• BIST 96.121
  • Altın 240,654
  • Dolar 6,2046
  • Euro 7,2854
  • Batman : 21 °C
  • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
  • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
  • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak
  • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
  • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
  • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak

Hacamat Nasıl Yapılır?

09.07.2018 16:35
Hacamat Nasıl Yapılır?
Batman Özel dünya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uz. Dr. Şenol Gümüştaş, ‘Yaş Kupa’ olarak ta bilinen Hacamat’ın binlerce yıldır birçok uygarlıkta uygulandığını belirtti.

Hacamat’ın, vücudun hastalığa göre uygun olan bir bölgesinden ufak insizyonlardan vakum yoluyla kan alınması olduğunu belirten Dr. Gümüştaş “

HACAMAT VE TARİHÇESİ

Hacamat vücudun hastalığa göre uygun olan bir bölgesinden ufak insizyonlardan vakum yoluyla kan alınmasıdır. Eski Mısır uygarlıklarında, Antik Yunan toplumunda, Hint ve Çin tıbbında binlerce yıldır uygulanan bu yöntem daha sonra geleneksel İslam tıbbına da dahil olmuştur. Çin’de ki bir ifadeye göre ‘Akupunktur ve Kupa uygulaması ile hastalıklarından yarısından fazlası iyileşir ‘ ibaresi mevcuttur. Çin’de bu yaygın kullanım nedeniyle 1950’li yıllarda Çin’deki araştırmacılar tarafından klinik etkinliği kabul edilmiş ve bilimsel zeminde gelişimini daha da hızlandırmıştır. Geleneksel İslam tıbbında İbni Sinan’ın ‘Tıbbın Kanunu’ kitabında ve bir çok hadiste de hacamat bazı hastalıklar ve zehirlemelerde önerilmiştir.

HACAMAT AĞRISIZDIR, ANESTEZİ GEREKTİRMEZ

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında çıkartılan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları yönetmeliğiyle yasal dayanak oluşturulmuştur.  Yine Sağlık Bakanlığı tarafından Tabiplere eğitim programları başlatılmıştır. Hacamat uygulaması steril şartlarda Hekim tarafından uygulanacak bölge çizilerek vakum ve pompa aracılığıyla kanın ciltten uzaklaştırılması yöntemine dayanır. Hacamat uygulanan bölge mikrosirkülasyon artarak kan ve dokulardan toksinlerin atılması sağlanır. Hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan akupunktur noktalarının da ciddi bir şekilde uyarılması sonucu farklı etkiler ortaya çıkar.

Hacamat ağrısızdır, anestezi gerektirmez, ekonomiktir, her yaş ve cinse uygulanabilir. 1er ay ara ile 3 kez uygulama yeterli gelir.

KUPA VE HACAMAT UYGULAMALARININ ETKİ MEKANİZMASI

1-Kapiller geçirkenlik- basınçta artış ( dolayısıyla vasküler sistemde aktif dolaşımdaki toksin yükünü hafifletir.)

2-Lenfatik sisteme destek : organların yansıma vurduğu sırt noktalarına yapılan uygulama ile gerek arteryevenöz gerekse lenfatik dolaşım düzenlenmekte. Böylece o organların üzerindeki stres azalmaktadır.

3-Derideki immün sistem hücrelerinin aktivitesi: lokal inflamasyona bağlı olarak immün sistem uyarılır interferon ve TNF gibi immün yanıt düzeyi artar.

4-Serbest  sinir uçlarının uyarılmasıyla nöral sistem üzerinde endorfin, dopamin, seratonin gibi nörotransmitterlerin ve hormonların regulasyonu ile etki gösterir.Kapı kontrol teorisiyle ağrı azalır.

5-Bağ dokusundaki toksinlerin elimine edilerek  stazın ortadan kaldırılması ve dolayısıyla dolaşımdaki toksinlerin  atılabilmesi  için yer tahsisi.

6-Nitrik toksik, beta endorfin ve ACTH gibi hormonların salınımı.

HACAMAT ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

1-Önleyici ( koruyucu ) Hacamat: baş, sırt, bel ve baldır bölgesine uygulanır.

2-Tedavi edici Hacamat: baş, çene altı, kürek kemiği arası, bel, diz, karaciğer ve böbrek noktaları ve lokal bölgelere uygulanır.

4-Faydalı olduğu ve önerilen hastalıklar: Fibromiyalji Sendromu Boyun , ense ve omuz ağrılarında Bel fıtığı ve lumbagoda, Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar, Kas iskelet sistemi mekanik ağrıları, Diz ağrısı ( osteoartrit vs ) , Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları Nevraljilere bağlı ağrılar, İmmün sistemi güçlendirme ve antiaging

UYGULANMAYACAK DURUMLAR;

Tromboflebit, aktif yaralar, cerrahi yaralar, dekompanse kalp hastalığı, Anemi (Hb .9.5altı), hemofili, kanama/pıhtılaşma bozukluğu öyküsü, Antiagregan ilaç kullanımı durumu ve Varislerin doğrudan üzerine kupa uygulanmaz.

HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR?

Hacamat ayın ve haftanın belli günlerinde uygulanır. İlkbahar ve Sonbaharda yapılması daha iyi sonuçlar verir. Saat olarak en çok güneş doğduktan 2-3 saat sonra veya akşama doğru yapılabilir. Yemekten 2 saat sonra hacamat yapmak tercih edilir.

Dikkat: Kupa uygulamalarının son yıllarda yetkili olmayan ellerde Hekim dışı kullanımı ciddi bir halk sağlığı riskini ortaya çıkartabilir. Uygun olmayan ellerde ve steril olmayan koşullarda yapılan Hacamat uygulamaları;  Tetanoz, Hepatit ve AİDS gibi bulaşıcı hastalıklar ve yara yeri enfeksiyonuna sebep olabilir. Kanama bozukluğu olanlarda da çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.  Dünya Hastanesi bünyesinde de Fizik  Tedavi ünitesinde Hacamat, Kuru İğneleme, PRP, Akupunktur  uygulamasına başlamış bulunmaktayız”

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim