• BIST 92.250
  • Altın 252,947
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Çözüm Köprüsü: Akil İnsanlar (1)

26.10.2014 12:40
Gani Tatargan / Batman Haber Gazetesi

Gani Tatargan / Batman Haber Gazetesi

  Bu akil insanlar da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim.

   Her biri çözüm süreci için bir araya gelmiş hiçbir maddi kazanç ve beklentisi olmayan hatta hedef haline bile gelebilecek gönüllü neferlerdir.

   Peki, nedir bu çözüm süreci? Evvela çözüm sürecinin ne olduğuna ve bu sürece nasıl gelindiğine birkaç diziden oluşacak yazımla sizlere kısaca değinmek istiyorum.

   Türkiye’nin bugünlerde çözmeye çalıştığı sorunun geçmişi oldukça eskidir. Yaklaşık bir asır önce, milliyetçi politikalar izlemeye başlayan ittihatçıların mutlak iktidarı döneminde tohumları atılan ve cumhuriyet ile birlikte şekillenen bir tarihi sorundan söz etmek mümkündür. Bünyesinde çok farklı etnik, dilsel ve kültürel topluluklar barındıran Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu bölgede(Kürtlerin de yaşadığı bölgeler) yaşayan topluluklar kendi bölgelerinde özerk ya da yarı-özerk bir biçimde yönetilmekteydi. Ancak 19. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren uygulamaya konulan güçlü merkeziyetçi politikalar nedeniyle ilk kez Osmanlı Devleti ile Kürtler karşı karşıya kaldı ve aralarında siyasi bir gerilim doğdu.

   Çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli bir imparatorluğun kalıntıları üzerine modern ulus bir devlet olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti ise, Osmanlı’dan miras kalan heterojen kitleden homojen bir millet ve vatandaşlar topluluğu meydana getirmek istedi.

   Siyasal bir üst kimlik olarak kurgulanan vatandaşlık; etnik açıdan Türk soyuna, dinsel açıdan İslam dinine, mezhepsel olarak Sünniliğe ve Sünnilik içerisinde de Hanefiliğe dayandırıldı. Bunun doğal ve kaçınılmaz sonucu olarak, Türk soyundan, İslam dininden, Sünni ve Hanefi mezhebinden olmayanlar dışlandı ve ötekileştirildi. Bu şekilde kabul edilen vatandaşlık kategorisinin dışında kalanlar ise( gayrimüslimler, Aleviler, Kürtler ve dindar Müslümanlar) tahayyül(hayal) edilen siyasi kimlik etrafında asimile edilmeye ve şekillendirilmeye çalışıldılar. Bütün bu kesimlere yönelik olarak Kürtler, ret, inkâr ve asimilasyon politikalarının yanı sıra, tehcir(göçe zorlama), tenkil(uzaklaştırma) ve tedip(terbiye etme) politikalarına da maruz kaldılar.

   Kürtler bu politikalara tepki gösterince, ağır askeri operasyonlarla isyanlar birbirini takip etti. Askeri tedbirlerle paralel olarak geliştirilen tehcir(göçe zorlama) ve iskân politikalarıyla Kürtler ülkenin değişik yerlerine sürgüne gönderildiler.

   Bu tarihi birikimin üstüne 12 Eylül darbesinin uygulamaları da eklenince, Kürt meselesi ülkenin son otuz yılına damgasını vuran mevcut boyutlara ulaştı.

   Tek bir vatandaşımızın burnunun kanaması dahi bizleri derinden yaralarken asla yaşanılması istenmeyen ölümler -40 binin üzerinde- yaşandı. Yaygın kabul edilen kanaate göre 300 milyar dolar civarında kaynak heba edildi.

   Cezaevlerinde binlerce tutuklu ve yakınlarına yapılan baskı ve işkenceler, adeta bardağı taşıran uygulamalar neredeyse her tahliye edilenin dağa çıkması sonucunu doğurdu. Bir yandan da Kürt meselesinin ciddi anlamda bir modern kimlik sorununa dönüşmesine neden oldu. Yine 90’ lı yıllarda binlerce faili meçhul cinayetlerin işlenmesi, aynı dönemde köylerin boşaltılması ve bir kısmının da yakılmasıyla insanların iç göçe zorlanması, Kürtlerin zaten yaşamakta olduğu toplumsal travmayı daha da derinleştirdi.

DEVAM EDECEK…

Bu yazı toplam 1879 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Haram be
27 Ekim 2014 Pazartesi 19:04
19:04
Ere canım bazılarının çıkarı yok pehh...
37.155.177.218
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim