• BIST 93.877
  • Altın 253,069
  • Dolar 5,8583
  • Euro 6,5638
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Eğitim ve öğretim başladı...

20.09.2016 13:31
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Yeni bir  eğitim ve öğretim yılına pazartesi günü itibariyle başlamış bulunuyoruz.. Eğitim ve öğretim yılının memleketimize, milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Allah Gençlerimize zihin açıklığı vermeyi nasip eylesin diyorum...Öğrencilerimizin yoların ve bahtının açık olmasını diliyorum. Öğretmen ve eğitimcilerimizin de bu hayırlı görevlerinden sütün başarı dileklerimle, hayırlı bereketli ömürler diledikten sonra şunu arz edeyim :

   Ülkeler, milletler eğitim oranına göre gelişme gösterir. En büyük düşmanımız cehalet, fakirlik ve ihtilaftır. Bediüzzaman hazretlerinin teşhislerine kulak verip gereği yaşamak lazım.

   Bu üç düşmana karşı üç şeyle mücadele etmemiz lazım diyor. Cehalete karşı ilimle, fakirliğe karşı sanatla, ihtilafa karşı ittifakla cihat edeceğiz diyor. Bu beyanı, bu teşhisi Şam Emevi camisinde on bine yakın bir cemaate karşı ve o cemaatte bulunan bine yakın alimin (Ulemanın) bulunduğu bir cemaate sesleniyordu. Bu konu ile ilgili merakı olan lütfen, Bediüzzamanın Hutbe-i Şamiye adlı eserine başvurabilir. O kitapta Öğreneceğimiz çok şey var. Evet  Aslında orada beyan edilen konular bütün İslam alemine bir sesleniştir. İslam alemini ilgilendiren, insanlığı ilgilendiren hayati konulardı. Orada İslam alemine bir haykırıştı. İlimle, sanatla ve ittifakla gelişmek mümkün diyordu. Bunu sağlamalıyız.diyordu. O mesaj hala tazeliğini koruyor.

   Allah adı ile başlanmayan bir ilimden hayır gelmez. Allah adı ile başlanmayan hiçbir işte hayır yoktur. Olaya bu anlayışla bakmak lazım.” İlim Çin’de de olsa isteyiniz. Beşikten mezra kadar ilim isteyiniz. İlim müminin kaybolmuş malıdır nerede bulursanız alınız.”  Peygamberimizin beyanı bu şekilde. İlme ve ilim öğrenmeye insanları teşvik etmiş, zaruri ilimleri farz kılmıştır. ilim adamlarına önem vermiştir.  Hadis-i şerif beyanları bu şekilde.

   Ne yazık ki,  İslami anlayıştan uzak bir nesil yetiştiriliyor. Bizim Eğitim ve öğretim kurumlarımızda din anlayışı ön planda tutulmuyor. Bu alanda yetersiz bir din anlayışı veriliyor. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri liselerde haftada 45 dakika gibi kısa bir zamanla sınırlı. Orta öğretimde haftada 90 dakika (iki saat) gibi kısa bir zaman dilimi verilmiştir. İlmin önemini, eğitimini önemini yeni nesillere vermek lazım. Yeni nesil maneviyattan yoksun yetişiyor. Maneviyattan ahlaktan habersiz yetişiyor. Onun içindir ki her gün yaşanan vahşet görüntüleri hırsızlık, cinayet, gasp öldürme kapkaç gibi toplumları sarsan olaylara şahit oluyoruz. Bütün bu manevi hastalıkların reçetesi ve çaresi  Fen ilimleri ile din ilimlerini bir arada  okunmalı, Okutulmalıdır. Eğitim ve öğretim kurumlarımız istenilen ahlak, edep  ve terbiyeyi verilmiyor ne yazık ki. İman, ahlak, ana ve babaya saygı, İnsan sevgisi, memleket sevgisi, öğretmen sevgisi, komşu hakları, sevgi, saygı, şefkat, merhamet hoş görü, mukaddesat gibi, bu zamanda insanların en çok muhtaç olduğu ahlaki konuları vermek lazım. Bakınız İslam’ın dördüncü  halifesi, peygamberimizin damadı ve 12 yaşında İslam’la müşerref olan  Hz. Ali bu konu ile ilgili şu sözüne dikkat edelim:. “ bana bir harf öğretenin kölesi olurum.” Diyor. Ne yazık ki bu anlayış bazı öğrencilerimizde görmüyoruz. Öğretmen öğrenci ve en önemlisi veli diyalogu yok denecek kadar azdır.

    Veli, öğretmen öğrenci ilişkisi iyi olmalı. Velinin yapacağı görevler var, öğrencini kendine göre ve öğretmenin kendine göre bir takın görev ve sorumlulukları vardır. Çocuğun sadece okula gönderip öğrencinin okula gidip gelmekle iş bitmiyor.

    Allah sevgisi, din anlayışı ve ahlak prensipleri çerçevesi içinde eğitim ve öğretim kurumlarımızın yanında, değerli eğitimcilerimizin de bu anlayışla öğrencilerini eğitmeleri, öğretmeleri gerekir diye düşünüyorum.

    Milletler, ülkeler okumakla, ilim ve irfanla yükselirler. Bunu sağlamak için ideolojik saplantılardan uzak, ilimle irfanla kendimizi, çocuklarımızı gençlerimizi donatmalıyız. Dünya Nobel ödülü alan bu bölgenin bağrında çıkan Mardin ilimizin Savur ilçesinde dünyaya gelen Mardin savur gibi kırsal yerlerden yetişen bugün dünya Nobel ödülünü alan Hemşerimiz sayın Aziz SANCAR gibi değerli ilim ve  bilim adamlarımız yetişsin, memlekete,milletine  ülkeye ve bütün dünyaya yararlı olsunlar yetiştirelim. Okuyunca demek ki oluyor muş. ''Okuyan bilir, bilen konuşur.'' prensibince hayatımızı geleceğimizi, yavrularımızın geleceğini eğitim ve öğretimle sağlanır. Zemin ve ortam müsaittir. Okul, araç gereç metaller mevcut. Kalem kitap, masa ve öğretmen var. İnsan oğluna Allah(c.c) beyin, akıl, göz, gibi harika donanımla donatılmış bir yetenek vermiştir. Bunu değerlendirmek elimizde. Başarmanın yolu eğitimden geçer.  eğitime öğretime bağlıdır. Cehalet en büyük düşmanımızdır. Cehaleti yenelim. Geri kalmışlık, cehalet bu milletin kaderi değildir. Öğretmenlerimize büyük görev ve sorumluluklar düşer. Allah'ı, peygamberi, helal ve haramı, öğretiniz. memleket, millet  ve ülke sevgisini, mukaddes değerlerin sevgisini ve saygısını öğretiniz. Bu yavrular size emanettir. Emanetlerinize sahip çıkmak, onları hayırlı bir insan olarak yetiştirmeniz onların işleyeceği hayırlara sizinde payınız olacaktır.

    Eğitim -öğretim yılının memleketimize, milletimize, ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim