• BIST 94.158
  • Altın 257,423
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • Batman : 22 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Dr. Çiftçi: HDP, halklarımızın bahçesidir..!

31.03.2015 18:28
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Daha yeni bir parti olmasına rağmen ülke genelinde ‘barış, demokrasi ve özgürlükler’ adına umut adresi olan HDP bazı illerde adaylarını belirlerken, önümüzdeki kısa bir süre içerisinde tüm kentlerde adaylarını netleştireceği gözlenmektedir.

Türkiye genelinde olduğu gibi Batman’da da onlarca kişi HDP’den milletvekili olabilmek için başvuruda bulundu. Bunlardan biri de HDP eski İl Eş Başkanı Dr. Mahmut Çiftçi’dir.

Son derece birikimli, parti kültürünü benimsemiş, demokratik siyaseti iyi bilen, sakin ama kişilikli duruşu ve beyefendiliğiyle dikkatleri çeken, Dr. Mahmut Çiftçi ile yaptığımız söyleşiyi keyifle okuyacağınızı ümit ediyorum.

HDP Batman milletvekili aday adayı Dr. Mahmut Çiftçi ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi şöyle:    

Haziran ayında yapılacak milletvekili seçimlerini nasıl yorumluyorsunuz?

Bana göre ülke genelinde ve Batman’da önümüzdeki seçimin en büyük özelliği 40 yıldan beri süregelen savaşın ‘Onurlu Bir Barışa’ evrilmesi yönünde tarihi değer taşımasıdır.

Özellikle AKP iktidarının gittikçe hegomonik bir yapıya dönüşmesi, başkanlık sistemi gibi girişimler Türkiye’nin demokratikleşmesinin önüne bir engel olarak görüyoruz.

dsc_0539.jpg

AKP nasıl bir engel oluşturuyor?

Gelişen toplumlarda yetkilerin yerellere devredilmesi gibi bir dönüşümler yaşanıyorken; halk, kendi iradesini yerellerde kullanma bilincini ortaya koyuyorken, AKP zihniyeti her şeyi tek merkezden, tek adamla yönetilmeye çalışılıyor olması demokratik iradenin önüne çıkan bir engeldir.  Bu anlamda cumhurbaşkanın yapmak istediği; bir ülkeyi kendi şirketiymiş, kendi malıymış gibi bir zihniyetle yönetmeye kalkışması son derece yanlış ve tehlikelidir. Buda sıkça dilendirilen tek vatan, tek ulus, tek bayrak gibi retoriklerin yani tekçi zihniyetin bir sonucudur. Tüm toplum kesimlerinin muhalefetine rağmen iç güvenlik paketini Meclisten geçirerek ülkeyi adım adım despotik bir rejime doğru götürmek barış ve demokrasi önünde en büyük engeldir. Partimizin adeta ana muhalefet partisiymiş gibi meclisteki mücadelesine rağmen bu paket geçmiştir, ama bizler yedi haziranda tüm halklarımızla beraber buna en iyi cevabı barajları aşarak vereceğiz.

Batman ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Başta petrol olmak üzere Batman, en zengin yer altı kaynaklarına sahip olan bir ilimiz. Aynı zamanda çok geniş tarımsal bir havzaya sahip, Hasankeyf gibi dünya tarih mirası olarak kabul edilen kültürel zenginliğe sahip bir ilimiz. Tüm bu zenginliklere rağmen işsizlik, yoksulluk gibi kriterlerde en önde olan bir ilimiz. Tabi bunun 40 yıldır süren savaşla çok yakın bir ilgisi bulunmakta. Yani Türkiye cumhuriyeti kurulduktan bu yana bu topraklar bilinçli bir şekilde insansızlaştırılmak istenmiştir. Şark Islahat raporundan tutun ‘Kürdistan’la ilgili gizli arşivlerin birçoğunda bu politika bilinçli olarak uygulanmıştır. ‘Kürdistan’ coğrafyasının tüm yeraltı ve yerüstü kaynakları bir sömürge anlayışıyla buralardan çıkarılıp ülkenin batı yakasında sermayenin hizmetine sunulmuştur. Batman’ın petrolü buradan çıkarılmakta ama İskenderun, Kırıkkale ve İzmit rafinerilerinde işlenip piyasaya sürülmektedir. Bu kaynakların Batman halkına hiçbir faydası olmamaktadır. Petrol kenti olan Batman’da yaşanılan asfalt sıkıntısı bu durumun en bariz örmeğidir. Dikkat edilirse petrol ham şekilde buralarda çıkarılmakta ama başka yerlerde işlenmektedir. İşsizlik oranın en fazla olduğu kentimizde çok rahatlıkla kurulabilecek ve ciddi anlamda istihdam sağlayacak olan Petrol ve ürünleri ile ilgili  bir tek bile Petro-kimya fabrikasının olmayışı da yine bu sömürge anlayışının bir sonucudur.

Hasankeyf gibi antik bir yerin taşıdığı turizm potansiyeli bile, tek başına bu kentin tüm ekonomik sorunlarına çözüm olabilme gücü var iken, bugün rant uğruna sermayeye peşkeş çekilmekte.  12 bin yıllık tarihi geçmişi olan bu kadim topraklar üzerinde bulunan ve onlarca medeniyete başkentlik yapmış olan  antik kent Hasankeyf pervasızca sular altında bırakılmak istenilmektedir.

Basit bir elektrik üretimi ihtiyacından öte Hasankeyf’in tarihi ve kültürel dokusu yok edilmekte. Bu proje ile bölgemizde aynı zamanda bu tür barajlarla güvenlik eksenli insansızlaştırma politikalarına da hizmet etmektedir.

dsc_0540.jpg

Emek, petrol ve işçilerden bahsettiniz. Kısa bir süre önce TPIC’ten çıkarılan yüzlerce işçi var. Bununla ilgi neler söylemek istersiniz?

TPOA’nın Batman kentinin ekonomik gelişimine büyük bir katkısı olduğunu biliyoruz. Ama özelleştirme ile birlikte gün gittikçe küçültüldüğü, üretim faaliyetlerinin neredeyse durma aşamasına geldiğini, güvenceli çalışma yerine taşeron sistemiyle çalıştırmanın bir rutin haline geldiği gerçekliğiyle karşı karşıyayız. Çalışma sistemi taşeron olunca her an patron tarafından kapı önüne bırakılabilinirsiniz. TPIC işçilerinin de uğradığı durum bunla yakından ilgilidir. Aslında iş akitlerinin feshedildiğini daha önce biliyorduk ve bununla ilgili PETRO-İŞ sendikasının açıklamaları, tepkileri oldu. Bizler de bu etkinliklerde yer aldık. Seçim arifesinde olunduğundan hükümet yetkilileri bu işten çıkarmaları seçim sonrasına bilinçli bir şekilde bırakmış bulunmakta. Biz bu işçi arkadaşlarımızla beraber her alanda mücadeleyi ortaklaştırmaya hazır olduğumuzu önemle ifade etmek isteriz.  

Barış süreci kapsamında barajların durdurulması söz konusu olamaz mı?

Bilindiği üzere diyalog ve müzakere sürecinin en önemli faktörlerinden biri çatışmasızlıktır. Askeri faaliyetlerin karşılıklı olarak durdurulmasıdır, tüm bunlara baktığımızda bölgemizde çok yoğun bir şekilde; kalekol, karakol yapımları sürerken, bununla birlikte HES’ler, barajlar halklarımızın tarihini sular altına bırakarak inşaatları devam ediyor.

Sason’da yapılması planlanan barajlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Sason’da projelendirilmiş olan 3 hidroelektrik santralının ilçenin doğal yapısını bozacağı gibi, bunların yapılmasının da o coğrafyanın ekosistemini bozacağını bilmekteyiz. Sason’da yapılacak HES’lerin başta güvenlik amaçlı olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Yine Dersim’de, Zap’ta, Karadeniz’de yapılan HES’lerin de aynı zihniyete hizmet ettiğini çok iyi bilmekteyiz. Bunların yapımını engellemek için de halklarımızla birlikte demokratik, meşru mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Bütün arkadaşlarım gibi ben de bunun için demokrasi, barış ve halklarımızın özgürlük adresi olan HDP’den milletvekili aday adayıyım.

dsc_0547.jpg

Siz Batman milletvekili aday adayısınız. Batman’ın daha gelişmesi için sizce neler yapılabilinir?

Batman ovası tek başına neredeyse bir ülkenin tüm tarımsal ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Özellikle kırsal alanda uygulanacak tarım kooperatifleri sayesinde bu alanda ciddi bir üretim yapılabilinir. Yine tarıma bağlı kurulacak ekolojik sistemle uyumlu tarım endüstrisi tek başına ekonomik sorunları ortadan kaldırabilir. Tüm bu potansiyele bakıldığında Rokka’dan tutun Terr’e otuna, Domates ve Salatalığa kadar dışarıdan alınması bu kentin ekonomisine vurulmuş bir darbedir.

Daha önceki yıllarda binlerce kişinin tütün üretiminden ailesini geçindirdiği bir kentte Tütün’e uygulanan kotalarla bu alanda geçimini sağlayan insanlar mağdur duruma düşmüştür.

Uygulanan bu politikalar, ekonomik anlamda bir ‘KIRIMA’ yol açarken insanlarımız kendi yurtlarından göç etmek zorunda bırakılarak metropollerde sermaye için ucuz işgücü aracı haline getirilmiştir. Binlerce gencimiz merdiven altı üretim yapan kayıt dışı atölyelerde ve sağlıksız koşullarda çalışmak zorunda bırakılmıştır.

Bilindiği gibi son dönemde HDP ülke genelinde ezilen, ötekileştirilen ve sömürülen halkların umudu oldu adeta. Dolayısıyla HDP’ye akın akın katılımlar devam ediyor. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Halkların Demokratik Partisi HDP ‘Demokratik Cumhuriyet’ ve ‘Demokratik Özerkliğin’ vücut bulmuş halidir. HDP bir halklar bahçesidir. Bu halklar bahçesinde herkesin bir çiçeği, rengi, kokusu bulunmaktadır. HDP’ye yönelik umut da bu tanımla çok yakından ilgilidir. Halklarımız; ezilenler, işçiler, kadınlar, gençler ve hatta çocuklar bir bütünen, sistem tarafından ötekileştirilmiş olanların biricik buluşma ve umut adresidir. Herkes kendinde biraz HDP’yi görmektedir. Dolayısıyla bu umut giderek büyümekte ve halklarımızın gerçek çözüm umudu olmaktadır.

Son olarak Batman Halkına mesajınız nedir?

Halklarımız için tarihi öneme sahip olan seçime gidiyorken Batman kentinin bir işçi ve emekçi kenti olduğunu, etnik olarak Kürt’ler başta olmak üzere Arap’ların, Êzidî’lerin ve diğer halkların yaşadığı bir şehir olduğunu biliyoruz. Tüm bu farklılıklarımızı koruyarak ama aynı zamanda eşitlik çerçevesinde hep birlikte yaşamanın mümkün olduğunu biliyoruz. Bu, birlikte yeni yaşamın umudu ve adresi olan HDP’de herkesi buluşmaya davet ediyoruz. 7’den 70’e herkesin oyunu kullanmasını, oyuna sahip çıkmasını ve sandıklarda görev almasını bekliyoruz. Biz biliyoruz ki bu seferberlik ruhu ile hareket edilmesi durumunda Batman’da HDP’nin 4 milletvekili çıkaracağına umudumuz tamdır. Seçimleri, Ankara’ya şu ya da bu kişilerin yani şahısların gitmesi olarak değil, onurlu barışın birer vesilesi olarak değerlendiriyoruz. Herkesi bu barış sürecinde aktif rol almaya davet ediyoruz. 

Bu yazı toplam 1937 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Nun
29 Temmuz 2015 Çarşamba 22:28
real mae7ında messi
real mae7ında messi ye ağır fouller yapıldığı bir gere7ek..ama aklımda bazı mae7larda msenisin o kadar da sert olmayan foullere abartılı tepki verdiği gf6rfcntfcler mevcut olsa da bunları da yadırgıyor değilim ae7ıke7ası..tabii cannavaro da messi yaşındaki bir maradonayı izlemedi idmanlarda..sonue7ta cannavaro napolide iken maradona 30 falandı herhalde..yani sonue7ta maradonanın 20 yaşlarındayken kendisine yapılan foullere nasıl tepki verdiğini en azından ben bilmiyorum..
109.171.61.197
Nun
29 Temmuz 2015 Çarşamba 22:27
real mae7ında messi
real mae7ında messi ye ağır fouller yapıldığı bir gere7ek..ama aklımda bazı mae7larda msenisin o kadar da sert olmayan foullere abartılı tepki verdiği gf6rfcntfcler mevcut olsa da bunları da yadırgıyor değilim ae7ıke7ası..tabii cannavaro da messi yaşındaki bir maradonayı izlemedi idmanlarda..sonue7ta cannavaro napolide iken maradona 30 falandı herhalde..yani sonue7ta maradonanın 20 yaşlarındayken kendisine yapılan foullere nasıl tepki verdiğini en azından ben bilmiyorum..
27.221.10.194
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim