• BIST 97.149
  • Altın 282,783
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • Batman : 19 °C
  • Uca ve Başaran yaralandı
  • Hasankeyf ve Dicle vadisi için eylem yapılacak
  • ‘Kayyum darbedir darbelere boyun eğmeyeceğiz’
  • Uca ve Başaran yaralandı
  • Hasankeyf ve Dicle vadisi için eylem yapılacak
  • ‘Kayyum darbedir darbelere boyun eğmeyeceğiz’

BÜ'de sert kabuklu meyveler uygulama ve araştırma merkezi kuruldu

21.01.2014 13:46
BÜ'de sert kabuklu meyveler uygulama ve araştırma merkezi kuruldu
Batman Üniversitesi’nde Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Araştırma Merkezi’nin yönetmeliği 19 Ocak 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Batman Üniversitesi’nde Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Araştırma Merkezi’nin yönetmeliği 19 Ocak 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR İHTİYACI KARŞILAYACAK

Batman Üniversitesi’nde Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Araştırma Merkezi’nin yönetmeliği 19 Ocak 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, kurulan merkezin bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayacağını vurguladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, fıstık, badem, ceviz, fındık ve kestane gibi sert kabuklu meyve yetiştiriciliğini teşvik etmek, doğal florayı canlandırmak, bu yörelerde yetişen çeşit ve tiplerin korunmasını sağlamak, yerli çeşit ve tiplerimizin üstün özellikleri ile yüksek verim ve kalitedeki yabancı çeşitleri hibritlemek, yeni çoğaltma tekniklerini uygulamalı olarak yöre üreticisine öğretmek ve ilgi alanındaki bölgelere anaç kalem ve aşılı fidan temininde yardımcı olmayı amaçlayan merkezin, faaliyet alanları ise şöyle kaydedildi: “ Çalışma alanındaki bölgelerde mevcut sert kabuklu meyve türleri envanterini çıkartmak. Sert kabuklu meyvelerin modern yetiştirme prensiplerinin yetiştiricilere tanıtılması ve yaygınlaştırılmasına yardımcı olmak. Sert kabuklu meyvelerin ıslahı ve yetiştiriciliği konularında araştırma ve uygulama projeleri hazırlamak, yürütmek ve ilgili kuruluşlarca yürütülen projelere katılmak. Türkiye’deki yerli ve yabancı çeşitler ile selekte edilmiş tipleri içeren plantasyonlar tesis etmek. Yetiştiricilerin sert kabuklu meyveler konusunda karşılaştıkları sorunların çözümüne yardımcı olacak araştırmalar yapmak. Sert kabuklu meyve türlerinin tohum, anaç, aşı gözü, aşı kalemi, fidan ve benzeri materyallerinin çoğaltılması ile ilgili çalışmalar yürütmek. Sert kabuklu meyvelerin yetiştiriciliği ile ilgili kamu ve özel sektöre bağlı teknik elemanların bilgilerinin yenilenmesi ve geliştirilmesi amacıyla kısa ve uzun süreli eğitim programları, kurslar düzenlemek. Kırsal alanda sert kabuklu meyveler üretimiyle doğrudan ilgilenenlere bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla gençlerin, yetişkinlerin ve kadınların eğitimi konularında ilgili kamu ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği içinde çalışmalar yapmak. Sert kabuklu meyvelerle ilgili konularda kongre, sempozyum, seminer, panel ve benzeri toplantılar düzenlemek, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen toplantılara katılmak. Çalışma alanı ile ilgili olarak yurt içindeki ve yurt dışındaki kuruluşlar ile işbirliği yapmak. Sert kabuklu meyveler konusunda yayım materyali olarak kullanılabilecek film, video, kaset, slayt, kitap, haber bülteni ve benzeri materyal üretmek, sağlamak ve bu amaçla kitle iletişim araçlarından yararlanmak.”

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim