• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

DİN TOPLUMSAL BİR İHTİYAÇTIR...

14.11.2016 12:47
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

İlk insan, ilk Peygamber Adem (a.s) Babamızdan bugüne kadar, gelmiş geçmiş bütün insanlık tarihinde görüyoruz ki, dinsiz bir toplum olmamıştır. Doğru veya yanlış bir dine ve  bir inanca, bir güce inanmışlardır. Bizim İslam dini anlayışımızda Hak din İslam'dır. Dinler iki kısımdır, hak din ve batıl dinler.

Bugün yürürlükte var olan dinler iki kısımdır. İlahi dinler ve ilahi olmayan dinler. İslam'dan başka öbür bütün dinler değiştirilmiş, tebdil edilmiş ve tahrife uğramış dinlerdir. Kutsal kitabımız kuranı kerimdir. Tevrat ve İncil adlı diğer dinlerin kitapları değiştirilmiş, konuları birbirinden ayrı olan şahıslar tarafından yani, Matta, Markoz, Luka ve Yuhanna adlı  Hıristiyan papazların yazmış oldukları tahrip ve değişikliğe uğramış yazılan kitaplardır. Oysa Kuran’ı Kerim bin dört yüz kırk küsur yıldır bir ayeti, bir süresi, bir harfi değişmemiş, günümüze kadar ilk nazil olduğu gibi aynıdır ve ortadadır.. Okuma yazmayı bilmeyen ümmi bir peygamber tarafından tebliğ edilmiştir.

İnsan sosyal bir varlıktır. İnsanın doğumuyla başlayan din, ölümüne kadar inanç manzumesidir. Hayatın her alanını kapsayan, ilgilendiren bir hayat dinidir. Ahlaklı olmak, ticaret yapmak, komşuluk hakları, doğru dürüst olmak, hileye başvurmamak, yalan söylememek, fitne çıkarmamak, ibadet etmek, dua etmek, ilim tahsil etmek, ölüm ve ölüm ötesi hayat için dünya hayatı için çalışmak gibi hayatın bütün alanını ilgilendiren konuları ihtiva eder.. İslam; iman, ibadet, ahlak ve muamelattan oluşan hayatın bütün alanını kapsayan ilahi bir dindir. Doğarken çocuğumuzun kulağına ezan ve kamet getiriliyor, vefat ederken yıkamak, kefenlemek, üzerinde namaz kılarak ebedi yurda  ahret yolculuğuna tevdi ediyoruz.

İslam dini insanın doğumuyla başlayan, ''Her doğan çocuk İslam fıtratı üzere doğar.'' hadisinde belirtildiği gibi imandan, ekonomiden, ibadetten, ahlaktan, günlük sosyal ilişkilerimizden tutun, insanlar arası sosyal ilişkilere kadar, insan, hayvan haklarına kadar, idari işlerden ailevi sorunlara kadar hayatı meseleleri ilgilendiren konuları, İslam nasıl ve ne şekilde davranmamızı gerektiğini sünnetten ve ilahi kitapta belirtilmiştir.. Evlere girerken nasıl girileceğine kadar, düğünden, evlenme konularına kadar, Hayatı yaşayan bir insan dinden bihaber olamaz. Dini hayattan devre dişi yapamaz. Onun için İslam dini hayat dinidir. hayatın ta kendisidir. İslam sadece inançtan ibaret değildir. İslam dini Sosyal hayatla bütünleşen bir dindir.

Bazıların dediği gibi; ''din vicdan işidir.'' diyorlar. Sadece bu sözle yetinmek doğru değildir. İslam'ı araştırıp baktığımızda; İslam dini insanın dünya ve ahret mutluluğunu düzenleyen ilahi bir yoldur. İslam dini ahlaklı olmayı, merhametli olmayı, adil olmayı, çalışmayı, anneye babaya karşı saygılı olmayı, eşlere karşı iyi davranmayı, kadere inanmayı, ahret için hazırlıklı olmayı, vicdan sahibi olmayı, şiddetten kaçınmayı, insanlara karşı, hayvanlara karşı merhametli olmayı, herkese saygı çerçevesi içinde hak ve hukukuna saygılı olmayı emreder. iyilik yapmayı, yakınlara bakmayı emreder. Hayasızlığı, fenalığı kötülük yapmayı, haddi aşmayı yasak eder. Bunlar İslam'ın temel esaslarıdır. Kur’an’ın beyanına göre, İnsan başıboş yaratılmamıştır. İslam'ın ilk emri okudur. Okumayı emreder. Öldürmeyi, fitneyi öldürmekten daha kötüdür, diyerek sosyal problemlere çözüm getiren ilahi bir manzumesidir. İnsanı bir damla sudan yaratan Allah, O damla suya kan, et parçası, kemik ve kemiklere et giydirilmesi insanın harika bir varlık olduğunu, bu harika insanı yaratan ALLAH (c.c),  İnsana şekil ve biçim veren, akıl, anlama, idrak etme, konuşma, görme fikir ve düşünce sahibi bir varlığı,   Allah(c.c) İnsanoğluna  nasıl, ne şekilde hayatını düzenlemesi gerektiğini ilahi kitaplarla peygamberleri aracılığıyla insanlara beyan etmiştir.

Biz insanların asli görevimiz, hayatımızı bu program içinde disiplin altına alıp, İslam değerleriyle, İslam'ı ve insani görevimizi yerine getirmektir.

Bu yazı toplam 635 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim