• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Brikolaj: Değerlerimizin Değiştirilmesi

10.10.2017 17:19
Yrd. Doç. Dr. Mahfuz ZARİÇ

Yrd. Doç. Dr. Mahfuz ZARİÇ

Hariciliklerini, Selefiliklerini, Vahhabiliklerini âlimlerimiz bize anlatsın. Cinayetlerine, her türlü tarihi eser ve türbe düşmanlıklarına Allah bir son versin. Biz işe “brikolaj” açısından bakalım. Fransız ırk ve kültür bilimci Lévi-Strauss’un ortaya attığı “brikolaj” kavramı, kadim inançların, değerlerin, myth’lerin içlerini boşaltmak ve o kavramların içlerini arzulanan yeni inanç, değer ve efsanelerle doldurmak, yani “sistemin değerlerini sisteme karşı kullanmak” demektir. Olaya bu gözle baktığımızda bu çağda küresel emperyal zihniyetin, IŞİD türü yapılar sayesinde İslam ve Doğu toplumlarını bir tür brikolaja tabi tuttuğunu söyleyebiliriz. Ümmet bilinciyle yanıp tutuşan insanların temel değerleri, Batılı dildeki karşılığıyla myth’lerinin “İslam Devleti, Hilafet ve Cihat”tır.

Yirminci asrın başında Avrupalı devletler kendi aralarındaki savaşa her nasılsa Birinci Dünya Savaşı adını verdiler ve asıl savaşanlar kendileri olduğu hâlde sonuçta kaybedenler İslam milletleri oldu.  

İkinci Dünya Savaşında da Batılı ve -ucu Doğuya varacak kadar- en Batılı ülkeler savaşın ateş topunu kendi sahalarında koşturdu.

Görünen o ki kolonyal ve emperyal güçler, yeni yüzyılın başından itibaren stratejilerinde köklü bir değişikliğe gitmişler. Savaşın ateş toplarını birer birer ve sadece İslam milletlerinin kucağına bırakıyorlar. Kendi aralarında hırlaşmalar olsa da ciddi bir kapışmaya kalkışmıyorlar. Batı aklı, adı konmamış bu Üçüncü Dünya Savaşında ümmetin “İslam Devleti, Hilafet ve Cihat” gibi söylemlerini yine ümmete karşı bir silah olarak kullanıyor. Denilebilir ki; bütün suç Batılı devletlerde mi, İslam milletlerinin hiç mi aklı yok!? Evet aklıları olmayabilir ve olmadığı da aşikar; fakat yirmi yıla yakındır süren bu savaşı finanse edecek kadar paraları da yok. Adı sanı yokken bir anda piyasaya çıkıp en yeni silahlar ve araçlarla donanımlı yapay savaş örgütleri ancak kayıtsız yeşil dolarlarla hayatta tutulabilir.

Gelinen noktada uygulanan brikolaj sayesinde Batılı devletler gibi ümmet de “İslam Devleti, Hilafet ve Cihat” kavramların dünyadan sökülmesi gereken “değerler” olarak görüyor.

Hollywood filmleri gençlerin öldürme hissini besliyor. Bilgisayar ve cep telefonu savaş oyunları, öldürme hissini besliyor. Belgesellerdeki vahşi hayat avlanma görüntüleri de çakal mafya dizileri de aynı duyguyu aşılıyor. Zihinleri bloke edilmiş nice insan evladı birer canavara dönüştürülüyor. Hem IŞİD tarzı yapılar hem de onu doğuran Batı, yıkmanın verdiği lezzetle kendinden geçiyor. Avrupa ülkeleri, kendini bir bilgisayar oyunun içinde hisseden gençlere sınırları açıp gözlerini kapatıyor, onları Doğu’ya sürüyor. Körfez ülkelerinin nice gönüllü yöneticileri de emperyal güçlerin öldürme ve yıkma masraflarını ödüyor. Bütün bu süreçte bir yandan da bizlere “her şeye müstahak olduğumuz” öğretiliyor ve söylettiriliyor.

Bu yazı toplam 634 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim