• BIST 91.908
 • Altın 233,947
 • Dolar 6,1358
 • Euro 6,9434
 • Batman : 39 °C
 • Kızılay Batman Şubesi kapatıldı
 • Sahte adres değişikliğine para cezası
 • Serinlemek isteyenler Olimpik Havuza gidiyor
 • Kızılay Batman Şubesi kapatıldı
 • Sahte adres değişikliğine para cezası
 • Serinlemek isteyenler Olimpik Havuza gidiyor

‘Bu süreçte insanların ölmemesinden daha büyük bir kazanç olamaz’

11.12.2013 13:48
‘Bu süreçte insanların ölmemesinden daha büyük bir kazanç olamaz’
Vali Yılmaz Arslan çözüm sürecinin gidişatına ilişkin “Her şeyden önemlisi insanların şu veya bu gerekçeyle yaralanmaması veya ölmemesinden daha büyük bir kazanç olamaz."

Vali Yılmaz Arslan çözüm sürecinin gidişatına ilişkin “Her şeyden önemlisi insanların şu veya bu gerekçeyle yaralanmaması veya ölmemesinden daha büyük bir kazanç olamaz."

Vali Yılmaz Arslan, uydu üzerinden yayın yapan Denge TV'de canlı yayınına katıldı. Vali Arslan, Türksat 3-A uydusu üzerinden yayın yapan Denge TV'de ana haber bülteninden sonra canlı olarak yayınlanan “Gündem Özel”programına katılarak, Batman’daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Program sunucusu Mehmet Taş’ın yanı sıra izleyicilerin SMS yoluyla gönderdiği soruların yanıtlandığı program 60 dakika sürdü. Program öncesi Denge TV stüdyosunu ziyaret eden Vali Arslan, Denge TV Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Sevim ile bir süre sohbet ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Arslan katıldığı canlı yayında, Batman’da göreve başladığından beri yapılan kamu yatırımlarını, çözüm sürecini, Suriyeli ve Afgan mültecilerin durumu ile Batman’a ilişkin diğer soruları cevapladı.

“MESLEKTE 25.YILIM”

Program sunucusu Taş, Valimize; " Bir senedir ilimizde görev yapıyorsunuz, Batman ile ilgili izlenimleriniz alabilir miyiz Batman’dan ne bekliyordunuz, ne buldunuz?" sorusunu sordu. Valimiz, 25 yıldır farklı statülerde mülki idare amiri olarak ve değişik bakanlıklarda üst düzey yönetici olarak görev yaptığını belirterek bu vesileyle Türkiye’yi ve özelde de bölgeyi çok iyi tanıdığını vurgulayarak bölgenin sorunlarına yabancı olmadığını kaydetti.

Batman’ın bazı dönemler sorunlarıyla bilinen bir il olduğunu vurgulayan Valimiz, Batman’ın olumsuz yönlerinden çok, pozitif yönleriyle, tanınmayı hak eden ve güzellikleri olan bir il olduğunu vurguladı. Valimiz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim gerçekten Batman’da geçirdiğimiz süre içerisinde çok mutlu, kendi değerlendirmeme göre başarılı, gayretli bir dönem geçirdik. Bundan sonra daha ne kadar burada çalışmak nasip olursa o süre içerisinde de Batmanlılarla birlikte bu ile ne katabilirsek ne yapabilirsek bunun gayreti içerisinde olacağız.”

 “KAMU GÖREVİ YAPARKEN VATANDAŞA HİZMET GÖTÜRME ÖNCELİĞİMİZ”

Güvenlikten alt yapıya, gençlik spordan kültür sanata, fakir fukaradan sanayi yatırımlarına kadar, aklımıza gelebilecek  her tür konuda Devleti ve kamuyu ilgilendiren bir dizi görevlerinin olduğunu belirten Valimiz,  bu görevlerin tamamını belli bir denge ve uyum içerisinde yürütüp yönettiklerini ifade etti. İlimizde yatırım önceliği olan işlere öncelik verdiklerini belirten Valimiz, özellikle eğitim, alt yapı ve sanayileşmeyi ön planda tutuklarını vurgulayarak, mesailerinin büyük bir kısmını bu öncelikli yatırımlara harcadıklarını ifade etti. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in Batmanlı olmasının bu yatırımlara bir etkisinin olup olamadığına ilişkin bir soruya ise Valimiz,“Ben bunu daha önce de söyledim. İşin siyaset kısmı beni ilgilendirmez. Ben devlet memuruyum. Gerçekten bu konuda azami hassasiyet gösterdiğimi beni yakından tanıyanlar bilirler. Ancak bir şeyin hakkını da teslim etmek lazım. Ben bir Bakanın özellikle de Maliye Bakanı’nın siyaset yaptığı ilde Vali olmanın kamusal anlamda çok büyük avantajlarını gördüm. Artısını gördüm. Bu bir gerçek… " cevabını verdi.

 TÜİK’in en son açıklanan rakamlarında işsizlik konusunda Batman’ın sonlarda yer almasının nedenlerine ilişkin bir soruya ise Valimiz;“İşsizlik yok demek doğru bir ifade olmaz fakat Batman’da geçen gün bir iş adamımız geldi ve ısrarla dedi ki ‘Sayın Valim ben çalıştıracak eleman bulamıyorum’ dedi. Ben ona dedim ki bak bu kadar işsizlikten bahsediliyor burada bir sorun var. Sorun şu nitelikli kalifiye eleman sorunu. Kalifiye eleman arıyor insanlar. Bir de kendisini işsiz kabul eden insanlar büyük oranla devletin bir takım sosyal yardım mekanizmalarından yararlandığı için bunlar bir anda sisteme girmiyorlar ya da girmek istemiyor” dedi.

“BU SÜREÇTE İNSANLARIN ÖLMEMESİNDEN DAHA BÜYÜK BİR KAZANÇ OLAMAZ”

Çözüm Sürecinin gidişatına ilişkin soruyu yanıtlayan Valimiz şöyle konuştu: "Bu bölgede çeyrek asra yakın bir süredir şu veya bu gerekçeyle yaşanan sıkıntılı bir ortam sıkıntılı bir süreç var. Şimdi sonuçta ülkeyi yöneten siyasi irade bu konunun oturarak konuşarak istişare ederek çözümünü denemenin de gerekliliğine inandığı için ilgili taraflarla konuşarak bir çözüm süreci geliştirdi veya bunun üzerinde çalışılıyor ve bir aşama kaydedildi. Elbette ki son bir yıla yakın süredir bu sürecin ilimize ve bölgemize getirdiği çok artılar var. Her şeyden önemlisi insanların şu veya bu gerekçeyle yaralanmaması veya ölmemesinden daha büyük bir kazanç olamaz. " 

“BİLLBOARD ÇALIŞMALARIMIZ ÇAĞDAŞ YÖNETİM ANLAYIŞININ GEREĞİ”

Billboardlarda Valiliğin yaptığı reklamların tartışılmasına yönelik sorulan soruya ise Valimiz;

"Çağdaş yönetim anlayışında bazı algıların değişmesi gerekiyor. Biz birçok şeyi geriden takip ettiğimiz gibi bölge olarak söylüyorum aslında bunu da biraz geriden takip ediyoruz. Şimdi dikkat ederseniz bu ülkede yaklaşık 30 yıldır batıda bu tür faaliyetler yapılıyor. Billboardlar, reklamlar… Bunu sadece Valilik diye tanımlamak ta doğru değil. Bunu Bakanlıklar yapıyor, Belediyeler yapıyor, sivil toplum örgütleri yapıyor. Bu yapılan bir faaliyet. Şimdi Valilik reklam yapar mı? Bakın biz reklam filan yapmıyoruz. Reklam nedir biliyor musunuz? Reklam şudur: Götürürsünüz kocaman bir resminizi koyarsınız kendi resminizi, altına kendi sözünüzü yazarsınız kendinizi parlatmaya yönelik, kendinizi ön plana çıkarmaya yönelik bir çabanın içerisine girersiniz. O zaman reklam olur. Bakın biz kaç aydır bu işi yapıyoruz hiçbir billboardımızda siz bir tane Vali resmi göremezsiniz. Bizim  buna ihtiyacımız yok. Bizim şuna ihtiyacımız var. Biz bu halka kamusal anlamda önemli hizmetler sunuyoruz. Biz bu hizmetlerin neler olduğunu da halkımızla hem paylaşmak istiyoruz, hem hesap vermek istiyoruz. Olayın özü budur.” Dedi

“SORUNLARIMIZI EL BİRLİĞİYLE ÇÖZECEĞİZ”

Valimiz son olarak izleyicilere teşekkür ederek Batmanlılara şu mesajı verdi: Burada samimiyetle iyi niyetle ve gayretle sorunları çözmeye çalışıyoruz. Kamu adına yapabileceklerimizin azamisini yapmaya çalışıyoruz. Bizim de hatamız kusurumuz eksiklerimiz olabilir. Hiç birimiz eksiklerden ari insanlar değiliz. Burada esas olan şudur. Esas olan samimiyettir. Gerçekten biz bu şehre, Allah ne kadar çalışmak nasip ederse, ekibimiz, kamu görevlisi arkadaşlarımız, halkımız ve sivil toplum örgütlerimizle beraber sorunları çözmek istiyoruz. Biz bu konuda vatandaşımızın Batmanlıların bize destek olmasını istiyoruz. Tabiî ki bizi eleştirecekler. Sosyal medyada ve değişik yollarla eleştiriyorlar, bize gelip eleştiriyorlar. Bunlar olacak. Bizim bunlarla ilgili asla bir çekincemiz yok. Biz sadece iftira, hakaret, aşağılama türü ölçüsüz şeyler olmaması kaydıyla bütün eleştirilere açığız. Hatalı bir şey yapmışsak da özür dileriz. Hatamızı da kabul ederiz. Ama güzele güzel, kötüye de kötü demek lazım. Bu kadarlık bir ölçü aslında. Hepimiz kendi yaşantımızda kendi dünyamızda kendi mesleğimizde bu ölçüyü tutturabilirsek huzurlu ve mutlu bir kent ve kent yaşamı sağlamış oluruz diye düşünüyorum."

Bu haber toplam 753 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Patlama: 4 çocuk yaralandı14 Ağustos 2018 Salı 17:16
 • 153 bin kişiye yeni kimlik verildi14 Ağustos 2018 Salı 15:44
 • Batmanlı yetim çocuklar TBMM'de Baybatur'un konuğu oldu14 Ağustos 2018 Salı 15:40
 • Besyo Özel Yetenek Sınavı Jüri Üyeleri Rektör Durmuş’a nezaket ziyareti14 Ağustos 2018 Salı 15:29
 • İŞYERLERİNE KAÇAK OPERASYONU!13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:14
 • Şehit çocuğuna doğum günü sürprizi13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:11
 • Aksoy Taziye Evi inşaatını inceledi13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:11
 • Şehit ve Gazi Çocuklarına Bayram Hediyesi13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:09
 • Duyarlı öğrenciler13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:09
 • İdare Mahkemesi Başkanı’ndan Vali’ye veda ziyareti13 Ağustos 2018 Pazartesi 18:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim