• BIST 88.735
  • Altın 228,715
  • Dolar 6,0368
  • Euro 6,8881
  • Batman : 22 °C
  • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
  • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
  • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak
  • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
  • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
  • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak

'Çok Meteryal başarı getirmiyor'

22.12.2013 15:43
'Çok Meteryal başarı getirmiyor'
İl Milli Eğitim Komisyonu Toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa başkanlığında toplandı.

İl Milli Eğitim Komisyonu Toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa başkanlığında toplandı. Özel okul temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bahattin Atilla, Şube Müdürleri Mehmet Sait Korkmaz, Veysi Ergül, öğretmenler ile bazı okul ve kurum müdürleri katıldı. İdeal bir eğitim ve öğretim ortamı oluşturulması için yapılması gerekenler ile eksikliklerin tartışıldığı ve fikirlerin paylaşıldığı toplantının oldukça yararlı geçtiğini belirten Akboğa, bu toplantının sonucunda okullarda ‘Değerler Eğitimi’ne daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğinin ortaya çıktığını söyledi.

EĞİTİME DAHA FAZLA HASSASİYET GÖSTERİLMELİ

Katılımcıların büyük çoğunluğu tarafından insan eğitimi konusunda daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ifade eden Akboğa, öğretime çok fazla önem verilmesinin, sadece testler ve sınavlar yöntemiyle çocukların değerlendirmeye alınarak onların kültürel, sportif, sanatsal yönlerinin geliştirilmemesinin, öğrencilere yarış atı muamelesi yapılmasının çocukların eğitimine negatif etki sunduğunu ileri sürdü. Akboğa, 2014 yılında gerçekleştirilecek Eğitim Çalıştayı’nın ana temasının da ‘Değerler Eğitimi’ olacağını söyledi.

ÇOK METERYAL BAŞARI GETİRMİYOR

Özel Bahçelievler Koleji Temsilcisi Turgut Önal da “Çok etüt, çok test, çok materyal başarı getirmiyor. Sadece sınav odaklı eğitim öğrencilerin gerçek yönlerinin açığa çıkmasına ve geliştirilmesine destek olmuyor” diyerek, değerler eğitiminin bir müfredat programı haline getirilerek eğitim sistemine katılması gerektiğini söyledi. Devamsızlık konusu üzerine bir araştırma yaptığını belirten Önal, devamsızlığın büyük oranda öğretmen ve idarecilerin tutumundan kaynaklandığını ifade ederek, “çocuk, kendinden bir şey bulamadığı okula gelmek istemiyorsa, onu okula çekecek yönlerini açığa çıkarmalıyız” diye konuştu. Önal, ayrıca, devamsızlıkların önemli bir nedeninin de, çocukların kendi öğrenme stillerine uygun bir eğitimden mahrum olmaları olduğunu ifade etti.

ÖĞRENCİLERLE DAHA FAZLA VAKİT GEÇİRİLMELİ

Toplantıda görüşlerini açıklayan Özel Doğa Koleji Müdürü Metin Gürbüz de, ortaokullardaki en büyük sorunun sınıf rehber öğretmenlerinin işlerine yeterince önem vermemesinden kaynaklandığını, ilkokullarda sınıf öğretmenlerinin öğrencileriyle sürekli beraber olduğunu bu nedenle sınıfındaki öğrencilerinin tüm sıkıntılarına vakıf olduğunu belirterek, ortaokullarda ders dağıtım programları hazırlanırken, özellikle sınıf rehber öğretmenlerinin okulda öğrencileriyle daha çok zaman geçirecek ve boş vakitlerinin bir kısmını okulda değerlendirecek şekilde düzenlenmesinin fayda sağlayacağını söyledi.

AKADEMİK BAŞARI ARTIRILMALI

Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Sait Korkmaz’da veli ziyaretleri konusunda yaptığı açıklamada, velileri ziyaretin öğrenciyi tanıma ve bu doğrultuda çalışmalar yapılması amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek, bunun polisiye bir tedbir olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. Şube Müdürü Veysi Ergül ise, akademik başarıyı artırma konusunda tüm projeleri değerlendirmeye açık olduklarını, Batman genelinde davranış problemi gösteren öğrenci oranının genelin % 2 – 3’üne tekabül ettiğini, okul idarecilerine yönelik ‘Yöneticilik Becerilerini Geliştirme’ çalışmalarına Milli Eğitim Müdürlüğü olarak destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Bu haber toplam 713 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim