• BIST 94.158
  • Altın 257,423
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • Batman : 22 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

DAĞLARIN BAŞINA KARLAR YAĞMIŞ...

26.01.2016 19:36
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Dağlar yüksek dağlar, yol vermeyen dağlar. Dağları konuşuyoruz. Yüksek dağ yamaçlarında kar, dağların başlarına kefen gibi beyaz olan kar, dağların başına yağmış. Tane tane gök kubbeden iner,   yer yüzü  süslercesine beyaz kefen giydiriyor adeta.

Dağlar Canab-ı hakkın haşmet ve azametinin dünya üzerindeki tecellilerinden biri olan dağlar, bizleri tefekkür yolculuğuna davet eder. Mekke şehrinde bulunan  Cebel-i  Nur dağında, Hira mağarasında Peygamberimize İlahi vahye mazhar  olmuştur. Musa  (a.s) Tur dağında kendisiyle mütekellim olmuştur.

Yağan kar yer yüzünü beyaza büründürünce kefene sarılan bir insanı düşünüyorum. Yer yüzünü beyaz kefen gibi örtü ile beyazlara büründüren Allah, bir gün insanoğlunu da beyaz bir kefene sarılacak.''  ölüden diri, diriden ölüyü çıkaran.''  Allah kainatta tasarruf Canab-ı hakkın kudret eliyle sevk ve idare edildiğini,  bu güce  sahibi olduğu gibi insanlara, hayvanlara, bitki ve her türlü canlılara tasarruf etme yetkisine sahiptir.

      Dağlar, ovalar, vadiler, çöller ve tek cümleyle kainat beyazlara bürünmüş bu kış gününde. Kar taneleri nazik ve nazenince yer yüzüne konuyor. Başımızdaki  saçları okşarcasına iniyor. Rahmetli bir el kudretiyle  bu olaylar yaşanıyor,  sevk ve idare ediliyor. Şayet gök yüzünden kar taneleri bir araya gelerek top gülleri  şeklinde yer yüzüne inseydi, hayat felç olurdu. Trafik alt üst olurdu. canlı denilen  hiç bir varlıkta eser kalmazdı. Hayat çekilmez olurdu. Ama, rahman olan,  kerim olan  Allah' Karları, yağmur tanelerini hiç bir varlığı  incitmeden, zarar vermeden yeryüzü tabakasına , canlıların imdadına koşarcasına iniyor suyuyla  hayat veriyor. Susamış topraklara, bitki ve yeşilliklere hayat vererek, bu bitkilerden yetişen meyve ve mahsulatları  insanoğlunun istifadesine sunuyor..

    Yağmur ve  kar suları  semadan iniyor.  Rahman sıfatıyla bütün canlılara hayat sunuyor. Su olmazsa hayat söner. Çiçekler susayınca kurur. İnsanlarda kar ve yağmur suyu, pınarlardan akan sularla, yerin altından çıkan su kaynaklarıyla hayat buluyor.  Suyla Hayat devam ediliyor. Bu nimetlerin değerini iyi bilmek lazım. Şükretmek lazım. İsraf etmemek lazım. Her türlü israf haramdır. İhtiyacı dışında harcamalara İsraf diyoruz.  İhtiyacı dışında lüzumsuz  harcamalar  İslam'da haramdır, günahtır.

     Bu sert  kış gününde yağan karları, bulutlardan rahmetle yer yüzüne tane tane  birbirine çarpmadan, karışmadan yağan karları,   penceremden dışarıyı  seyrederken bu duygu ve düşüncelere kapıldım. İman nazarıyla kainat  sarayını seyrediyorum. Kainat  Ne muhteşem bir saraydır ki, yüce  Allah (c.c) kulu için yaratmış, onun istifadesine sunmuştur. her şeyi insana hizmet ediyor. Bu hizmet bir görev ister, şükür ister, iman ister, teslimiyet ister.

     İnsan düşünen bir varlıktır. Sosyal  hayatın içinde yetişen, büyüyen  sosyal bir varlıktır. Yağmurun, karın  yağmasında, ruhsuz cansız bulutlardan yer yüzüne inmesinde, direksiz duran şu  muhteşem  gök kubbeden, dağlardan, denizlerden, bitkilerden, dağların içinden çıkan pınarın sularından,  meyve veren ağaçlardan, gezegenlerden,  hareket halinde olan dünya gezegenin hızla dönmesinden , gece ile gündüzün oluşmasından, mevsimlerin oluşmasından ibret almak, tefekkür etmek ve kendimizce  dersler çıkarmak durumundayız.. Yüce Allah'ın sanat eserlerini düşünmek, bütün olup biten bu durumların kendi kendine olmadığını, bu harika sanatların intizamlı oluşumların  bir sanatkarın varlığına işaret ediyor. 

     Her şeyin yaratıcısı yüce Allah'a işaret ediyor. Bizde  gönülden, kalpten sarsılmaz bir imanla iman ediyor, dilimizle ifade ediyor, kalbimizle tasdik ediyoruz ki, Allah'tan başka ilah yok, Hz. Muhammet (a.s) onun kulu ve elçisidir. Her şey Allah'tandır hepimiz ona döneceğiz.   

      Bu imanla hayatımıza şekil vermek lazım. Sosyal ve ruhi Sıkıntıların çözüm yolu bu inançtan ve gereği yaşamaktan geçer.

Bu yazı toplam 821 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim