• BIST 97.149
  • Altın 282,783
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • Batman : 19 °C
  • Uca ve Başaran yaralandı
  • Hasankeyf ve Dicle vadisi için eylem yapılacak
  • ‘Kayyum darbedir darbelere boyun eğmeyeceğiz’
  • Uca ve Başaran yaralandı
  • Hasankeyf ve Dicle vadisi için eylem yapılacak
  • ‘Kayyum darbedir darbelere boyun eğmeyeceğiz’

BÜ Mühendislikte ön plana çıktı

12.12.2013 14:31
BÜ Mühendislikte ön plana çıktı
Kamu-Üniversite –Sanayi İşbirliği kapsamında, ülkemizin bilim ve teknoloji ile kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla, T.C. Bilim, Sanayi, ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2023’e 10 kala AR-GE ve Yenilikte Mardin, Batman, Siirt, Şırnak” konulu

Kamu-Üniversite –Sanayi İşbirliği kapsamında, ülkemizin bilim ve teknoloji ile kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla, T.C. Bilim, Sanayi, ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2023’e 10 kala AR-GE ve Yenilikte Mardin, Batman, Siirt, Şırnak” konulu toplantı Mardin Artuklu Üniversitesinde önceki gün yapıldı. Mühendislik açısından Batman Üniversitesinin ön plana çıktığı toplantıda Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Aydın Durmuş katıldı. Prof. Dr. Durmuş, Batman Üniversitesi olarak Kamu-Üniversite Sanayi işbirliğini geliştirmek ve bölgede ileri teknolojik çalışmaları yürütmek amacıyla Batman Üniversitesi’nde bazı merkezlerin kurulduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “ Üniversitemizde kurulan merkezler, Üniversite-Sanayi-İş Dünyası İşbirliğini Geliştirme Uygulama ve Araştırma merkezi, İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Enerji Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezleridir. Ayrıca Batman Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Batman Teknokent’in) kurulum çalışmaları tamamlanmış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza sunuma hazır hale getirilmiştir.” Batman Üniversitesi’nde 323 öğretim elemanı ve Lisans seviyesinde eğitim veren 17 Bölüm bulunmakta olduğunu da sözlerine ekleyen Durmuş: “2014 yılında 10 yeni bölüm daha açılacaktır. Üniversitemizde yaklaşık 7000 öğrenci eğitim görmektedir ve 2014 yılında hedef 8000 öğrenciye ulaşmaktır. Üniversitemizde Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsünde lisansüstü eğitim verilmekte ve Üniversitemizde 200 Yüksek lisans öğrencisi 10 doktora öğrencisi öğretim yapmaktadır.

“BÖLGEDE MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALINDA DOKTORA EĞİTİM VEREN TEK ÜNİVERSİTE”

Ayrıca Diyarbakır da dahil olmak üzere bölgemizin Makine Mühendisliği Anabilim Dalında yegane doktora eğimi veren üniversitesidir. Üniversitelerde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesi hem üniversitelere hem de Sanayiye büyük faydalar sağlar. Ülkemizde AR-GE’ye ayrılan kaynakların sınırlı olması Üniversitelerde elde edilen bilgilerin etkin olarak kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu hususta Üniversite olarak elimizden geleni yapma gayretindeyiz olduğumuzu belirtir, Sanayiciler ve işadamları ile her türlü işbirliğini yapmaya hazır olduğumuzu ifade ederim. Ayrıca Bu amaç doğrultusunda, açmış olduğumuz araştırma merkezlerinin yanı sıra  Mühendislik Fakültesinde; Makine Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğal gaz Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji  Mühendisliği Bölümlerinde öğretim yapılmakta ve bu yıl içerisinde İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Gıda Mühendisliği Bölümlerinin açılması için hazırlıklar yapılıyor ve Teknoloji Fakültesinde; İmalat Mühendisliği Otomotiv mühendisliği Bölümlerinde öğretim yapılmakta ve bu yıl içerisinde Enerji Sistemleri Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Bölümlerinin açılması için hazırlıklar yapılmaktadır.”dedi.

Bu haber toplam 1487 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim