• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Erol: Hesap sorabilen ve hesap verebilen bir anlayışın adayıyım

21.11.2013 16:16
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

BDP Batman Belediye Başkan aday adayı Beşir Erol, yarın yapılacak delege seçimleri öncesi yazarımız Ciwan Değer’in sorularını yanıtladı. Beşir Erol, “Benim bir hayali var, iyi insanların sessizliğinde saklı” dedi.

Civan Değer’in BDP Batman belediye başkan aday adayı ile yaptığı röportaj şöyle:

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1960 yılında Sason ilçesinin Şahinli (Beksê) köyünde doğdum. İlkokul, orta ve liseyi Sason’da okudum. Alim bir aileden gelmekteyim. Bu nedenle bölgenin değişik medreselerinden ilim eğitimi aldım. 1986 yılında Sason belediyesinde memur olarak çalışmaya başladım. Bu nedenle belediyecilik açıcından deneyimliyim. Belediyeciliğin işleyişini ve mevzuatı iyi bilirim. 1993 yılında Batman’a tayınımı aldırdım. Uzun süre Batman sanayi ve ticaret il müdürlüğünde görev yapmaktayım. Evli 6 çocuk babasıyım.

Adil belediyecilik diyorsunuz. Bu nasıl olacak?

besir-erol1.jpg

 

“Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal daha iyidir”  Mahat Magandhi’nin sözünden yola çıkarak bir belediyecilik anlayışını uygulamak istiyoruz. Bu bağlamda adil, şeffaf ve halkın söz sahibi olduğu bir belediyecilik anlayışını esas almak istiyoruz.

İstediğiniz demokratik belediyecilik anlayışını nasıl sağlayacaksınız?

Belediyeler halkın hizmet kurumlarıdır. Bu nedenle kim olursa oldun, dini, dili ve ırkı ayrımı yapmadan herkese eşit bir şekilde hizmet götürmelidir. Bunu başardığınız taktirde demokratik belediyeciliği uygulamış olursunuz.

Doğa, çevre ve insana yatırım anlamında ne gibi projeleriniz var?

Doğanın korunması ve yaşadığımız kentin mevcut doğa değerlerini daha da verimli duruma getirmek için ekolojik çalışmalar yapmak gerekir. Öncelikle inansımızı çevre ve doğa konusunda iyi bir duruma getirip, çocuklara da doğanın bilincini aşılamak lazım. Mesela kent mezarlıklarını yeşil alanlara dönüştürmemiz gerekir. Bu da ağaç dikmekle olur. Bu durum hem ölülerimize saygı anlamına geliyor, hem de doğaya hizmet etmemizi sağlıyor.

Projeleriniz arasında ‘cinsiyetçi özgürlükçü’ belediyecilik var. Bu nasıl olacak?

Evin ve ailenin şah damarıdır kadın, evin orta direğidir. Bu nedenle kadın ve erkek için eşit özgürlükçü bir anlayış istiyoruz. Hatta kadına daha fazla değer verilmelidir. Çünkü toplumu şekillendiren kadındır.

Kalıcı hizmetlerden bahsediyorsunuz projelerinizde. Bunu nasıl yapmayı planlıyorsunuz?

Belediyecilikte ve yaşamın bütün alanlarında yapılan hizmetler ve çalışmalar kalıcı ve kaliteli olmalıdır. Yatırımlar geleceğe yönelik kültürel, sosyal ve sanatsal olmalıdır. Daha çok çocuklara yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu temelde engeliler ve yaşlılar için de çalışmalarımız söz konusu olmalıdır.

besir-erol2.jpg

Değerler ve değer aileleri ile ilgili projelerinizin olduğunu biliyoruz. Bunlar nelerdir?

İnsanlar değerlerine ve değer ailelerine yaptığı hizmet ile yaşam biçimini ve rengini ortaya koyar. Bana göre belediyeler değer ailelerinden üstün olmamalı, tam tersine belediyeler değer ailelerini başının üstünde taşımalı ve söz onlarda olacak şekilde belediyeleri yönetmeli.

Hatta Allahu Teala’dan (CC) sora secde edilecek birileri olsaydı onlar da değer aileleri olmalıydı. Çünkü en çok acı çeken onlardır.

Sizce bir belediye başkanı yönettiği kent için öncelikli neleri esas almalı?

Belediye başkanı yönettiği şehrin çıkarlarını başka hiçbir şeye tercih etmemeli. Ekibiyle birlikte halkıyla beraber olmalı. Halkının ihtiyaçları doğrultusunda ve halkına danışarak uygulayacağı projeler için ortak kararlar lamalı. Belediyenin daha verimli olması için gerekirse yurt dışında ve yurt için bulunan iş adamlarıyla iletişime geçip onların yatırımlarını yönettiği kente yönlendirmeli. Bizim en önemli projelerimizden biri de budur.

Bu temelde Batmanda bulunan resmi kurum-kuruluşlar ve STK’lar ile iletişim halinde olup projeler üretmek gerekir.

Sizce belediyecilikte iyi yönetim şekli nasıl olmalı?

Halkı esas alıp, geliştirilecek olan proje ve hizmetlerde işin ehli olan uzmanlar, meslek grupları ve yetkin şahsiyetlerle sürekli istişare halinde olunmalıdır. Hesap sorabilen ve hesap verebilen bir anlayışta olmalıdır, yani denetim sahibi, disiplinli ve aynı zamanda şeffaf bir belediyecilik olmalıdır.

Sizce Batman için en büyük tehlike nedir?

İlkokul seviyesine kadar inmiş olan en büyük tehlike madde bağımlılığıdır. Günden güne büyüyen ve adeta meydan okurcasına yaygınlaştırılan en büyük toplumsal tehlikedir. Her ailenin korkulu rüyası olmuştur. Halkın içindeki tepkiyi ortak bir mücadeleye dönüştürmek lazım. Elimizden kayıp giden geleceğimiz olan çocuklarımızı kaybediyoruz, bundan daha büyük tehlike yoktur. Bu gençlerin tedavi edilmesi ve korunması için gerekli tüm önlemler alınıp, Batman’da bu bağlamda bir tedavi merkezi için ön ayak olmak. Gençleri sosyal alanlara yönlendirip, maddi ve manevi destekle bu beladan kurtarmak… 

Medrese kültürünüzü halka nasıl yansıtmayı düşünüyorsunuz?

Belediye hizmetlerinin yanı sıra, halkımızın inançlarını ve hassasiyetlerini yakinen biliyorum. Bu halkın kültürünü, inancını ve değerlerini iyi biliyorum. Farklı inanç gruplarına saygılıyız. Allah kısmet edip de seçilirsem, itikadım ve inancım gereği, aynı zamanda bize yönelik birtakım yanlış intibaları da ortadan kaldırmak amacıyla, her Cuma farklı bir mahallede encümen ve yöneticilerimizle beraber namazımızı kılacağız inşallah ve sorunlarını, eleştiri ve önerilerini orada dinleyeceğiz…

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 “Benim bir hayali var, iyi insanların sessizliğinde saklı” (Xeyaleke min heye, ku di bêdengiya mirovên baş de veşartî ye”

Bu yazı toplam 3016 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sofyan gabriel
26 Kasım 2013 Salı 19:45
19:45
Gerçektende madde bağımlılığı polisin de duyarsızlığı neden ile almış başını gidiyor.
Hangi babayiğit kalkıp bunlarla mücadele edecekse ben şahsen parti,ideoloji ,konum,ve kökeni ne olursa olsun onun arkasındayım.
94.122.137.220
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim