• BIST 95.193
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7581
  • Euro 6,5591
  • Batman : 35 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Eli öpülesilerin ellerine kelepçe vurulmamalı

21.12.2014 15:46
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Önceki gün ana haber bülteninde Ankara’da hak arayışını yapmak isteyen öğretmenlere karşı kullanılan orantısız gücü izleyince son derece üzüldüm. Her 24 Kasımlarda kutlanan öğretmenler gününde kendilerine atfedilen övgüler, ve her damda eli öpülesi olarak algıladığımız öğretmenlerin ellerine kelepçelerin vurulmasını izlediğimde bunu kesinlikle hak etmediklerini düşündüm, kelepçeler vurulurken bir öğretmenin güvenlik görevlilerine yaptığı konuşmayı” sizlere verdiğimiz emeğe yazık” dedemi durumun vehametini en iyi şekilde anlatan bir cümleydi. Öğretmenlerin eylemlerine orantısız güçle karşılık verilmesi ender görünen bir olaydır.

Eti senin kemiği benim diyerek çocuklarımızı yarınlara hazırlamak için verdiğimiz öğretmenlere reva görülen bu tutum ve davranışı içime sindiremedim.

Hani 24 Kasımlarda öğretmenlere karşı yapılan söylemlerin ne kadar sözde kaldığını bu eylemle kendilerine yapılan hakaretvari tutumdan da anlamış bulunmaktayım.

Öğretmenler bu ülkede hak arayışını yapamaz mı?  Ülkenin her karış toprağında görev yapmayı ibadetmiş gibi gören bu insanlara reva görülen bu güç san8ırırm benim gibi aklı selim tüm insanlarımızın da yüreğini sızlatmıştır.

Bu ülkenin en vefakar insanları olan ve çocuklarımız üzerinde sayısız emekleri bulunan bu insanların ellerine kelepçe vurmak bu ülkenin geleneklerine örf ve adetlerine yakışmamıştır. Yapılan eylem ve protestolara bu şekilde orantısız güç kullanmak, hele hele bu eylemi yapan öğretmenler olunca onlara karşı hepimize verdikleri emeğe saygısızlık olmaz mı? Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak eli öpülesi öğretmenlerimize reva görülen böylesi bir tutumu asla içime sindiremedim. Sanırım benim gibi düşünenlerin de sayısı bir hayli fazladır. Öğretmenler de nihayetinde insandır onların da sorunları ve çözülmesi gereken dertleri vardır tek suçları bunu anlatmaktır ve hakları da vardır. Hal böyle olunca bu hak arayışında üzerlerine biber gazı sıkmak, ellerini kelepçelemek reva mıdır?

Her hak arayışını gerçekleştirenleri toplumsal suçlu gibi görmek ve onlara karşı hasımane tutum göstermenin son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki öğretmenler bir taşkınlık yapmadan en doğal hakları olan bir eylemi gerçekleştirmekten başka hiçbir günahları da yoktu. Öğretmenler bizim geleceğimizin teminatı olan insanlardır. Bilgi hazneleriyle bizleri ve çocuklarımızı geleceğe en iyi yetiştirmek için yaptıkları çaba ve gayreti hiçbir zaman yok sayamayız. Bu ülkenin öğretmenleri yine bu ülkenin gelecek kuşaklarını ülkeye yararlı birer bireyler yetiştirmektir. Onarla da bu görevlerini en iyi şekilde yapan kişiler olarak bazı sıkıntılarını dile getirmekten başka hiçbir günahları olmayan bu insanlara karşı girişilen acımasız tuktum ve davranışı kabul etmek asla mümkün değildir.

Emniyet yetkililerini yetkiler verilirken yetkilerinin dışına çıkmama gibi bir direktifinde verilmesi ve insanlara karşı acımasızca davranılmaması söylenmelidir. Öğretmenlerin ellerine kelepçe vurmak öğretmenlerin yüreklerinde tarifi mümkün olmayan yardalar açmıştır. Bunun böyle bilinmesinde yarar vardır. Vur ama öldür denilmiyor, ancak bunun tam tersi maalesef her eylemde gözle görülür bir şekilde gözlemleniyor. Ülkemizin en çok saygı gösterilmesi gereken eğitim camiasının bireylerine daha mantıklı bir şekilde davranılması gerektiğini hatırlatır, ellerine kelepçe vurulan öğretmenlerin gönlünün bir an evvel alınması yönünde gereken işlemlerin yapılması en büyük dilek ve temennimizdir.

Bu yazı toplam 747 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim