• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Bu seçim, Kürtler ve ezilenler için bir referandumdur

10.02.2014 13:22
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

30 Mart 2013 tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimleri, başta Kürtler olmak üzere ezilen ve sistem tarafından ötekileştirilmek istenen halklar için referandum niteliği taşımaktadır.

KÜLÜNDEN DOĞANLARIN İSYANİ OLACAK

Bu seçimler; yüzyıllardan beri ezilen, dışlanan, karanlık güçler tarafından kör kuyulara atılarak diri diri canlarına kıyılan, hatta yakılarak küle dönüştürüldükten sonra yeniden kendi küllerinden doğan Kürtler, demokrasi ve barış hasreti ile kavrulan özgürlük direnişçileri için bir referandum değerindedir.

BÖLGEDE YAŞAYAN BÜTÜN AZINLIKLAR İÇİN AYNI DURUM SÖZKONUSUDUR

Bu seçimlerde alınacak sonuçlar aynı zamanda Kürtler ile beraber bölgemizde yaşayan Araplar, Süryaniler, Yezidiler, Aleviler, Ermeniler ve ezilen diğer azınlıklar için de demokrasi anlamında son derece önemlidir. 

unnamed-(4).jpg

HALK ÖZ YÖNETİM İLE BULUŞACAK

Bu temelde bu seçimde BDP lehine kullanılacak her oy halkın kendi öz gücünü ortaya çıkaracak. Çünkü Demokratik Özerklik çerçevesinde halkın öz yönetimi ile gene halk ile birlikte belediyeler yönetilecek. Yani halk nasıl yönetilmek istiyorsa, bu bağlamda kendi kararlarını gene halk verecek seçimlerden sonra.

BU SEÇİMLE BATMAN YAŞANABİLİR BİR KENT OLACAK

Bu temelde halk BDP’yi destelediği ve oy çıtasını yükselttiği sürece kentimizde bulunan farklı kimlik ve inançlardan oluşan insanların kendi kültürlerini özgürce yaşamaları için kapı aralanacak. Çünkü BDP’nin Demokratik Özerklik projesi bunu da içermektedir. Bunun için bu seçim önemli olmakla beraber referandum niteliği taşımaktadır.

BDP BÜYÜK FARKLA ALACAK AMA OYLARINI DAHA DA YÜKSELTMESİ GEREKİR

Atalarımızın da dediği gibi “Görünen köy, kılavuz istemez” bu açıdan BDP bu seçimleri farkla kazanacak. Şu anda gözlemlediğimiz kadarıyla BDP seçim çalışmalarına hazırladığı program çerçevesinde Eşbaşkan adayları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel ile birlikte başlamış bulunmaktadır. Birçok yede seçim lokalleri açıldı. Eşbaşkan adayları gittikleri her yerde halk tarafından büyük coşku ve sevgi seli ile karşılanmaktadır. Halkın BDP’ye ve Eşbaşkan adaylarına olan sıcak yaklaşımına bakılırsa alacakları oy oranı yüzde 70’in altına düşmeyecek gibi bir tablo ortaya çıkıyor.

Halktan desteğini alan BDP ve Eşbaşkan adaylarının Batman’da kimseyi rakip olarak görmemeleri son derece doğrudur ve hakikati ortaya koyacak bir yaklaşımdır. Dolayısıyla demokrasi ve özgürlük isteyen halkın oylarının yüzde 70’ni alabileceği kapasiteye sahip olduğunu şimdiden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Daha iyi çalışılırsa bu oran yüzde 70’i de geçer. Çünkü halk artık özgür olmak istiyor. Kendi öz yönetimini istiyor. Bunu da ancak BDP ile ve uyguladığı strateji ile sağlayabilir.

unnamed.jpg

BDP DEMOKRATİK ÖZERKLİK DİYOR. PEKİ DEMOKRATİK ÖZERKLİK NEDİR?

“Demokratik özerklik geniş anlamda demokratik ulusu, dar anlamda ise demokratik yönetimi ifade eder. Demokratik Özerklik, idari yapıları ne olursa olsun farklı etnik toplulukların demokratik anlayış içinde kimliklerinin tanınmasını esas alır. Demokratik Özerklik sistemi; anadilde eğitim, kültürel özgürlük, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü temelinde kendi kimliğiyle siyaset yapma olanağını oluşturur. Toplumsal özgürlüklerin anayasal güvenceye bağlandığı bir hukuksal ve siyasal ilişkiler bütündür. Demokratik Özerklik, tüm toplumsal farklılıkları zenginlik olarak görür ve yaşatır. Aynı toprak parçası üzerinde bu toplumsal zenginliklerin özgünlüklerini koruyarak, kendi özyönetim organlarını oluşturmasını ve kendi kendisini yönetmesini vazgeçilmez kabul eder.

Bölgesel ve yerel demokratikleşme, farklı kimliklerin, kültürlerin ve inançların anayasal güvence altına alınması esasına dayanır. Bu çerçevede bölgesel sorunların çözümü özgür ve eşit yurttaşlıktan geçer. Başta Kürt halkı olmak üzere Mezopotamya’nın bütün kültürel zenginlikleri ifadesini Demokratik Özerklikte bulur…”

BDP’NİN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ DE EKOLOJİK TOPLUMDUR

“Bu temelde yerel yönetimler toplumsal bir kimliktir ya da özgür toplumun kimliğidir. Dolayısıyla tanımlamalarını da devlet ve partileşmelerden ziyade toplumsal alanın öz yönetimi içinde yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Mekan / yer / yerel / toprak / doğa, ekolojik bir sistemdir. Dolayısıyla belediyenin / yerleşmenin kendisi aynı zamanda ekoloji ile ilgili bir mekandır. Yani yerleşme ekolojik bir birimdir, bir ekosistemdir. Toplum yerleşmede yaşadığına ve yerleşmeyi oluşturduğuna göre, toplumun kendisi de ekolojiktir ya da bir ekosistemdir.

Ekolojik demokratik toplum anlayışında ise, sorun – kirlilik oluşturmayacak yöntem ve malzemelerle üretim yapma ilkesi söz konusudur.

Bu yolla, konfederal – özgürlükçü yerel yönetimlerin bölgesel ihtiyaçlarını karşılamak için, insani ölçekte düzenlenmiş çok yönlü endüstriyel projelerini, organik tarım şekillerinin kullanımı, güneş, rüzgar gibi alternatif enerji kaynaklarını ve eko – teknolojilerin kullanımını amaçlamaktadır.

Demokratik uygarlığın yerel yönetimleri olarak, yeşil alanları büyüyen bir biçimde planlayarak kentlerin yeni çehresini, insan – doğa ve kır – şehir barışması temelinde oluşturacak. Yani kent, kendi gelişimini çevresiyle ölçen, imkanları ne kadar paylaştığı ve en küçük yerleşim birimiyle ne kadar karşılıklı ilişki içinde olduğuyla değerlendirilecektir. Bu aynı zamanda kentli – taşralı ayrımını da ortadan kaldıracaktır.

İmar planlarında yapılacak düzenlemelerle, kentte yaşayanların soluk alabilecekleri, sağlıklı yaşam mekanlarını sayı ve alan olarak arttıracak düzenlemeler yerel yönetimlerde öncelikleri arasında yer alacaktır. Kentlilerin yaya olarak bir baştan bir başa yürüyerek gezebileceği, trafiğe takılmadan ve geç kalma endişesi yaşamadan gideceği yere varabileceği, becerileri doğrultusunda ekolojik aktivitelere katılabileceği kentler oluşturacak…”

ANTİK KENTLER KORUMA ALTINA ALINACAK

“Antik kentler ile arkeolojik kalıntı alanlarını ortadan kaldıran ve tarım alanlarını geri dönülmez biçimde tahrip eden HES’ler ile çevre kirliliğine neden olan termik santrallerin inşası ve aktivitelerinin durdurulması için etkin mücadele verilecektir. Bu santraller yerine, alternatif enerji kaynakları olarak güneş ve rüzgar enerjisi kullanımı ve yaygınlaşması için yerel yönetim öncülük yapacaktır.

Bu bilinci çocukluktan başlayarak geliştirecek, yeni neslin gerçek doğasever bir kuşak olması için gerekli tüm eğitim mekanizmaları oluşturacak.  

Doğrusunu söylemek gerekirse bütün bunları, halkın özgürlüğü için yapmak isteyen ve daha fazlasını kendine ilke edinen bir partinin karşısında birilerinin kendini rakip olarak göstermesi biraz gülünç durumuna düşürür, iddia sahiplerini. Bütün bunlara bakıldığında BDP biraz daha sistemli çalışırsa alacağı oy oranı yüzde 80’leri de bulur.

Başka bir yazıda yeniden buluşmak dileğiyle güneşin sıcaklığı tadında selam olsun…

Bu yazı toplam 1954 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim