• BIST 103.247
 • Altın 226,936
 • Dolar 5,3244
 • Euro 6,0410
 • Batman : 13 °C
 • Tefecilere operasyon: 8 gözaltı
 • Vali Hulusi Şahin ‘Çocuklarımızın sokaklarda çalıştırılmasına ve dilencilik yaptırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz’
 • AİHM'den "Hasankeyf" kararı
 • Tefecilere operasyon: 8 gözaltı
 • Vali Hulusi Şahin ‘Çocuklarımızın sokaklarda çalıştırılmasına ve dilencilik yaptırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz’
 • AİHM'den "Hasankeyf" kararı

Çevrecilerden Değerlendirme Toplantısı

11.02.2018 13:43
Çevrecilerden Değerlendirme Toplantısı
Batman Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından dernek binasında düzenlenen 2018 yılının ilk genişletilmiş toplantısına çevre dostları büyük ilgi gösterdiler.

2017 yılının faaliyetlerinin değerlendirildiği, 2018 yılı hedeflerinin de belirlendiği toplantıda ayrıca yeni dernek binası hakkında da bilgi verildi. Dernek üyelerinin yanı sıra çevre duyarlılığı olan bir çok kişinin katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Dernek Başkanı Recep Kavuş “2017 yılını faaliyetler açısından dolu dolu geçirdiklerini 2018 yılında da çok önemli faliyetler gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren Recep Kavuş 2017 yılı içerisinde yaşanabilir bir çevre mücadelesi için “

Şehir stadının betonlaşmasına hayır kampanyası çerçevesinde Stada’a basın açıklaması yaptık,

-Derneğimizi müstakil ve daha merkezi bir yere taşıdık.

-Göreve seçilen TPAO Bölge Müdürü Mustafa Demir’i ziyaret edip Petrol üretimi esnasında çevrenin kirletilmemesi ve sitedeki mevcut yeşil alanların korunmasını talep ettik.

-Batman Üniversitesi Rektörünü Aydın Durmuş’u ziyaret ederek Üniversite kampusu alanında çevre derneği ormanını kurmak için bir yer tahsisi talebinde bulunduk.

-Batman Valiliği, Ünv. ve Tarım Müdürlüğünün organize ettiği ve iki gün süren Anız çalıştayına katılım sağladık.

-DSİ’nin yeşil alanı içerisinde Orman işletmesi ve Metoroloji binası kurulması yönündeki girişimlerini doğru bulmadığımızı basın açıklaması ve girişimlerimizle dile getirdik.

-“Kozluk ilçesi Akçakışla köyü sınırlarında bulunan ve Garzan barajının su toplama havzasını oluşturan Batmanın kuzey ormanları odun tüccarlarının kesmek için uğraştıkları ağaçlık alanın bulunduğu bölgeye gidilerek gözlem raporu düzenleyip kamuoyu ile paylaştık,söz konusu alanın muhafazası için Ak Parti milletvekili Ataullah Hamidi’ye taleplerimizi yazılı ve sözlü olarak ilettik, konu ile ilgili ayrıca basın açıklaması yaptık.

-5 Aralık Dünya Gönüllüler günü hem de Dünya Toprak Günü olması münasebeti ile yazılı basın açıklaması yapıldı.

- Orman İşletmesi Toprak Muhafaza Şefliği tarafından yürütülmekte olan Batman Kozluk karayolu kenarının ağaçlandırma çalışması ile , Kira daği yamacında doğa yürüyüşü gerçekleştirilerek Orman İşletmesi tarafından fidan dikim etkinliği çalışmalarına katılım sağlandı.

- Anız yangınları ile ilgili Köy TV de düzenlenen canlı yayın programına katılım sağlanarak şehrimizdeki durum hakkında bilgiler verildi.

- Sosyal sorumluluk bilincine sahip Abdullah Bulkut, Ferit Aslan ile Bawer Adnin’in çevre temizliğine dikkat çeken sosyal medya üzerinden paylaşılan kliplerine destek verdik.

- “DSİ bahçesini Beton yığınlarına kurban etme” sloganlı afiş hazırlanıp DSİ alanın korunması için sosyal medya üzerinde kampanya başlatıldı.

-Şehrimizin en önemli çevre sorunlarından olan anız yangınları ile mücadele çerçevesinde Batmanla sınır olan ve Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden birisi olan komşu ilçe Bismil’e gidilerek anız yangınları ile ilgili kamu kurumu yetkilileri ile görüşmelerde bulunduk, Zork Köyde TED koleji ile birlikte çocuklara Anız yangınlarının zarları anlatıldı.

- Yaşar Kemal Kent Ormanını içerisinde yeni bir yol açılması için o civardaki mahalle sakinleri ve muhtarlar tarafından imza kampanyası başlatmaları ve Belediyeye baskı kurmaları üzerine Ormanlık alanın korunmasına ilişkin bir yazılı basın açıklaması yaptık.

-  Balpınar Beldesine bağlı Zorköy ve Yeniköyde toplanan çöplerden kaynaklı çevre felaketini görüntüleyerek basın ve kamuoyu ile paylaştık.

- Kentimizde kişi başına düşen 5.6 oranındaki yeşil alanın en büyük pay sahibi olan Site mahallesinin betonlaştırılacağına dair iddialar üzerine yazılı basın açıklaması yapıldı.

-Tarım’da yanlış sulama yüzünden yaz aylarında Dicle nehrinde baş gösteren kirlilik görüntülenerek soruna dikkat çekmek için yazılı basın açıklaması yapıldı.

-17 Haziran Dünya Çölleşme günü dolayısı ile yazılı basın açıklaması yapıldı.

-Binatlı Köyü civarında Teknik Anadolu Lisesi bahçesi içerisinde bulunan yaklaşık 100 yetişkin ağacın okul inşaatı için kesileceği yöndeki çalışmalara engel olunarak ağaçların bir kısmının taşınması bir kısmının da alan dışında tutulması sağlandı.

-5 Haziran Dünya Çevre Gününde “ İslam ve Çevre Hukuku konulu paneli düzenlendi.

- Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte 2.geleneksel fidan dikim etkinliğini gerçekleştirdik.

- Memur-sen Toki de cami, anaokulu ve sosyal tesislerin olduğu alana baz istasyonu kurulması üzerine site sakinlerinin eylemine destek verildi.

- Derneğimiz üyeleri ve çevre dostları ile birlikte kire dağı eteklerinde Bahar Buluşması ve doğa yürüyüşü etkinliği düzenlendi.

- BOTAŞ sahası (toprak mahsulleri ofisi karşısında) bir kısmı Asbestle izole edilmiş eski petrol borular uzun bir süredir burada bekletilmesi üzerine borulara görüntülenerek basın açıklaması yapıldı.
 -Gercüş ilçesinde onlarca ağacın okul inşaatı dolayısı ile kesilmesi üzerine yazılı baısn açıklaması yapıldı.

- Güvercin (Emso) Tayyare Göleti civarında kimyasal maddelerin de içinde bulunduğu sanayi artıkların atılması üzerine  yazılı basın açıklaması yapıldı.

- Batman Çayında faaliyet gösteren bazı kum ocaklarının çalışmaları sırasında suyun gelişi güzel yönünü kesmeleri üzerine yaşanan balık katliamına yazılı basın açıklaması ile dikkat çekildi.

- Batman TED Koleji İlkoklu öğrencileri ile Dünya su günü dolayısı ile suyun önemi ile ilgili bir görüşme gerçekleştirildi.

-Tilmerç Mahallesinde Kamu binalarına ait atık suların açıkta akıtılması üzerine dernek yönetimi olarak kirliliği görüntüleyip durma tepki gösterip basın açıklaması yaptık.

- Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Kültür merkezi sinema salonunda geniş bir katılım ve zengin bir programla 9. Olağan kurulunu gerçekleştirerek yeni yönetimini belirledik.

-  Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Batmanın Türkiye’nin birinci havası kirli Kent Olduğuna dair açıklaması üzerine yazılı basın açıklaması yapıldı.

- Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte her yıl olduğu gibi 2017 yılında da zor şartlar altındaki canlıların barınma ve yiyecek ihtiyaçlarına dikkat çekmek karlı bir günde kırsala yem bırakma  çalışması yaptık.

-  Batman Merkeze bağlı Yeni köy, Zorköy (Segirka) köylülerinde yaşayan yaklaşık üç bin kişinin sağlığını tehdit eden kanalizasyon sorununu gündeme getirerek çözümü için  2.500 metre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi döşenmesini sağladık. .

- Şehrimizde Yere Tükürmeyin kampanyası Başlatıp bu çerçevede Toplumda kirliliğin önlenmesi noktasında bilinç oluşturma katkı ve önerilerini almak üzere İl Müftsüsü, Milli Eğitim Müd. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Eczacılar odası ve Belediye yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdik.

-Yere Tükürmeyin temalı 2 bin adet afiş ve çıkarma basılarak kentin muhtelif noktalarına asıldı.

Ayrıca Yaklaşık iki saat süren toplantıda Derneği 2018 Yılında gerçekleştireceği  hedefleri üzerinde tartışma yapıldı.

Buna göre Çevre Derneğince 2018 yılı hedeflileri de şöyle belirlendi. 

-Bahar Buluşması doğa yürüyüşü yapılacak

-Ağaç bakımı, dikimi ve budanması eğitimi verilecek

-Çevre Akademisi nin kurulacak,

-Tehdit altındaki yeşil alanların korunması amacı ile Yaşar Kemal Kent Ormanı, DSİ yeşil alanı, 16 Mayıs Şehir Stadı, Eski Devlet Hastanesi nin doğal şekli ile korunması için mücaadele verilecek. 

-Batman Üniversitesi kampus alanında çevre Ormanın oluşturulacak.

-Öğrencilere çevre Eğitimi verilecek.

-Turizm Haftası çerçevesinde İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca, nın katılımı ile çevre konferansı düzenlenecek.  - Kozluk ilçesi Akçakışla köyü sınırlarında bulunan ve Garzan barajının su toplama havzasını oluşturan Batmanın kuzey ormanları Tabiat koruma alanına alınması için çalışma başlatılacak.

Ayrıca Anız yangınları ile ilgili farkındalık yaratacak bir etkinlik düzenenecek.”

Bu haber toplam 603 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Elma Sokağı yenileniyor21 Şubat 2019 Perşembe 15:29
 • AİHM'den "Hasankeyf" kararı21 Şubat 2019 Perşembe 15:28
 • Çığın kapattığı yol açıldı21 Şubat 2019 Perşembe 15:28
 • ‘21 Şubat, tüm dillere özgürlük günü olsun’21 Şubat 2019 Perşembe 15:27
 • Körük sakinlerinden imar talebi21 Şubat 2019 Perşembe 15:26
 • "Namaz için her türlü kolaylık sağlanmalıdır"21 Şubat 2019 Perşembe 15:25
 • ‘Sigarayı Bırak Sevdiklerini Bırakma’21 Şubat 2019 Perşembe 15:24
 • BBP’den tek aday21 Şubat 2019 Perşembe 15:24
 • Mezarlıklar otlardan arındırılıyor21 Şubat 2019 Perşembe 13:31
 • Kent içi ulaşım ağı büyüyor21 Şubat 2019 Perşembe 13:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim