• BIST 95.193
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7581
  • Euro 6,5591
  • Batman : 35 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Halkımıza zarar vermeyelim

29.10.2014 17:01
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Bir bütünüz, bu şehirde yaşamanın değerini bilmek, esnafımıza, yöneticilerimize, kurum ve kuruluşlarımıza zarar vermekten her zaman kaçınmamız gerektiği gerçeğini göz ardı etmememiz lazım.ç Anayasal demokratik bir hak olan eylem ve protestolarımızda etrafımıza bir sam yenli gibi felaketler yağdırmamalıyız.

Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan arınması, eylemlere katılan çocuklarımızın ellerine taş yerine kitap ya da kalem vermeliyiz ki yarınlara yararlı bireyler yetişmesine olanak sağlayabilelim. Bilindiği gibi 6-7 Eylül tarihlerinde kobane protestosunda ilimizde bir çok esnafımızın iş yerlerinin tahrip edildiğini biliyoruz. Bizler burada iştigal eden ve halkımıza hizmet veren iş yerlerine verilen zararların aslında kendi halkımıza verdiğimizi idrak etmemiz gerekir. O eylemlerde hasar gören bir çok iş yerimizin hala toparlanamamalarını büyük bir üzüntüyle gizliyoruz. Sağduyulu insanlarımızın bu tür eylemlerde taşkınlık yapmamaları yönünde bu tür taşkınlığa neden olanları kesinlikle uyarmalı ve hatta ne pahasına olursa olsun eylemcilere karşı yaptırım uygulamasını getirmelidirler.

 Batman hepimizin yaşamımızı sürdürdüğü bir il bu ile verilen zararlar hepimizi derinden etkilemekte ve büyük oranda da üzmektedir. Kendi halkımıza esnafımıza, kurum ve kuruluşlarımıza verilen zararların halkımıza verilmen zarar olduğu gerçeğini idrak etmeliyiz ki böylesine durumlara mahal vermemek adına hepimize önemli derecede görevler düşmektedir.

Batman son yıllarda önemli ölçüde gelişen ve büyümeye yüz tutan bir ilimizdir. Hal böyle iken bu şehrin güzelliklerini yakıp yıkmanın, esnafın iş yerini kırıp dökmenin bir anlamı olmasa gerek. Bu yüzden tüm halkımızdan önemli ricamız böylesi tahribatların olmaması adına gereken sağduyunun galebe gelmesinden büyük yararlar olacaktır. Bizim halkımızı üzmeye, halkımızın ekmek kazandığı tekneye zarar vermemiz bizim kendimize verilmiş bir zarar olduğu gerçeğini artık hafızalarımıza kazımalıyız diye düşünüyorum.

Hak ararsınız, protestolarınızı da yaparsınız ama bunu yaparken yakıp yıkmakla değil medeni bir şekilde ses duyurmayı bir görev olarak görmeliyiz ki yapılan eylem ve protestolar anlam kazabilsin. Aksi takdirde yakıp yıkmak ve yağmalamakla bir yere varılamaz. Geçtiğimiz günlerde sanat sokağında yapılan eylem son derece demokratik bir şekilde gerçekleştirilmiş ve en ufak bir olaya mahal verilmeksizin sonuçlandırılmıştır., İşte halkımızın beklentisi de budur. Protestolar böylesine medenice yapıldığı sürece en ufak bir olaya tanık olamazsınız. Bu da tüm halkımızı büyük ölçüde sevindirmiş ve memnun etmiştir.

İşte tüm halkımızın beklediği sonuç ta budur. Bizler anayasal demokratik bir hak olan eylem ve protestoların yapılmamasını değil yapılmasını isteriz ama daha önce de değindiğim gibi bu eylemlerin demokratik bir şekilde yapılmasını beklemekteyiz. Tüm halkımızın da beklentisi bu yöndedir.Bölgemiz insanı son derece duygusaldır.,

Bölgemiz insanı yıllarca hor görülmüş ve işsizlik belini bükmüştür, bölgeye yapılan bu haksızlığı zaten hepimiz biliyoruz ama bu hakları kazanabilmenin yolu yakıp yıkmakla değil gür bir şekilde ses duyurmakla mümkün olabilecektir. Fakirliğin, yoksulluğu kol gezdiği bölgemiz insanı artık çaresizliğe asla boyun eğmek istememektedir. Bölgeyi göz ardı edenler hiçbir zaman utanmadı ama bu utanmazlık artık canlara tak etmiştir. Bu yüzden gerek iktidarlar ve gerekse de ülke yöneticileri bu fakir halkı göz ardı etmekten kaçınmaları gerekmektedir.

Bizler bu ilin insanları olarak ülke yöneticilerinden tek isteğimiz bölge insanına artık üvey evlat gözü ile bakmamalarıdır. Kendileri tok iken bölge insanının sefaletini görmezden gelenlere elbette ki gereken yanıt verilmek istenecektir. Bunun başka hiçbir yolu yoktur ve bu yola baş koyanlar kendi haklarını elbette ki arayacak ve sağır sultanlara seslerini duyurma gereğini duyuracaklardır. Tüm iktidar mensuplarına seslenişimiz de budur.

 

Bu yazı toplam 672 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim