• BIST 91.801
 • Altın 214,363
 • Dolar 5,3555
 • Euro 6,0692
 • Batman : 12 °C
 • "Yeni hastanelere acil ihtiyacımız var"
 • Yardım amaçlı dağıtılan kömürler "sakıncalı" çıktı
 • Su Kesintisi Duyurusu
 • "Yeni hastanelere acil ihtiyacımız var"
 • Yardım amaçlı dağıtılan kömürler "sakıncalı" çıktı
 • Su Kesintisi Duyurusu

Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları sonuç bildirgesini açıkladı

04.05.2014 15:06
Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları sonuç bildirgesini açıkladı
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan 14 ilin Baro 2 gün süren toplantının ardından sonuç bildirisini açıkladı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan 14 ilin Baro 2 gün süren toplantının ardından sonuç bildirisini açıkladı.

Açıklanan sonuç bildirgesi şöyle “Yürürlükteki Avukatlık Yasası’nın, Baroların üzerinde vesayete yol açan hükümler nedeniyle bağımsızlığını zedelediği ve mesleğin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğu, bu nedenle yeni bir yasaya ihtiyaç olduğu konusunda görüş birliğine varılmıştır. Ancak; Avukatlık Yasası Tasarısı Taslağı, mesleğin ihtiyaçlarını gidermediği gibi, mevcut yasadan da geriye götürecek düzenlemeler içermektedir. Taslakta özellikle;

Mesleğe kabul, sınav, soruşturma ve baroların işleyişi ile ilgili Bakanlık vesayeti arttırılmıştır.

Baro kurullarında görev alacak avukatlara maaş ve ücret adı altında ödeme yapılmasını öngörmesi alınacak görevin doğasına ve mesleğin bağımsızlığına halel getirecek niteliktedir.

Mevcut delegasyon sisteminin adil olmadığı bilinen bir gerçektir. Ancak, yeni düzenleme yapılırken, tüm baroların dengeli ve temsilde adalet ilkesine uygun bir şekilde temsili sağlanmalıdır.

Taslağın Avukatlığa Kabulde engeller başlıklı 5-1 a ve c fıkraları ile yapılması öngörülen düzenlemeler, hukuka aykırıdır.  Ceza Kanunlarında bile düzenlemeyen yeni yasaklar bu taslakla ihdas edilmiştir. Bu düzenleme, çalışma hürriyetine de aykırılık teşkil etmektedir.

Mevcut yasadan önce Baroların ve meslektaşlarımızın emek ve çabası ile kazanılmış olan “insan haklarının korunması ve kollanması” görev ve yetkisi, mevcut taslakla ortadan kaldırılmakta, barolar adeta dernek statüsünde meslek kuruluşuna dönüştürülmektedir.

Vali ve Cumhuriyet Savcısının talebi ile baroların kapatılabileceği bir düzenleme olağanüstü dönemlerin yasakçı zihniyetinin günümüzdeki tezahürüdür.

Yabancı hukuk bürolarının ya da Türkiye’de faaliyet yürüten hukuk bürolarının birden fazla yerde şube açabilmesi meslekte kartelleşmeye gitmenin yolunu açacak ve genç avukatların büro açmasını zorlaştıracak, emeklerinin sömürülmesinin yolunu açacaktır.

“Uzman Avukatlık”   düzenlemesiyle haksız rekabetin yolu açılacak, eşit şartlarda mesleği icra etmek imkânsız hale gelecektir. Yapılan çalışma ile Avukatlık Mesleğine ticari bir nitelik atfedilmiş ve adeta meslek faaliyetleri  “piyasa koşullarına” indirgenmiştir.

Daha önceki açıklamalarda da ifade ettiğimiz üzere Barış ve çözüm sürecinin devamını desteklemekteyiz. Ancak, sürecin başında toplumda oluşan heyecan ve beklenti, ateşkes dışında gerekli olan patrik ve somut adımların atılmaması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle yerini kaygıya bırakmıştır. Bu nedenle,

Barış sürecinde mesafe kat edilebilmesi için başta hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması,

Geçmişle yüzleşme ve hakikatin ortaya çıkarılması ve suçların etkin kovuşturulması bakımından sanıkları kamu görevlisi olan dosyaların nakillerine son verilmesi, faili meçhul suçların ve kayıpların insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmesi yönünde yasal düzenleme yapılması, Roboski failleri yargı önüne çıkarılması 

 Toplumun hiçbir kesiminde meşruluğu kalmamış olan Özel Yetkili Mahkemeler eliyle verilen kararların sonuçlarının ortadan kaldırılması için siyasi genel af veya benzer bir yasal düzenleme konusunda çalışmalara başlanması,

Toplumda yeniden çatışmalı sürecin başlaması konusunda algı ve korkuya sebebiyet veren karakolların yapımının durdurulması,

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi bağlamında AB Yerel Özerklik Şartına konan çekincelerin kaldırılması,

Kamusal bir hizmet olması nedeni ile Anadilinde eğitim hakkının kamu okullarında da yapılabilmesi için anayasal ve yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.  

Kamuoyunda “MİT Yasası” olarak bilinen ve yürürlüğe giren yasa günlük siyasi kaygılarla hazırlanmıştır. Bu yasa hukuk güvenliğine aykırı olduğu gibi, özel yaşam hakkını da ihlal etmektedir.  MİT görevlilerini yargıdan bağışık tutan yasanın, hukuk dışı oluşum ve faaliyetlere zemin hazırlayacağından kaygılıyız. Temel hak ve hürriyetleri, örgütlenme özgürlüğünü tehdit eden bu yasa ile hukuk devleti istihbarat devletine dönüştürecektir.

 İdam cezası, yaşam hakkının kutsallığına aykırı ve modern ceza hukukunda kabul görmeyen bir infaz biçimidir. Bugün hala İran’da ve yakın zamanda Mısır’da idam cezalarının verilmesini ve uygulanması kabul edilemez buluyoruz. Özellikle siyasi suçlara verilen bu cezaları kınıyor ve bir an önce son bulması çağrısını yapıyoruz.

Rojava’ya insani ve kardeşlik temelinde yaklaşılarak hukuki, ekonomik ve ticari ilişkiler güçlendirilmelidir.

30 Mart yerel seçimlerinde, seçim sonuçları üzerinde yaşanan tartışma ve itirazlar kamuoyunda seçimin güvenirliğine ilişkin şüpheler yaratmıştır. Bu tartışmalar ile iptal edilen ve 1 Haziran’da Ağrı ve Güroymak’ta yenilenecek olan seçimlerin demokratik ve adil bir şekilde yapılması konusunda bölge baroları olarak gözlemci olacağımızı kamuoyuna saygı ile sunuyoruz.”

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Batman’a ‘Beslenme Dostu’ plaketi11 Aralık 2018 Salı 14:44
 • "Yeni hastanelere acil ihtiyacımız var"10 Aralık 2018 Pazartesi 17:45
 • İHD’den Batman Valiliği’ne tepki10 Aralık 2018 Pazartesi 17:43
 • Kadınlardan açlık grevine destek10 Aralık 2018 Pazartesi 17:42
 • Rektör Durmuş’tan Orgeneral Çetin’e taziye ziyareti10 Aralık 2018 Pazartesi 17:42
 • Su Kesintisi Duyurusu10 Aralık 2018 Pazartesi 17:40
 • Türkiye birincileri Özel İdare’den10 Aralık 2018 Pazartesi 14:43
 • Gazeteci Nizamettin İzgi beraat etti09 Aralık 2018 Pazar 12:28
 • Eğitimleri aksamasın diye çocuklarını sırtında taşıyor09 Aralık 2018 Pazar 12:06
 • Yılın Turizm ödülü Batman’a09 Aralık 2018 Pazar 12:04
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim