• BIST 94.158
  • Altın 257,423
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • Batman : 22 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

‘Çapraz ateş’ altındaki Êzidî inancı

27.08.2014 13:48
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Tarih boyunca yaşadıkları coğrafyalarda, kendi öz yurtlarında egemen güçler tarafından hep horlandılar ve baskı altına alındılar. Bu da yetmedi onlarca kez katliamlara maruz kaldılar. Ölüm, işkence, psikolojik baskı altında ve hep dışlanarak ayakta kalmaya çalıştılar. Tek suçları Êzidî olarak yaratılmalarıydı egemen güçlerin yaklaşımına göre. Ölüm fermanlarının okunması için Êzidî olmaları yeterli bir sebepti egemen inançlar tarafından.

TANINMAMAK İÇİN MÜSLÜMAN GİBİ GİYİNDİLER

Çoğu kez kadın ve erkekleri yaşadıkları toplumlarda tanınmamak için, oradaki egemen topluluklar gibi giyinmek zorunda kalarak çarşı pazara gittiler ve inançlarını gizilice bile yaşayamaz duruma geldiler. Kendiler Êzidî, ama Müslüman süsü ile yıllarca izole dilerek yaşam mücadelesi verdiler.  

Ancak gizli bir şekilde korku dolu yaşamlarını adeta ‘hücre’ içinde ‘hücre hücre’ eriyip yüreklerine kan damıtarak ayakta kalabilmek için amansız bir yaşam mücadelesi veren Êzidî’ler gittikleri yerlerde özlerinden taviz vermeden soylarını sürdürmeye çalıştılar.  

Bugün olduğu gibi geçmiş süreçlerde de kendilerini Müslüman olarak nitelendiren, ama İslam’ın gerçek özüyle ilgisi olmayan topluluklar tarafından onlarca kez fermanları okundu Êzidî’lerin.

YAŞAMLARI KORKU DOLU GEÇTİ…

Tarih boyunca inançları çiğnenerek Müslümanlığa zorlandılar. Bazıları zorla Müslümanlaştırıldı belki, ret edenler ise toplu katliamlarla yok edildi.

Mezopotamya ve Ortadoğu topraklarında asırlar boyunca hep baskı altında ve korku ile yaşamlarını sürdürmeye çalıştılar.

Yaşadıkları bütün baskı ve zulümlere rağmen hoşgörüden hiçbir zaman ayrılmayan Êzidî’leri şimdi de IŞİD terörü korkusuyla yollara düştü.

Çoğumuzun bildiği gibi Êzidî’lerin tarihi hep kan ve gözyaşı ile geçti ve geçiyor da.

TOPRAKLARI GASP EDİLDİ

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Korixê, Hemduna, Bazivan, Feqîra, Şimzê gibi köylerinde yaşayan Êzid’ler birkaç yıl öncesine kadar inançlarından dolayı zorlu bir yaşamla tekrar baş başa kaldı. Yaptığımız araştırmalara göre geçmiş süreçlerde Batman’da yaşayan Êzidî’ler köylerinde adeta izole edilerek ve geçmiş dönemlerde ürettikleri sebze - meyveler, süt ürünlerini; şehirde bile satamayacak kadar zor günler yaşadı. Bölgede 30 yıl süren savaşın da olumsuz etkisiyle köylerde yaşayan yüzlerce Êzidî aile Avrupa ülkelerine göç etmek zorunda kaldı.

EMANET TOPRAKLARINA MÜSLÜMANLAR TARAFINDAN EL KONULDU

Yaşadıkları baskılardan dolayı Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan Êzidî’ler, emanet bıraktıkları topraklarına yıllar sonra tekrar dönmek istedi. Bölgede son zamanlarda kısmı olarak başlatılan barış sürecinin de etkisiyle geri dönmek isteyen Êzidî’ler bıraktıkları topraklarını yasal anlamda kazandılar ama işletemiyorlar. Başlayan mahkeme sürecinden sonra yasal anlamda topraklarını geri alan Êzidî’lere yönelik psikolojik baskılar halen devam ediyor. Êzid’ler köylerine dönüp topraklarını işletemiyor, ekip biçemiyor. Ellerinde mahkeme kararı olmasına rağmen emanetçiler, Êzidî’lerin topraklarını ekip biçmeye devam ediyor.

GÖÇ NEDENİYLE 100 KİŞİNİN ÇALIŞTIĞI FABRİKA 7 YILDIR ATIL DURUMDA

Beşiri ilçesine bağlı bulunan Uğurca (Korixê) köyünde bir Êzidî yurttaşa ait olan un ve mercimek fabrikası yaşanan göçten dolayı şu anda atıl durumda. Yaşanan göçten sonra maddi sıkıntılardan dolayı daha önce günün 24 saati faal durumda olan ve geniş bir alanda kurulu olan fabrika atıl durumda beklemektedir.   

KÖYLER VİRANE, EVLER BOŞ

Batman’ın Beşiri ilçesi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi arasında bulunan Êzidî’lere ait Hemduna köyü tamamen göç nedeniyle boşaltılmış durumda. Geçmiş süreçte, adeta savaştan kaçarcasına köylüler evlerini terk edip yıllar önce Almanya’ya göç etmişler. Buradan göç eden Êzidî’ler başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşamalarını sürdürmeye çalışıyor. Êzidî oldukları için geçmiş yıllarda sistemden gördükleri baskılara dayanamayarak korkudan köylerini terk edip gidenlerin evlerine bu kez IŞİD zulmünden kaçan soydaşları yerleştiriliyor.

Köyün boş olması nedeniyle IŞİD saldırılarından kaçmak zorunda kalan Êzidî’ler bu evlere yerleştiriliyor. Burada dikkat çeken en önemli konu ise, bir zamanlar yaşadıkları baskılardan kurtulmak için evlerini terk edip başka ülkelere giden Êzidî’lerin viraneye dönüşmüş sahipsiz evlerine IŞİD zulmünden kaçan Êzidî’lerin yerleştirilmesidir.  

OKULLAR KAPATILDI

Daha önce Êzidî’lerin yaşadığı köyler 1990’lardan sonra başlayan Avrupa göçünün ardından okulların çoğu kapatıldı. Köylerde çocuk kalmadığı için şu anda okullar Êzidî’lerin bıraktıkları evleri gibi boş ve atıl durumda bekliyor.

ÖLÜLERİNİ AVRUPADAN GETİRİP BATMAN’DAKİ KÖYLERİDE DEFNEDİYORLAR

Avrupa’ya göç eden aileler orada yeni bir hayatla tanışıp kendi kültürlerini ve inançlarını daha özgürce yaşamaya çalışıyor. Avrupa’da daha çok genç ve çalışabilecek durumdaki Êzidî’ler yaşarken, yaşlılar ise Batman’ın Beşiri ilçesindeki bazı köylerde kalmayı tercih ediyor.

Avrupa ülkelerinde yaşayan Êzidî’lerden yaşamını yitirenler uçakla Batman’daki doğum yeri olan köylerdeki mezarlıklara defnediliyor. Mezar taşlarının yüzünün güneşe dönük olması ve üzerlerinde güneş resminin çizilmesi Êzidî inancı açısından önemli olduğu kadar da dikkati çekiyor. Birçok Êzidî cenaze törenlerine katılırken, içlerinden bazılarının geçmişteki korkularının devam ettiği ve bun nedenle cenaze merasimlerine bile katılmak istemediği söyleniyor. 

KÖYLER İHTİYARLARA BIRAKILMIŞ

Köylerde daha çok ihtiyarlar ve yaşlı kadınlar yaşamlarını sürdürüyor. Bu köylerde yaşayan Êzidî büyükleri zaman zaman Avrupa ülkelerinde yaşayan çocuklarını ziyaret etmeye gitse de doğdukları topraklardan kopmak istemiyor. Avrupa’da yaşayan bazı genç Êzidî’ler ise tatil dönemlerinde ve taziyelerde Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köylere gelip gidiyor.

 

Bu yazı toplam 1960 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim