• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Demir: Aday olursam oyların yüzde 75’ini alırım

19.11.2013 14:59
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

“Yerel yönetimler yaptıkları hizmetler yönünden hem bir kentin yurttaşlarına sağladıkları kaliteli bir yaşam bakımından hem de bir kentin demokrasi kültürünü geliştirmek bakımından günümüzün en önemli hizmet birimlerindendir” diyen BDP Batman belediye başkan aday adayı Dr. Mehmet Demir halkın ve partisinin kendisine yetki vermesi durumunda yerel seçimlerde kentte yaşayanların yüzde 75’inin oylarını alabilecek durumda olduğunu söyledi.

Yazarımız Ciwan Değer’e konuşan BDP belediye başkan aday adayı Dr. Mehmet Demir projelerini anlattı.

Değer’in Demir ile yaptığı röportaj şöyle:

Sizi tanıyabilir miyiz?

1968 yılında Gercüş Yamanlar köyünde doğdum. Dicle üniversitesi tıp fakültesinde eğitimimi yaptım. 1999-2004 yıllarında Moskova Tıp Akademisinde göz ihtisası yaptım. Daha sonra 2004-2005 yılarında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Göz ihtisasımı yaptım. 2010 yılından itibaren iki dönemdir Batman Tabip Odası Başkanlığını yapıyorum. Demokratik Toplum Kongresi daimi meclis üyeliği yaptım. 2011-2012 yılları arasında BDP parti meclis üyeliği görevini üstlendim. Halen Batman Barış Meclisi Sözcüsüyüm. Diyarbakır’da kuruluş çalışmaları yapılan ve eğitim dili Kürtçe olacak olan Mezopotamya Vakıf Üniversitesi Kurucular Kurulu üyesiyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.

dr-demir1.jpg

 Belediye başkan aday adayısınız, bunu kısaca anlatır mısınız?

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde kentimizin ve halkımızın layık olduğu yaşam kalitesini sağlamak ve daha yaşanabilir bir kent oluşturmak amacıyla Barış ve Demokrasi Partisi’nden Batman Belediye Başkan Aday Adaylık başvurumu yapmış bulunmaktayım.

Sizin aday adayı olmanızdaki en önemli etken nedir? 

Kürt Özgürlük hareketinin; amaç ve ilkeleri doğrultusunda, Önderlik paradigması olan Demokratik, Ekolojik, cinsiyet özgürlükçü anlayışı hayatın her alanında uygulanmasını sağlamak; Demokratik özerkliğin savunduğu ademi merkeziyetçi anlayışın ve örgütlü toplumun hedeflendiği yatay örgütlemenin esas alındığı ve onun çatı örgütü olan Kent meclisinin bir bileşeni olarak orada alınan kararlar doğrultusunda faaliyet yürütmek; Demokratik ulusun gereği olarak eşit saygı ilkesinin esas alındığı bütün farklılıkların korunduğu ve geliştirildiği gönüllü birlikteliğe dayalı eşit vatandaşlık doğrultusundaki felsefik yaklaşımlarımızı, amaçlarımızı ve inançlarımızı gerçekleştirmek için aday oldum.

 Şayet partiniz ve halk uygun görüp de sizi aday yaparsa nasıl bir belediyecilik anlayışı kurguluyorsunuz?

Yerel yönetimler yaptıkları hizmetler yönünden hem bir kentin yurttaşlarına sağladıkları kaliteli bir yaşam bakımından hem de bir kentin demokrasi kültürünü geliştirmek bakımından günümüzün en önemli hizmet birimlerindendir.

Yetkinin bir üstünlük değil daha fazla sorumluluk olduğu bilinci ve inancı ile geride bıraktığımız 40 yıllık mücadelenin kazandırdıkları değerleri koruma ve bu değerlerin yüklediği sorumlulukla halk adına halkla beraber var olan sorunlara çözüm olabilmek için aday oldum. Geleneğimiz ve duruşumuz gereği böyle bir belediyecilik kurguluyoruz.

Sizin projeleriniz arasında kent mastır planı hazırlanmak da var. Bu nasıl olacak?

Bilindiği gibi Batmanın bir bütün olarak uygulanan bir kent mastır  planı halen  yok. Bu yüzden planlı bir şekilde yapılamayan hizmetler gerekli ilgi ve takdiri görememekte. Bu sebepten mevcut durumun derhal analiz ve değerlendirilmesi yapılıp, yatırım ve düzenlemelerin bu çerçevede yapılması, kaynakların verimli kullanımının sağlanması için kent mastır planı bir an önce uygulanmalıdır.

İMARA AÇILAN YERLERİN ALTYAPI ÇALIŞMALARI BİTTİKTEN SONRA İMARA İZİN VERİLMELİDİ

Ulaşım mastır planı yapılarak şehir içi ulaşımında harcanan zaman ve kaynak kaybını en aza indirmelidir. Kentimizdeki ulaşım sisteminin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için, belirli kıstaslar altında hedef ve amaçlara en uygun çözümü sağlayan yapısal bir ulaşım mastır planına ihtiyaç vardır.

dr-demir2.jpg

MÜCAVİR ALAN SINIRI GENİŞLETİLMELİ

Batmanın mücavir alan sınırı halen yeterli bir şekilde belirlenmemiştir. Bu sebeple  mücavir alanın hazine arazilerinin olduğu alanlara genişletilmesini  sağlamak için İl genel meclisi ile beraber bakanlık nezdinde girişimlerde bulunularak, o alanların imara açılması sağlanmalıdır. Bunun sağlanması durumunda hem ucuz arsa üretilmiş olunur hem de o alanların %75’inin belediyeye geçmesi sağlanarak, kendi başına konut sahibi olamayacak yoksul ailelere Belediye A.Ş üzerinden kurulacak konut kooperatifi aracılığı ile konut edinme imkanı sağlanmış olunur. Yine yeni İmara açılan yerlerde sosyal tesislerin ve yolların yapımı için %40 belediyenin kesinti yapma hakkı olduğu bilinmektedir. Bu %40’lık alanın halkın yararına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak gerekir.

Yerleşim alanları ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Neolitik dönemden günümüze kadar yerleşim alanları genel olarak güney yamaçlarına kurulmuş durumdadır. Ekolojik belediyeciliğin bir gereği olarak şehrin tarım alanlarına yayılması önlenmelidir. Şehri hem daha sağlam zemini olan hem de ekilemeyen alanlarına yani Batman Üniversitesinden Meymuniye boğazına doğru güney yamacına  yayarak güney rüzgârların güneyden gelen rüzgarla hava kirliliği önlenmiş olunur. Bilindiği gibi kentimizin şu anki yerleşimi çukur bir alandadır ve sadece Meymuniye boğazından  rüzgâr almaktadır. Yol ve sokakların konumlanması da rüzgârın esiş yönüne göre konumlanmadığından kışın şehir bir duman bulutu ile kaplanmaktadır. Hatta son yıllar anız yakmalarından dolayı 1 buçuk ay boyunca şehrin üzeri dumanla kaplandığından insanların nefes alması bile zorlaşıyor. Aynı zamanda kentimizin mevcut yerleşim yeri yağmur sularının toplandığı bir alandadır. Jeolojik etütlere göre yerin 50 metre derinliği tamamen su ile dolu boşluklardan oluşmaktadır. Yani Batman’ın zemini sağlam değildir. Hatta tehlikelidir.

Yapacağımız imar çalışmalarında yerli malzemeyi kullanmayı esas alarak hem yerel ekonominin gelişmesi sağlanır hem de yapıların doğa etkilerine karşı aşınmaları önlenmiş olur.

Ağaçlandırma ve yeşil alanlar ile ilgili ne gibi projeleriniz var?

Şehirdeki yeşil alanların şehrin toplam alanının %10’dan az olmaması sağlanmalıdır. Şuan Batman da ki yeşil alan oranı %4.29 dur.  Aynı zaman da yeşil alanların şehrin bütün mahallelerine dengeli dağılması sağlanmalıdır. Çünkü yeşil alanlar şehrin akciğer görevini görmektedirler. .

 MESİRE ALANLARI YAPILMALI

Batman da mesire alanları bulunmamaktadır. Vatandaşların güvenli bir şekilde piknik yapabileceği ve temiz havadan yararlanabileceği ağaçların ve yeşilin bol olduğu mesire alanları yapılmalıdır.

Bilindiği gibi Batman’ın en önemli sorunlarından birini şehir merkezindeki besiciler oluşturuyor. Bu sorun ile ilgili bir projeniz var mı? 

Batman var olan haliyle köy ve kent karışımı bir yerleşim alanıdır. Çünkü Batman da hayvancılık, çiftçilik ve şehircilik bir arada yapılmaktadır. Tavuk çiftlikleri şehrin ortasında yer almaktadır. Bu haliyle hem o hayvanlara eziyet yapılmakta hem de şehir yerleşimcileri açısından sıkıntı oluşturmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızla bu sorunu tartışıp çözüm üretmek için bir uzlaşıya varılması gerekir.

Canlı hayvan borsası kurularak hayvancılıkla uğraşanların bütün ürünlerinin en iyi bir şekilde değerlendirmesi sağlanmalıdır.

Şehir dışında olması gereken fakat şehir merkezinde faaliyet gösteren iş yerleri ile ilgili ne gibi bir projeniz var?

Ayrıca mobilyacılar sitesi gibi karo ve mermerciler için şehir dışında Karo ve Mermerciler Sitesi kurularak hem bu işi yapan vatandaşların işlerini rahat bir şekilde yapması sağlanmalı hem de ses ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

Bilindiği gibi partiniz ekolojik değerlere önem veriyor. Siz belediye başkanı olursanız ekolojik anlamda ne gibi çalışmalarınız olacak?

Ekolojik belediyecilik politikamızın bir gereği olarak ve aynı zamanda kar sağlayacak olan Kanalizasyon suları arıtma tesisini tamamlayıp, oradaki artıkları organik gübreye dönüştürülmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda çöp alanlarındaki çöplerin yakıta ve elektriğe dönüştürme tesisi kurulmalıdır. İlçelerdeki çöpleri yerinde değerlendirmek için çöp dönüştürücü mobil gezici 20 tonluk konteynırlarla günlük 25 ton çöpü yakıta dönüştürme imkanı yaratılmalıdır.

AR-GE merkezini önemsediğinizi biliyoruz. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

 Proje üretim merkezi kurularak belediye kaynaklarının daha verimli kullanılması sağlanmalıdır.  Şehrin demografik yapısı, insan kaynakları, yatırım alanları, emeğin yoğun olduğu alanlar, yer altı ve yer üstü kaynaklarını belirleyen bir çalışma yapılarak Batmanlıların batmanda çalışma imkânına kavuşması sağlanmalıdır.

 Mesleki kurslar ile ilgili projeleriniz var mı?

Meslek edindirme kurslarının açılması, emeğin yoğun olduğu alanların proje üretim merkezi tarafından tespit edilerek istihdam alanların yaratılması aynı zamanda mevsimlik işçi sistemine karşı insanların kendi aile ortamlarında  çalışma imkanına kavuşmaları sağlanmalıdır.

Halk ve partiniz uygun görüp sizi belediye başkanı yaparsa, taşeronluk sistemi ile ilgili ne gibi girişimleriniz olacak?

Belediye hizmetlerindeki taşeronluk sistemine son vermemiz gerekir. Çünkü Kürt Özgürlük hareketi aynı zaman da bir emek hareketidir. Çalışanların bütün özlük haklarını gasp eden ücret güvencesini, iş güvencesini, gelecek güvencesini ortadan kaldıran, her yıl giriş ve çıkışları aynı şahısların farklı firmaları üzerinde yaptıran bu sisteme son vermeliyiz.  Var olan imkanları veya bütçeden ödenen miktarların işçilere yansımasını sağlayan politikaları esas almamız gerekir.

Çevre ile ilgili ne gibi projeleriniz var?

Batman Çayı rekreasyon ve İluh Deresi ıslah çalışmaları yapılmalı. İluh deresi ıslah projesi biran önce hayata geçirilmelidir.  Derenin kenarında iki bine yakın konut bulunmaktadır. Kamulaştırması yaklaşık 20 milyon liradır. Bu proje yapım çalışmaları ile beraber 40 milyon lirayı bulmaktadır. Belediyenin tek başına kendi öz kaynaklarıyla bu çalışmayı yapması imkansızdır. Bu konuda merkezi hükümetin adım atması için gerekli baskının yapılması gerekmektedir. Çünkü İluh deresi ıslah edilmeden Batman gerçek bir kent görüntüsüne ulaşamaz.

Hem İluh Deresi hem de Batman Çayı için rekreasyon çalışması (yeşil alan, park, bahçe, dinlenme, yürüme, nefes alma alanları) yapılmalı.

KATI ATIKLAR KAZANILABİLİR ENERJİYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Artan nüfus, kentleşme ve sanayileşmeyle paralel olarak oluşan katı atık miktarı daha hızlı artmakta ve kentler için giderek daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Geçmişte uygulanan, insan ve çevre sağlığı açısından büyük riskler taşıyan katı atıkların doğaya gelişigüzel dökülmesi günümüzde giderek geçerliliğini kaybetmektedir.

Katı atıkların doğaya gelişigüzel atılarak değil değil diğer teknolojilerle atıklardan elde edilecek ürünleri geri kazanılabilir kompost enerjiye dönüştürülmelidir.

ATIK SU ARITMA TESİSİ VERİMLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILMALI

İçilebilir su kaynaklarının kısıtlı olmasına rağmen bu kaynakların önemli bir kısmı sulama amaçlı kullanılmaktadır. Oysaki atık su arıtma tesisleriyle arıtılan suyun park ve bahçe sulamasında kullanılması ile içme suyundan tasarruf sağlanabilir. Ayrıca atık su artıma tesisinde ortaya çıkan artık çamurun geliştirilecek sistemlerle gübre olarak kullanılmasının sağlanması gerekmektedir. Aksi halde atık çamurun doğaya gelişigüzel atılması ciddi bulaşıcı hastalık riski taşımaktadır.

GÜNEŞ PANELLERİ KURULARAK ENERJİ SAĞLANMALI

Batmanın güneşli gün ortalamasının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Yılın yaklaşık 6 ayı ciddi miktarda güneş görür vaziyette olduğundan dolayı bu imkân kullanılarak bir kısım enerji ihtiyacı karşılanmalıdır. Verimsiz ve gün boyu güneş gören arazilerde güneş panelleri kurularak ciddi miktarda enerji sağlanmalıdır. Örneğin tüm parklarda düşük bir maliyetle güneş panelleri kurularak parkların aydınlatma ihtiyaçları karşılanabilir.

Enerji verimliliği kapsamında kentimizde kullanılan metal halide projektörler led projektörlere dönüştürülerek yüzde 70’lere varan enerji tasarrufunun yanında halkımıza daha kaliteli bir hizmet verilmesi sağlanmalıdır.

Yaşanabilir bir Batman için ne düşünüyorsunuz?

Her şeyden önce temiz ve yaşanabilir toplum anlayışı benimsenmeli.

Yönetimin şehircilik anlayışı: nitelikli yapılar, temiz ve yaşanabilir toplum anlayışı, sağlıklı yaşam ve istihdam olmalıdır. İnsani değerler her zaman en üst noktada tutulmalı ve bu nokta ilke edinilerek bir sonraki yönetimler için ülkede ve dünyada emsal oluşturulmalıdır. 

Esnaflar için ne gibi projeleriniz var? 

Küçük ve orta ölçekli esnafı koruma amaçlı tedbirler alınmalı

Esnaf Kooperatifleri kurulup küçük esnaflar bir araya getirilmeli.  Küçük esnafların örgütlenmesine destek olunarak kapitalist sermaye gücünün kentimizde kurumsallaşmasının önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

 Sizce Batman’daki halk kurumlarının çalışmaları ne durumda?

Halk kurumlarına gerekli özen gösterilmeli. Bizim en nadide kurumlarımızdan olan Kürdi-Der, Meya-Der ve DİAY-DER gibi derneklere gerekli özen gösterilmelidir. Onlara özgü mekanların yaratılması için imkanlar sağlanmalıdır. Kürdi-Der’in Kürt dili alanındaki eğitim ve araştırma çalışmalarına destek sağlanmalıdır. Çünkü bir halkın dili halkın kimliğidir. Bir dil ne kadar gelişirse düşüncesi, zihni yapısı o oranda gelişir. Dil halkın tarihidir, geçmişidir, geleceğidir, Geçmişle gelecek arasındaki köprüdür. 

Kültür sanat faaliyetlerinin ilerlemesi ve daha yaygın olması için ne gibi projeleriniz var?

Kültür sanat faaliyetleri arttırılmalı. Kültür sanat faaliyetlerine daha büyük bir özenin gösterilmesi gerekir. Kazanımların kalıcılaştırılması, onlara bir estetik kazandırılması, ortak ruh dünyası ve duygularının oluşturulması için sadece uygulayan değil üreten bir kültür sanat politikasının geliştirilmesi gerekir.

Halkın belediye çalışmalarından memnun olduğunu anlamak için neler yapılmalı? 

Belediye hizmetleri ile ilgili 6 ayda bir memnuniyet anketleri yapılmalı. Yerel seçimlerin aynı zamanda bir referandum niteliğinde olduğu, güçlü çıkmamız durumunda başlatılan demokratik çözüm ve özgürlük yürüyüş hamlesinin istediğimiz tarzı ile sonuçlanacağı aksi durumda çözümsüzlüğün esas alınacağı bilinci ile hedefimizin sadece belediyeyi kazanmak değil güçlü bir şekilde kazanmamız gerekmektedir. Bu sebeple ön seçimde seçilmem durumunda Batmanda güçlü bir şekilde kazanacağımı Batman  oylarının %70-75 alacağımıza olan inancımla serkeftin diyorum.

Batman’ın yaşanabilir sağlıklı bir kent olması için ne düşünüyorsunuz?    

Ülkemizin genelinde var olan çevre sorunları Batman ilimizde de yaşanmaktadır.  Bu sorunları minimize edecek sistemleri devreye sokarak daha yaşanabilir bir çevre, daha temiz, içilebilir su kaynaklarının oluşturulması, Yeşil enerji projesi ile geri dönüşüm sistemlerinden faydalanılarak kar –zarar ilişkisi dengeleyecek, istihdam yaratacak alanlar oluşturularak, maximum fayda sağlanmaya çalışılmalıdır. Bu sebeple ildeki atık potansiyeli göz önünde bulundurularak  geri dönüşüm ile enerji kazancı için yeni sistemler üretilerek,  Özellikle kış aylarındaki baca gazlarından çıkan dumandan dolayı şehir halkının maruz kaldığı hastalık riski baca gazı kontrolü ile de minimize edilmelidir.

İçilebilir su kaynaklarının kısıtlılığına rağmen içilebilir su kaynaklarının bir kısmı sulama amaçlı olarak kullanılmaktadır. Oysaki atık su arıtma tesisleriyle arıtılan suyun park ve bahçe sulamasında kullanılması ile içme suyundan tasarruf sağlanabilir. Ayrıca atık su artıma tesisinde ortaya çıkan artık çamurun geliştirilecek sistemlerle gübre olarak kullanılmasının sağlanması gereklidir. Aksi halde atık çamurun vahşi depolanma yapılarak atılması  ciddi bulaşıcı hastalık riski taşımaktadır.

İluh deresi ıslah çalışmaları gerçekleştirilmelidir.  Islah çalışmaları belediyenin kıt imkanları ile yapılması mümkün değildir. Bu konuda hükümeti ciddi anlamda zorlamamız yapmadığı takdirde daha görünür hale getirerek teşhir edilmesi sağlanmalıdır. Çünkü, İluh deresi ıslah edilmeden Batman da bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek mümkün olmadığı gibi o bölgeyi kaplayan kötü kokuyu önlemek ve gerçek bir kent görüntüsü yaratmak mümkün olmayacaktır.

Artan nüfus, kentleşme ve sanayileşmeyle paralel olarak oluşan katı atık miktarı daha hızlı artmakta ve kentler için giderek daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Geçmişte uygulanan,insan ve çevre sağlığı açısından büyük riskler taşıyan katı atıkların vahşi döküm sahalarına dökülmesi  dünyada giderek geçerliliğini kaybetmektedir .

Katı atıkların vahşi depolama ile değil diğer teknolojilerle atıklardan elde edilecek ürünleri geri kazanılabilir kompost enerjiye dönüştürmelidir.

 İl’in sıcaklık ortalamasının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Yılın yaklaşık 6 ayı ciddi miktarda güneş görür vaziyette ve bu imkan kullanılarak bir kısım enerji ihtiyacı karşılanmalıdır. Verimsiz ve gün boyu güneş gören arazilerde güneş panelleri kurularak ciddi miktarda enerji sağlanmalıdır.

Şehrin  iklimi jeoloji konumu dikkate alındığında geri dönüşüm ve yeşil enerji  projelerinde oldukça   elverişli olduğu görülmektedir. Park ve bahçe düzenlemesi yeterli oranda yapılarak şehrin gerek  duyduğu açık ve yeşil alan ihtiyacı karşılanmalıdır. Ayrıca var olan su kaynaklarının kirletilmemesi açısından batman çayı bir doğa parkına dönüştürülmelidir.

Yönetimin şehircilik anlayışı nitelikli yapılar temiz ve yaşanabilir toplum anlayışı sağlıklı yaşam ve istihdam olmalıdır. İnsani değerler her zaman en üst noktada tutulmalı bu nokta ilke edinilerek bir sonraki yönetimler için aynı zamanda ülkede ve dünyada emsal oluşturulmalıdır.  

 

Bu yazı toplam 2628 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim