çukura girmek var. Hayatta  yapıp- ettiklerimizden  hesaba çekileceğiz.

BU duygu ve düşüncelerle güzel insan,  Seyda ye Mele Süleyman-e  Şıferi hocamıza Rabbi rahimden rahmet diliyor, sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Allah bu coğrafyada daha nice uzun ömürlü, memlekete, millete ve ülkeye nice R ilim talebeleri yetiştiren  Seydaların  sayısını artırmayı nasip  ve müyesser eylesin....AMİN.       

Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim