• BIST 90.787
  • Altın 255,085
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 21 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Defterdardan tavsiyeler

27.02.2014 17:01
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Defterdar Mecit Özdemir ve ekibi Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde ziyaret ettiği Mezopotamya gazeteciler ve yayıncılar cemiyetine yaptığı ziyarette ilimizi ilgilendiren son derece önemli önerilerde bulundu. Özdemir her geçen büyüyen ve gelişen ilimizle ilgili olarak  yerli ve yabancı yatırımcıya kucak açılmasının son derece önem arz edeceğini söyledi. Büyüyen ve gelişen Batman’da işsizlik sayısının her geçen gün arttığına da dikkati çeken Özdemir, Batman’a yatırımcıların gelmesine burada yatırım yaparak istihdam alanlarını yaratmasının önemine değindi.

Yatırımcı insanın Batman’a yatırım yapmasına olanak sağlama adına gereken her türlü önlemin alınması, yatırımcıyı buraya korkarak gelmemesi için toplumsal olarak gereken garantiyi verme gibi bir imajın yaratılmasında büyük önem arz ettiğini belirti. Sayın Defterdarımızın söylediklerine katılmamak elbette ki mümkün değil. İlimizin her geçen gün büyüyüp genişlediğinden, modern bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlediğimizden dem vurup duruyoruz. Ama ilimizin ekonomik açısından da o nispette büyüdüğünü iddia edebilir miyiz? Ekonomimizin büyümesi, işsiz insanlarımıza iş sahalarının açılması, ilimizi daha bir büyütmez mi? Bunun da elbette ki yatırımcıların Batman’a gelmesi ve iş sahalarını açmasıyla mümkün olacaktır.

Hal böyle olunca batman’a gelip istihdam alanlarını yaratabilecek girişimcilere engel olma gibi bir hakkımız elbette ki olmaz olamaz. Bu nedenle ilimize yatırım yapma niyetini taşıyan yatırımcılara her şeyden önce ilimizin yatırım için güvenli olması gerçeğini ortaya dökmeliyiz ve yatırımcıya gereken her türlü ilgi ve alakayı esirgemekten kaçınmalıyız.

Burada ilimizden iş adamlılığı sıfatını kazanmış olan iş adamlarımıza da büyük sorumluluk düşmektedir. Batman’ın güvenli olduğunu, yatırım yapmaya son derece müsait olduğunu mutlaka ama mutlaka gittikleri veya iletişim kurdukları tüm yatırımcılara anlatmaları görev olarak addedilmelidir. Halkımızın da yatırımcıya gereken her türlü ilgiyi ve alakayı göstermesi ve ilimizin yatırımcılar için güvenli olduğu gerçeğini kesinlikle ortaya koymalıdır. Yatırımcının iş makinelerini yakar, yatırımcıya yapacağı yatırımı engellemeye kalkışırsak hiçbir yatırımcının batmana gelmesi asla mümkün olmayacak ve bu günkü fabrikasızlık, işsizlik alanı daha bir genişleyerek büyüyecektir.

Bu nedenle bize düşen tek görev yatırımcıya kucak açmak ve ona ilimizin güvenirliliğini kanıtlamaktır. Yatırımcı hiçbir zaman kaybedeceği yerde yatırım yapmaz. Batman’ımızın yatırımcılara son derece ihtiyacı vardır. Siyasetle uğraşmak, siyasetçinin arkasına takılıp meçhule yol almak insanlarımıza hiçbir şey kazandırmaz. Binlerce işsizimiz var, fakirlerimizin sayısı her geçen gün artmakta, işsizlikten bunalan, kahve köşelerinde yıpranıp hayata küsen binlerce gencimiz var.

Bunlara özgüven kazandırmak için onların ayakları üzerinde durmalarına olanak sağlamak için mutlaka ama mutlaka gereken her türlü fedakarlığı yapıp iş alanlarını açmak isteyen yatırımcılarımıza her türlü kolaylığı sağlamak adına toplumsal olarak el ele vermeliyiz. Bizler toplumsal olarak birlikte hareket eder, ve işsizlerimize istihdam alanlarını yaratma niyetinde olanlara güven duygusunu aşılayabilirsek tüm halkımızın onurlu bir şekilde yaşamını da sürdürmesine olanak sağlamış olacağız. Yok eğer “Biz kaderimize razıyız, burada yabancı yatırımcı istemiyoruz” diyeceksek kaderine rıza gösteren bir toplum olarak fakirliği benimseyip yokluklarla boğuşmaya devam edeceğiz.

Bizim insanımızın kaderi fakirlik, yoksulluk olmamalıdır. Bizim insanımızın da insan onuruna yaraşır bir düzeyde yaşam sürme hakkı vardır. Gelin hep birlikte günlük yaşam değil gelecek için çaba sarf edip yarınlarımızı da kurtarma çabası içine girelim ve iş adamların ilimizde bizlere iş aşa sağlayacak imkanlarını elimizin tersiyle itmeyelim. İlimizin ve ilimizde yaşayan insanlarımızın da artık onurlu bir şekilde evlerine gidip gelmelerine, çocuklarına alın teriyle bir ekmek götürme mutluluğuna eriştiğine hep birlikte tanık olalım.

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim