• BIST 92.250
  • Altın 252,947
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Bu adaletsizlik bitsin artık

07.04.2014 12:00
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

SSK emeklileri ile Bağ-kur emeklilerinin maaşlarındaki yetersizlik bu kesimin insanlarını son derece mağdur etmektedir. Memur emeklileri bilindiği gibi sözleşme ile maaşlarına belli oranlarda zam yapılırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ne yazık ki sadece enflasyon oranında zam yapılmaktadır. Sadece enflasyon artışı ile maaşlarına zam yapılan SSK ve Bağ-Kur emeklileri ne yazıktır ki aldıkları sadaka niteliğindeki zamla yetinmekte bu da haksız bir mağduriyete uğradıklarını göstermektedir. Toplu sözleşme ile memur emeklisi 2014 yılı için memur emeklisine 146 lira zam yapılırken SSK ve Bağ-Kur emeklisi sadece yüzde 2 ila 3 arasında zam almaktadırlar Bu da doğal olarak son derece adaletsiz bir konum oluşturmaktadır.

Bu yüzden SSK ve Bağ- Kur emeklileri de memur emeklileri gibi toplu sözleşme ile maaş artışlarının sağlanmasını ve bu haksızlığın bir an evvel giderilmesini istemektedirler. Memur emeklileri toplu sözleşme ile maaşlarına 100 liradan daha çok artış alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri 20 ila 30 lira arasında samla yetinmektedirler. Emekliler her ne kadar bu güne kadar bununla yetinmek zorunda kalmış iseler de hükümetten bu adaletsizliğin ve bu ayrımcılığın ortadan kaldırmasını istemekte son derece haklı olduklarını düşünüyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklileri her 6 ayda bir enflasyon oranını takip etmekte ve enflasyonun adeta yükselmesini bekler hale getirilmişlerdir. Emeklilere reva görülen bu haksızlık mutlaka ama mutlaka giderilmeli ve SSK ila Bağ-Kur emeklilerinin de mağduriyetlerinin giderilmesine çalışılmalıdır. Aksi takdirde emekliye reva görülen bu haksızlık kesinlikle sindirilebilir olmayacaktır.

Adalet ve kalkınma Partisi olarak milletin büyük teveccühüne mazhar olan bugünkü hükümetin emekli kesimin kendilerine gösterdiği teveccühün de karşılığın onlarında insan gibi yaşayabilmelerine olanak sağlamakla yükümlü olduğunu bilmelidir ve aldıkları bu sefil ücreti insana yaraşır bir düzeye ulaştırmalıdır diye düşünüyorum.

Bu nedenle yıllardır zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren milyonlarca emekli kesimin de bu ülkede var olduğunu bilinciyle hareket etmemek asla kabul edilir bir durum olmayacaktır. Her altı ayda bir maaşlarına 18 ila 20 lira gibi bir artış sağlanıyor olması emekli kesimin onurunu zedelemektedir. Hükümet, bu ezilen ve onuru zedelenen kesimi artık görmeli ve onlara gereken yaklaşımı göstermelidir.

Başbakan recep Tayyip Erdoğan, emekli kesimin ne durumda olduğunu en çok kendisi bilmektedir. Hal böyle iken onların daha fazla ezilmesine ve ekonomik yetersizlikten kurtarmaması için bir neden olmamalıdır. Ülkenin emeklisine sahip çıkmak onların bu son demlerinde hayatlarını huzur içinde sürdürmelerine olanak sağlamak hükümetin olmazsa olmaz görev ve sorumluluğudur. Bunu göz ardı etmek ve emeklisini kaderiyle baş başa bırakmak ülke insanının büyük teveccühü ile 12 yıldır iktidarda bulunan bir hükümete kesinlikle yakışmaz.

Siyaset arenasının müdavimleri bolluk ve bereket içinde yaşarlarken yıllarca bu ülkenin kalkınması için bedenini, enerjisini vakfeden ve şimdide emekli olan insanlarımızın da artık insan gibi yaşam tarzıyla ödüllendirilmesi gerekmez mi? 10 Milyona ulaşan sayılarıyla köşelerine çekilip gözleri sadece siyasetçilerin ağzından çıkacak bir müjdeyi bekleyen emeklilerimizin de yüzünün gülmesi için gereken hassasiyet gösterilmelidir.

Bu insanları kaderleriyle baş başa bırakıp kaderlerine terk etmenin bu hükümete yakışmadığını ifade etmek isterim. Ülke insanının özgür iradesine mazhar olan ve yıllardır “Sen bizim izin olmazsa olmazımızsın” diyen bu ülke insanını artık sevindirin ve onlarında kendi ülkelerinde mutlu yaşama mazhar olduklarını gösteriniz ey 12 yıldır bu ülkenin yıkılmaz iktidarı…

SSK ve Bağ-kur emeklileri sizlerin ağzınızdan çıkacak iki sözcükle mutlu olacaklardır gelin bu mutluluğu onlara lütfen çok görmeyiniz.

Bu mutluluğu ve insana yaraşır bir ömür sürmelerine olanak sağlamayanlar asla kendilerini başarılı olmuş olarak görmesinler. Bizler ve emeklilerimizden söylemesi. Seçimler bitti, emekli kendi iradesini sizlerden yana kullanmıştır. Artık sizlerde verilen bu ihtişamlı iradeye karşı sorumluluğunuzu yerine getiriniz. Ey hükümet…

 

Bu yazı toplam 783 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim