• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Bizler toplumun sözcüleriyiz

02.11.2013 16:25
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Yerel basın mensupları olarak toplumun kanayan yaralarına, sorunlarına kulak vermek ve onların dilek ve isteklerini kamuoyuyla paylaşmak bizim görevimizdir. İlimizde eleştiriye tahammül olmadığı gerçeğiyle hareket eder, ancak toplumun rahatsızlık duyduğu konuları da dile getirmekle yükümlü olduğumuz gerçeğini hiç bir zaman göz ardı etmemekle yükümlüyüzdür. İlimizde yapılan hizmetleri dile getirirken halka rahatsızlık veren olumsuzluklara da değiniriz.

Bu bazen birilerini rahatsız etmekte ve aba altından sopa gösterme gibi bir tahammülsüzlük içine girerler bizler toplumun sözcülüğüne soyunmuşsak doğal olarak toplumun rahatsızlıklarını, dilek ve temennilerini de ilgili mercilere duyurmayı da bir görev telakki ederiz. Eleştiriye tahammül etmeyen, eleştiri olunca da saman alevi gibi parlayıp yazılan ve çizilenlere ateş püsküren insanların topluma vereceği hiçbir şey olamaz. Eksikliklerini kabul etmeyen bir zihniyet başarıyı da yakalaması asla mümkün olamaz.

Kendilerini eksiksiz ve her şeyi bilen olarak göstermeye kalkışanlar ne yazık ki sadece kendilerini kandırmaktan öteye gidemezler. Bu yüzden bizler ilimizdeki yetkililerimizin yaptığı her olumlu hizmetin destekçisi olacak. Ancak yapılan yanlışlıkları da büyük bir kararlılıkla dile getirmekten de kesinlikle kaçınmayacağımızın bilinmesini isterim. Hal böyle olunca erdemli insanlar yapılan eleştirilere karşın “Ben nerede yanlışlık yaptım” deme erdemliliğini göstermelidir.

Eleştiriye hoşgörüyle yaklaşan ve yapılan eleştirileri içine sindirme erdemliliğini gösteren bir çok yetkilimizin olduğunu da burada vurgulamak isterim . Nitekim eleştirileri içine sindirip yapılan yanlışlıklardan dönen ve başarılı olan birçok yetkilimiz vardır. Basın mensupları olarak bizler sadece halkımızın sorunlarını dile getirmeyi ve bununla da ilgili yetkilileri harekete geçirmeyi bir meslek görevi olarak kabullenmişizdir.

Bu yüzden halkın sıkıntılarını, sorunlarını ve çözüm bekleyen sorunlarını elbette ki dile getirecek ve onların sözcüsü olmaya devam edeceğiz. Bu nedenle yetkililerden özellikle ricamız yapılan eleştirileri dikkate alıp eleştiriye hoşgörü ile yaklaşmaları ve eleştiri konusu olan konulara titizlikle eğilme gereğini duyarak yapılan yanlışlıkları düzeltme özverisinde bulunmalarıdır.

İlimizde yaşamlarını sürdüren vatandaşların büyük bir çoğunluğu ilgili mercilere ne yazık ki ulaşamadıkları için dert ve sorunlarını yerel basına anlatmayı yeğlemektedirler. Hal böyle olunca da yerel basınımız kendilerine iletilen sorun ve sıkıntılara değinmektedir. Değinilen konulara muhatapların çoğu ne yazık ki tahammül edememekte ve üzülerek ifade etmek isterim ki aba altından sopa gösterme gibi bir talihsizliğin içine girmektedirler.

Oysa yapılan eleştiriyi göz önünde bulundurup yapılan yanlışlığı düzeltmeyi kendilerine kutsal bir görev addedenler vatandaşa karşı da gereken sorumluluklarını yerine getirmiş olurlar. Vatandaşımızın dert ve sorunlarına çare bulmak en büyük erdemliliktir. Bu bilinçle hareket edenlere vatandaşımız zaten gereken sevgi ve saygı teveccühünü hiçbir zaman esirgememektedir. Bu nedenle toplumun sözcülüğüne soyunmuş olan basınımıza gereken hoşgörü gösterilmeli ve yazılan, eleştirilen konulara daha bir özverili bir şekilde yaklaşım gösterilmeli ve eleştirilere gereken hassasiyet gösterilmelidir diye düşünüyorum.

Eleştiriye, hoşgörüye donanımlı bir il olmak en büyük dilek ve temennimizdir. Hiç kimseye art niyetimizin olmadığını sadece vatandaşın sıkıntılarını ilgili mercilere aktarmaktan başka bir düşüncemizin de olmadığını özellikle ifade etmek isterim. Eleştiri oklarını içine sindiren yetkililerimize de buradan içtenlikle teşekkürü de bir borç bildiğimizi vurgulamakta yarar görüyorum. Mutlu ve umutlarla dolu bir hafta sonu diliyorum.

Bu yazı toplam 1114 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim