• BIST 90.787
  • Altın 255,085
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 21 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Hasankeyf UNESCO için gerekli 10 kriterden 9’unu taşıyor

07.07.2015 15:40
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının ardından, gözler 12 bin yıllık tarihi geçmişi olan Mezopotamya’nın antik kenti Hasankeyf’e çevrildi.

Adeta tarih ve doğa düşmanı olan AKP politikaları sonucunda sürdürülen Ilısu Barajı altında kalması beklenen antik kent Hasankeyf sakinleri ve doğa savunucuları Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmesinin kendilerini sevindirdiğini belirterek, daha fazla kriterlere sahip olan Hasankeyf’in baraj sularından kurtarılması gerektiğini dile getirdi.

dsc00381.jpg

“DOĞA DERNEĞİ’NİN KÜLTÜR BAKANLIĞINA YAPTIĞI BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI”

Doğa Derneği, çalışmalarına destek veren ünlü sanatçı Tarkan'ın da aralarında yer aldığı bir heyet eski Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ı ziyaret etmiş, Hasankeyf’in Dünya Kültür Mirası listesine girmesi için gerekli girişimlerde bulunulmasını istemişti.

Heyet, Hasankeyf'in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Doğa ve Kültür Mirası listesine uygunluğunu belgeleyen bilimsel bir raporu Bakan Ertuğrul Günay'a sunmuştu. Ancak şimdiye kadar tarih ve doğa savunucuları tarafından gösterilen bütün çabalar sonuçsuz kaldı.

“DÜNYADA BAŞKA BİR BENZERİ YOK”

Ziyaret sonrasında basına açıklama yapan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, Hasankeyf'in dünyada bir başka benzerinin daha bulunmadığına dikkat çekerek, "Bir alanın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için UNESCO tarafından belirlenmiş 10 kriter bulunuyor. Bu 10 kriterden bir tanesinin karşılanıyor olması bile bir alanın UNESCO listesine dahil edilmesine yetiyorken, Hasankeyf ve içinde bulunduğu Dicle Vadisi bu 10 kriterin 9'unu karşılıyor. Hasankeyf bu özelliği ile dünyanın en önemli alanlarından biri. Biz Sayın Bakan'dan, Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edilmesi için gerekli süreci başlatmasını talep ediyoruz " demişti.

img_0155.jpg

TARKAN’IN DA DESTEİ YETMEDİ

Doğa Derneği'nin çalışmalarına ve Derneğin yürüttüğü "Hasankeyf Yok Olmasın" kampanyasına aktif destek veren sanatçı Tarkan, UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer alan benzerleri ile kıyaslandığında Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin değerinin çok daha iyi anlaşıldığını söylemişti.

Tarkan, "Hepimizin bildiği Mısır Piramitleri'nin 3, Çin Seddi'nin 5, Kapadokya ve Maci Picu'nun 4 kriterle UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olduğunu düşündüğümüzde 10 kriterin 9'unu karşılayan Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin önemini daha iyi kavrıyoruz. Dicle Vadisi bu listede yer almayı çoktan hak ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

12 BİN YILLIK TARİH

Dicle Nehri, insanlık tarihinin en başından bu yana farklı medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Bölgede bulunan çok sayıdaki höyük de tarih öncesi zamanlara ait insan yerleşimlerine dair kanıtlar sunuyor. 12 bin yıl öncesine uzanan tarihi ve Dicle nehrinden beslenen zengin doğası, burayı benzersiz ve büyüleyici bir Dünya Mirası haline getirilebilir.

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'ın da aralarında bulunduğu bilim adamlarından oluşan heyet tarafından hazırlanarak dönemin Kültür ve Turizm Bakan'ı Günay’a verilen rapora göre Dicle Vadisi ve Hasankeyf UNESCO'nun şu kriterlerini taşıyor:
ozgur.jpg

1- Yaratıcı insan dehasının ürününü temsil etmesi.
 

2- Tarihin belli bir zamanını veya kültürel mekânını, mimari veya teknolojinin gelişimini, anıtsal sanatları, şehir veya peyzaj mimarisinin insani değerler arasındaki etkileşimini göstermesi.
 

3- Kültürel geleneğin, yaşayan veya kayıp bir uygarlığın eşi olmayan veya istisnai tanıklığını içermesi.
 

4- İnsanlık tarihinin anlamını taşıyan veya temsil eden bir yapı, mimari veya teknolojik topluluğun seçkin örneği olması.
 

5- İnsan yerleşimine, toprak veya deniz kullanımına ilişkin bir örnek sunması, özellikle bu örneğin geri dönüşümü olmayan değişimlerin etkisiyle dayanıklılığını yitirmemesi.
 

6- Üstün bir doğal mucize ya da istisnai doğal güzellik ve estetik önem arz eden alanlar içermesi.
 

7- Dünya tarihinin hayatın varlığı, kara parçalarının ya da önemli jeomorfik ve fizyografik detayların oluşmasında süre gelen önemli jeolojik süreçlerin önemli devrelerini temsil eden örneklerden olması.
 

8- Evrensel anlamda devam eden ekolojik veya biyolojik gelişimin örneği olması, veya ekosistem, kaynak su, karaya ait gelişim, hayvan ve bitkisel topluluğun örneği olması.
 

9- Biyolojik çeşitliliğin yerinde korunması için bilimsel olarak ve çevre korunması bağlamında tartışılmaz evrensel öneme sahip tehlike altındaki türler de dâhil olmak üzere gerekli pek çok önemli doğal habitata sahip olması.

HASANKEYFLİLER BARAJIN İPTALİNİ İSTİYOR

Uzun yıllardan beri Hasankeyf’te turizm işletmeciliği yapan Fırat Argun, antik kent Hasankeyf’in Dünya Kültür Mirası listesinde yer alması için gerekli olan 10 kriterden 9’una sahip olduğunu hatırlatarak Ilısu Baraj projesinin durdurulmasını istedi.

Fırat Argun, “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, Dünya Kültür Mirası olarak kabul edildi. Bu bizi son derece mutlu etti. Keşke daha önceden kabul edilseydi, geç kalınmış olsa bile sevindirici bil gelişmedir tarih ve doğa adına. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda Hasankeyf tarihi geçmişi ile Mezopotamya bölgesinde insanlık tarihinin başlangıç noktası olmakla beraber medeniyetin de temelinin atıldığı ilk coğrafyadır. Bu anlamda hükümet tarafından yürütülen Ilısu Baraj inşaatı zaman kaybedilmeden durdurulup Hasankeyf’in Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmesi için gerekli girişimlere başlanmalıdır” dedi.

“HASANKEYF İLE DİYARBAKIR KARDEŞ ŞEHİR”

Konu ile ilgili açıklama yapan Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş ise, Hasankeyf ve Dicle Nehri vadisinin UNESCO listesine alınması gerektiğinin altını çizdi.

Hasankeyf’in geçmişi itibari ve kültürel zenginliğiyle Diyarbakır'a kardeş şehir olduğunu, her iki kentin de 12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğuna dikkat çeken kavuş şöyle dedi:

Dicle Nehri her iki kente altın gerdanlık gibi can veriyor. Her iki kentin en önemli güzelliklerinden biridir. Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO listesine alındı. Bundan dolayı sevinçliyiz. Ama buruk bir sevinç yaşıyoruz. Çünkü Hasankeyf yıllardır bu mücadeleyi veriyor. Hasankeyf, ne yazık ki büyük bir risk altındadır. Ilısu Barajı'nın altında kalacak. UNESCO'nun birinci derecedeki öncelikleri arasındadır. Çünkü UNESCO'nun bir diğer görevi de kültürel mirası ve risk altındaki yapıları listesine alıp korumaktır. Ama ne yazık ki Hasankeyf bu korumadan mahrum durumdadır.
 

“VERDİĞİMİZ BÜTÜN ÇABALAR SONUÇSUZ KALDI”
 

Uzun yıllardan beri verdikleri bütün çabalarına rağmen Hasankeyf’i kurtarmak ilgili olumlu bir sonuç alamadıklarını vurgulayan Kavuş, "Bunun gerçekleşebilmesi için, Kültür Bakanlığı'nın UNESCO'ya başvuru yapması gerekiyor. Biz defalarca raporlarla bakanlığa müracaatta bulunduk. Ancak Kültür Bakanlığı raporları UNESCO'ya gönderme yerine kendi raflarına aldı. Ne yazık ki raporlar şu anda tozlu raflarında bekletilmektedir. Hasankeyf'in bu listeye girmesi hayati bir önem taşıyor. Çünkü girmediği taktirde Ilısu Barajı'nın altına gömülecek. Yeryüzünün tarih cenneti olan bu eşsiz güzellik sular altına gömülecek. Bir yapının UNESCO listesine girmesi için bir kriter gerekiyorken Hasankeyf 9 kriteri birlikte taşıyor. Ancak buna rağmen hala listede yer almıyor. Biz bu duruma tepkiliyiz" diye konuştu.

Bu yazı toplam 1672 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim