• BIST 94.219
  • Altın 254,250
  • Dolar 5,8719
  • Euro 6,5725
  • Batman : 24 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Dağlar ve yollar...

01.11.2016 13:14
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Dağlar dağlar, başı dumanlı dağlar. Yol vermeyen yüksek dağlar. Dağların, ormanlık bölgelerin insanoğluna büyük faydalar sağladığı bilinen bir gerçektir. Kerestesinden, yakacak odunundan, villaların yapımında kullanılan keresteler, kapı pencereler, medeniyetimize faydalar sağlayan dağ ve orman ürünleri, bize dünyada hiç bir maddenin gayesiz, amaçsız ve faydasız bir şeyin olmadığını gösteriyor. Düşünen akıl sahipleri için büyük dersler vardır.

Yabanı hayvan barınaklarına ev sahipliği yaptığını, dağlar hayatın bir parçası konumundadır. Ceylanların, kaplanların, kurtların tilkilerin her türlü yabani hayvanların özgürce cirit attığı bu dağlar canlıların yaşam alanlarıdır. Ağrı dağı, Toros dağları, cilo dağları vb. daha isimlerini sayamadığım nice dağlar ormanlar...

Karadeniz bölgemizin yeşil ile mavinin birleştiği bir bölgedir. sahilleri, denizi, kıvrım kıvrım uzanan yolları yolculuk yapmaya müsait hale getirilirmiş, dost ve akrabaların, sevgilileri  bir birine kavuşmayı sağlayan bu yollar, hele yüksek dağları delerek, tüneller kazıyarak uzak mesafeleri yakın hale getirilmesi insan oğlunun, aklı, bilgisi, ilmi yeteneği sayesinde  çetin ve zor işleri başarabileceğini gösteriyor. Yollar medeniyettir. Yolar sayesinde  dostlara ve sevdiklerimize kavuşabiliyoruz. Yollar olmasaydı uzak mesafelerden sevdiklerimize nasıl kavuşurduk.

Kuran ifadesiyle ; ''Biz, yer yüzünü bir döşek, dağları da (yeri tutan) kazıklar yapmadık mı? '' ( Nebe.6,7) buyurarak ilmi bir gerçeğe işaret ediyor. İnsanlığı yaşamasına uygun bir duruma getirilmiş olan yer küresi, üstünde insanların oturup kalkmasına,  yatıp uyumasına, elverişli olan döşeğe benzetilirken dağlar da arzı yerinde ve dengede tutmak için çakılmış kazıklara benzetilmiştir..

Çünkü dağlar yeryuvarlağının dengesini sağlamaktadır. Nitekim başka ayet-i kerimelerde insanları sarsmasın diye yer yüzünü sabit dağların yerleştirildiğini bildirilmiştir. Mesela; bk. Nahl süresi 15., Mürselat süresi, 27 ayet. Dağların içinde madenlerin bulunması, suların birikmesi, üstünde çeşitli bitki ve ormanların oluşması vb. sayılamayacak kadar çok faydaları vardır.

Allah Teala, yaratıp dağlarla dengesini sağladığı  bu yer yüzünde insanların huzur ve sükun içerisinde mutlu bir şekilde yaşamaları ve nesillerini devam ettirmeleri için, onları erkekli  ve dişili çiftler yaratmıştır.

Cebel-i Nur Dağı’nda Hz. peygamberimiz ( s.a v) ev sahipliği yapmış, vahyi orada inmiştir. Turu Sina dağı Hz. Musa (a.s) a  ev sahipliği yapmış, Isparta ilimizin Barla nahiyesinde ağacın üstünde Bediüzzaman said-i Nursi  gibi bir İslam alimin Risale-i Nur adlı tefsirin yazılması orada yazarak bütün insanlara hitap ederek Kuran hakikatlerini seslendirmiştir.

Dağlar bizim için birer ilham kaynağı olmalı. Dağların o sert yalçın kayalıkların içinden su madenlerin çıkması, pınarların, akarsuların çıkıp akması şuursuz dağların da insana birer  hizmetkar olduğunu gösteriyor. Düşünüp ibret almak lazım. Allah'a iman etmeyi gerektirir. Bu duygu ve düşüncelerle kainatı temaşa ederek dersler çıkararak ,insanlara faydalı, Allah'a karşı iyi bir kul olmamızı gerektirir...

Bu yazı toplam 748 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim