• BIST 93.838
  • Altın 253,231
  • Dolar 5,8624
  • Euro 6,5676
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Çeneler yine durmuyor

04.03.2015 18:24
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Hükümet kanadı ile HDP heyeti arasında yapılan ortak açıklama ile ülkenin bir numaralı gündemine oturan barış açıklamasının ardından gerek hükümet sözcüleri ile HDP sözcüleri arasındaki söz düellosu barışa olan umutların kafalarda acabalara sürüklenmesine neden olmaya başlamıştır. Karşıt söylemlerle geçiştirilmek istenen sürecin akibetine de acabaların çöreklenmesine sebep olmaktadır.

Yıllardır akan kardeş kanının durması adına son derece önem arz eden barış sürecinin sekteye vurulması anlamına gelen karşıt söylemlerin artık tüm ülke insanının rahatsızlık duymasına neden olmakla birlikte sözcülere de önemli ölçüde tepkilerin oluşmasına da mahal vermektedir. Oysa tamda umutlar yeşermişken ve tüm ülke insanı artık rahat bir nefes alacağız derken siyasetçilerin yersiz ve zamansız söz düellosunu yinelemesi barışa olan özleme sekte vuracak cinstendir.

Yıllarca süren bu kirli savaş nice canların yitirilmesine nice yüreklerin acılar ile yanmasına neden olan bu sürece hala kuşkularla bakmak bizleri olduğu kadar tüm ülke vatandaşını da tedirgin etmekten öteye gitmemektedir. Bizler her şeyle rağmen ülke insanı olarak barışa olan umudumuzu asla yitirmemeli ve barışın kesinlikle her türlü söylemlere rağmen çözüm sürecinin zaferle noktalanacağına inanıyoruz. Kim ülkedeki akan kanın durmasını istemiyor ve bu sürece kısır döngülerle yaklaşım içine girerse bilinsin ki ülkenin kaostan kurtulmamasını isteyenler olacaktır.

Bu nedenle ülke insanı olarak sürecin çözüme ulaşması için destek değil köstek olanlara karşı gereken tavrımızı koymanın boynumuzun borcu olacağını ifade etmekte yarar görüyorum. Bu nedenle bizim tüm ülke siyasetçilerinden ricamız olur olmadık söylemlerle barışa giden yola taş koymamalarını diliyor ve onlardan özellikli ricamız çenelerine bir gem vurma özverisini ortaya koysunlar istiyoruz.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın AKP hükümetine güven duymadığını söylemesini de ben bir nanemollalığın ortada gezdiğini düşünüyorum. Hükümetin barış sürecini seçim propagandası yaptığı iddiasını da yerinde buluyorum. 7 ay önce yapılması gereken açıklamanın seçim dönemine getirilmesini manidar bulan Demirtaş’ın söylemlerini de kesinlikle yabana atmamak gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Hükümet kanadının da Demirtaş’ın söylemlerine karşı daha mantıklı bir tutum sergilemesi gerekir ve 7 ay önce açıklanması gereken bu süreç ile ilgili açıklamanın seçim malzemesi olarak düşünülmediğini inandırması gerekirken Demirtaş’a karşı gerek cumhurbaşkanının ve gerekse de hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın tepkilerinin daha yumuşak olmasında büyük yarar olacağını düşünüyorum.

Barışa giden yola taş koymak, kısır döngülerle birbirlerini suçlamanın bu ülkeye hiçbir yararı olmayacağın tüm ülke insanı idrak etmektedir ve milletin beklentisi olan barışın tesis edilmesi istemine asla lakayt olunmamalıdır. Gencecik evlatlarımızın bu ülkenin teminatı olduğu teranesini her demde haykıran siyasetçiler bir tek gencimizin bile bundan sonra parmağının kanamasını istemiyorsa mantıklı bir diyalogun oluşturulması siyasetçilerimizin olmazsa olmaz sorumluluğu olmalıdır.

Bu ülkenin barışa, huzura ve kardeşliğin yeniden tesis edilmesine son derece ihtiyacı vardır. Kim ya da kimler bu olaya müstenkif kalırsa vatana ve insanlarına ihanet içinde olacaktır bunun böyle bilinmesinde yarar vardır.

Bu ülkede insan gibi yaşamak bu ülke insanlarının kardeşliğin pekiştiği bir vatan olması adına her siyasetçinin artık elini taşın altına koyması gerektiğini ülke insanı olarak haykırıyoruz. Kısır döngülerle zaman harcamanın, çeşitli söylemlerle barış sürecine destek yerine köstek olmanın hiç ama hiç kimseye bir yararı olmayacaktır.

 

Bu yazı toplam 747 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim