• BIST 92.250
  • Altın 253,018
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 25 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Çıraklıkla örülen yaşamlar

10.06.2015 13:54
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Hepimizin yaşamında mutlaka bir şekilde usta – çırak zemininde hayatımızı kurgulanmışızdır. Yaşamak, zaten çıraklığın ötesinde süregelen ince uzun bir yolculuktur. Bunun içindir ki; insanlar doğar, büyür ve yaşadıkları süre içerisinde, çocukluk evrelerini tamamladıktan sonra bir şekilde kuracakları hayatlarına çıraklıkla ilk adımlarını atar.

 

Bu bağlamda ustalaşarak veya çırak kalarak kurdukları hayatlarına ömürlerini sığdırırlar.

 

Bu temelde emek ve alın terinden yana gençlere rehberlik ederek mesleki anlamda ustalaşmaları için çalışan Batman Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Rıdvan Ulu ile keyif alacağınız bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Kurumunuzun isminden yola çıkarak sormak istiyorum. Mesleki eğitim merkezinde ne gibi faaliyetler yapılıyor?

 

Merkezimizde Kalfalık Eğitimi, Ustalık Eğitimi ve Usta öğreticilik kurslarımız yıl boyunca devam etmektedir. Usta Öğreticilik kurslarımızda, ustalarımızın yoğun ilgisi var. Mayıs ayının ilk haftasında açılan birinci grup usta öğreticilik kurslarımıza, ustalarımızın yoğun talebi üzerine ikinci grup usta öğreticilik kursumuzu açmış bulunmaktayız. Esnafımızın ve ustalarımızın talepleri doğrultusunda önümüzdeki eğitim-öğretim sezonunda usta öğreticilik kurslarımız periyodik olarak devam edecektir.

 

Kurslar hangi günler veriliyor?

Usta Öğreticilik Kursları, hafta içi her gün akşam saat 17.00’de başlıyor. Ustalık belgesi sahibi kişiler 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu gereği işyerlerinde çırak öğrenci çalıştırmak için ‘Usta Öğreticilik Belgesi’ sahibi olmak zorundadır. Bunun için toplam 40 saat süreli İŞ Pedagojisi kurslarına katılmak gerekmektedir. Çıraklarımızın devam ettiği Kalfalık Eğitimlerimiz ise Hafta içi gündüz 08.00-16.30 saatleri arasında devam etmektedir.

Çırak öğrencilerin kayıtlarını ne zaman ve nasıl alıyorsunuz?

Çırak öğrenci kayıtları yılda iki defa yapılmaktadır. Temmuz – Ağustos-Eylül ile Ocak-Şubat aylarında çırak öğrenci kayıtlarımız yapılmaktadır. Çırak öğrencilerin kayıt yapabilecekleri alan (dallar) ve kayıt şartları, çıraklık sistemi hakkında daha geniş bilgiye kurumumuza başvurarak ulaşabilirler.

Kalfalık ve Ustalık Sınavları nasıl ve hangi tarihlerde yapılıyor?

 

Kalfalık ve Ustalık Sınavlarımız yılda üç defa; haziran-eylül ve şubat aylarında yapılmaktadır. Mezun olan öğrencilerimizin yanında, hizmet belgelendirmek şartıyla ve denklik yapılarak vatandaşlarımızı çalıştıkları alan-dal ile ilgili belge sahibi olması için sınavlarımıza almaktayız.2015 Haziran dönemi ustalık ve kalfalık sınav başvurularımız başlamıştır. 02 Nisan-20 Mayıs 2015 tarihleri arasında başvurular alındı. İlgilenen arkadaşlarımız, başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgileri kurumumuza uğrayıp ilgili müdür yardımcısından öğrenebilirler. Sınavlar 15-30 Haziran tarihlerinde yapılacaktır. Sınavlara başvuru için giriş evraklarını kurumumuzdan 08-13 Haziran 2015 tarihleri arasında alabilirler.

 

Çıraklık sisteminin sağladığı faydalar nelerdir?

İş yerlerinde çalışmakta olan 14-18 yaş arası veya 19 yaş üstü grubunda olan çırakları merkezimize kayıt yaptırdığınızda aşağıdaki olanakların hepsinden faydalanırlar.

1. İşyerlerinde çalışan çırakların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi işverenlerin maddi yükünü azaltmıştır.

2. Çırak öğrencilere ödenen ücretler her türlü vergiden muaf tutulmuş ve işverene gider olarak gösterilme imkânı sağlanmıştır.

3. Teorik mesleki eğitim gören çıraklar işyerlerine daha faydalı olmakla, yapılan üretimin kalitesinin yükselmesine iş veriminin artmasına katkı sağlamaktadır.

4. Eğitime bir sözleşmeyle başlamak suretiyle, çırakların gelişi güzel işyeri değiştirmeleri önlenmiş, iş hayatına çalışma disiplini getirmiştir.

5. İşyeri açmanın belli kurallara bağlanması sağlanmış ve gelişi güzel işyeri açılması önlenmiştir.

6. Okul ve işyerinde teorik ve pratik eğitimin ortaklaşa yürütülmesi sağlanmış, böylece, iş hayatının istek ve ihtiyaçlarına daha uygun elemanların yetiştirilmesi sağlanmıştır.

Gençlere ne gibi önerileriniz var?

Gençler mesleğini öğrendikten sonra devam edebilmeleri ve kendi işyerini açabilmeleri için hiç vakit kaybetmeden "Çıraklık Sözleşmelerini " yaparak merkezimize kayıt yaptırsınlar kendilerini aşağıda sıralayacağım tüm imkânlardan en iyi şekilde yararlansınlar. Merkezimize kayıtlar Temmuz – Ağustos - Eylül ayının ilk haftası ve ocak aylarında yapılmaktadır.

KAYIT YAPACAK OLANLARIN FAYDALANACAKLARI DURUMLAR

1. Devlet tarafından her ay Genel Sağlık Sigortası kapsamında SİGORTA primleriniz ödenecek.

2. Hastalandığınızda ya da kaza geçirdiğinizde devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi edileceksiniz. İlköğretim, Lise ve Üniversite Öğrencilerine sağlanan tüm öğrenci haklarından yararlanacaksınız.

3. Mesleğinizle ilgili teknik bilgiler öğrenecek ve mesleğinizde daha başarılı olacaksınız.

4. Önce KALFALIK belgesi,  sonra USTALIK belgesi alarak kendi mesleğinizde işinizi kuracaksınız, işyerinizi açacaksınız. 

Kayıt için ön şartlar var mı? Varsa nedir?

Kayıtlar için ön şartlar var. Şöyle sıralayabiliriz:

1. 14 Yaşından gün almış olmalı.

2. Mesleğiyle ilgili bir işyerinde çalışıyor olmalısı lazım.

3. Çalıştığı iş yerinde mesleğinde bir ‘Usta Öğretici’ bulunmalıdır.

4. Örgün eğitimle ilişiklerinin kesilmiş olması gerekmektedir. Açık öğretim lisesi öğrencisinin merkezimize çırak öğrenci olarak kaydı yapılmaktadır.

Bu yazı toplam 1435 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim