• BIST 90.787
  • Altın 255,083
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 20 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Dünya ve Ahiret Mutluluğu

09.11.2016 12:49
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Dünyaya gelen her insan imtihan için yaratılmıştır. Şu muhteşem dünya sarayını, insan için  mükemmel bir şekilde  yaratan Allah (c.c), insanın Allah'a karşı kulluk şuuru sorumluluğuyla görevini yerine getirmesi gerekir... İçinde bulunduğu şu dünya, bir imtihan yeridir. İnsan başıboş değildir. sahipsiz ve sorumsuz olamaz. Doğup büyümesi, hayatın ölümle sonuçlanması tesadüf eseri olamaz. Şu muhteşem ve mükemmel dünya sarayına gelen insanoğlu, Allah'ı tanımak, emirleri istikametinde hayat sürdürmek, insanlara karşı merhametle davranmak, ''İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olmak, insanların en kötüsü insanlara zararlı olandır.'' nebevi düsturu ile hayata bakış açsı içinde ömür sürdürmek bilincini taşımak lazım.

Müslümanlar olarak dünya ve ahret mutluluğu kazanmanın yolu ilahi prensip ve nebevi düsturları yaşamakla sağlanır.  

Biz Müslümanlar  olarak özellikle İslami kriterlerle hayatımıza çeki düzen vermeliyiz. İslam anlayışına göre, Yalan söylememek, hain olmamak fitnelerden uzak durmak, birbirimiz,i sevmek, çalışmak güzel yarınları çocuklarımıza, bizden sonra gelen nesillere güzel yarınlar hazırlamak zorundayız. Dünyada ve ahrette mutlu kılmak için zamanımızı bu yönde harcamalıyız. Yer altı yer üstü zenginlik kaynaklarımızı memleket, millet ve ülke menfaati için hayırlı hizmetler için iyi değerlendirmeliyiz. İnsanlara zarar vermemek. Empati duymak, İlim tahsil etmek. Dilenciliği yenmek zorundayız. İslam'da dilencilik yoktur. ''Veren el, alan elden daha hayırlıdır..'' şuurunu kalplerimize yerleştirmeliyiz. Dünyayı imar etmek, ahret yurdu için maneviyatını güçlendirmek lazım. imanla, ibadetle, güzel ahlakla çevresine, ailesine karşı, insanlara karşı, komşulara karşı hayvanlara karşı iyilik yapmak, onlara zarar vermemek  prensibi hayatımızda  uygulamalıyız.

Biz Müslümanlar sanırım bu prensiplerden uzak bir tutum içindeyiz. Öyle sanıyorum ki, dinin gerçek sosyal  yönünü, sosyal hayat felsefesini, sosyal kültürel, ahlaki ve içtimai durumunun  bize kazandırdığı faydalarını yerine getirmiyoruz. Başta dini sorumluluk taşıyan her Müslümanlar, dinin bize emrettiği prensip ve kurallarını hayatımızda yaşamadığımız için bugün toplumsal ahlaki çöküntü yaşıyoruz.

Manevi yönden toplum olarak büyük travmalar  geçiriyoruz, İslam ülkelerindeki savaşlar, acı ve göz yaşları yüreğimizi dağlıyor, göçler, yıkımlar, kültürel katliamlar, yangınlar, şiddet, cinayetler, taciz, tecavüz, fitne, terör ne yazık ki hep bizde yani İslam coğrafyasında... Burada dış güçlerin hile ve şer odakların sinsi oyun ve desiselerini göz ardı edemeyiz. Sonuçta olan bize oluyor.

İslam beldeleri ne yazık ki bugün, Bağdat, Musul, Şam, Yemen, Mısır bu canice  oynanan oyunlar neticesinde cayır cayır intihar bombaları ile yanıyor. Ölen Müslüman, öldüren de Müslüman. Çok yazık, Bundan daha büyük bir felaket olur mu.? Cennet gibi ülkemizde de yaşatmak yaşanmak isteniyor. Buna fırsat vermemeliyiz. Kaybeden, zarara uğrayan felaketi yaşayan, dünyada ve ahrette zarara uğrayan hüsrana uğrayan biz olacağız.

Bir Müslümanların görevi, dünyasını ve ahretini mutlu, huzurlu yapmak için ömür sermayemizi hayırlı hizmetlere tüketmeli. Memleket, millet ve insanlık için çalışmalı. kötülükten ve kötülüğe giden fitnelerden uzak durması lazım. Haktan yana, adaletten yana yol izlemeli. Bunu yaptığımızda Allah'ın sevgisini ve insanların sevgisi kazanılacaktır diye düşünüyorum... 

Bu yazı toplam 613 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim