• BIST 95.193
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7581
  • Euro 6,5591
  • Batman : 35 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

İBADETİN ÖZÜ DUA...

08.02.2016 12:56
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Allah'a teslim olmanın en açık örneğidir dua.  Dua,  kişinin kendi aczi yetini, fakirliğini, noksanlığını, çaresizliğini  yaratıcısına beyanıdır. Tıbbın, ekonominin, zenginliğin, makam ve yetkinin bazen çaresiz kaldığı durumlarda insan, bütün varlıkların yaratıcısı, yöneticisi, onun kudret eliyle sevk ve idare ettiği  Allah'a baş vurmakta bulduğu, sıkıntılarının çare ve çözümünü  onda  aradığını görüyoruz. Dua kulun görevidir. Dua başlı başına bir ibadettir.

     İnsan,  dua ile kalben, ruhen, zihnen, manen huzur buluyor . Dua ile göz yaşı dökmek, günahlarına pişmanlık duymak, kötü işlere pişmanlık  duyarak rahmetine  muhtaç olduğunu ibraz etmek, ellerini sema ye,  rahmet kapısına kaldırmak, O'ndan istemek ,kullukla  O'na teslim olmanın işaretidir. Dua ibadetin özüdür.

     '' Eğer duanız olmasa Rabbim katında ne ehemmiyetimiz var.?'' (Fukan.77)  demek kulun değer ölçüsü Yüce yaratanına  göstermiş olduğu kulluğun en güzel şekli olan dua ile ortaya çıkmakta ve bilinmektedir. Duası olmayanın,  Allah katında bir değeri yoktur. Bir başka ayette Canab-i Hak buyuruyor  ki,  '' bana dua edin, size cevap vereyim.'' (  Mü'min. 60) Dua başlı başına bir ibadettir.

     Peygamber efendimiz: ' (A.S.V)  Yüce Rabbimizin kendisine açılan elleri, yönelen kalpleri, yalvaran dilleri boş çevirmeyeceğini müjdelemiştir. Bugün her zamandan daha çok, milletçe duaya muhtacız.

     Dua bir istektir. Ezel ve Ebet sultanının kapısını çalmaktır. Dua yaratıcının rahmet deryasından kulun kalbine düşürdüğü bir damladır.

      Zaten aciz, fakir, şefkate muhtaç,  kusurlu ve noksan insanoğlu sığınacağı,  isteyeceği , başvurabileceği,  çalabileceği Rabbinden başka bir kapı mı var.? Evet bizler bu katı kalplerimizin yumuşaması için,  kalplerimizin ve  gönüllerimizin huzuru dua ve zikirlerle ancak sağlanır , diye düşünüyorum.

    Allah'ın en çok sevdiği şey nedir, bilir misiniz.? Kulun, kendi acizliğini ve kusurunu , fakirlik ve ihtiyacını anlayıp, dergah-ı  İlahiyeye yönelip tövbe ve istiğfar etmesidir, yalvarmasıdır, dua etmesidir. Allah'ı en çok hoşnut eden şey budur.

    Yani kişi halini anlıyor,yanlışını görüyor, hatasını biliyor, ondan da yüce Rabbine itirafta bulunuyor. Diyor ki, '' Evet Allah'ım! Ben günah işledim, yanlış yaptım kusurluyum Sana sığınıyorum, senin rahmetini diliyorum, bir daha yapmamaya söz veriyorum. '' İşte kulun bu hali, Allah'ı en razı eden durumdur.

     Elbette ki Allah'ın  hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. Allah'ın her ikramına ise bizim ihtiyacımız vardır. fakat Allah'ın verdiği bunca nimete karşılık kulundan bir takdir ve şükran ifadesini görmek istemektedir. Acaba biz bu nimetlerin kaçta kaçının şükrünü eda edebiliyoruz.? Kulun vazifesi sadece Rabbine yönelip dua etmektir.  Allah'tan bol bol nimet,  ihsan,bağış ve mağfiret dilemektir.

     Kulun vazifesi, ne kadar günahkar da olsa , tövbe kapısının sürekli açık bulunduğunu bilmesi, tövbe ve istiğfarı ağzından düşürmemesi gerekir. Allah'ın rahmetinden asla ümit kesmemek gerekir. Allah'ın rahmeti azabından daha çoktur. Kul samimiyetle Allah'a yönelirse, samimiyetle günahlarından  göz yaşı döküp pişmanlık duyarsa, pişmanlık gözyaşı alevli ateşi söndürüyor.

      Günahlarımıza  ağlayıp, pişmanlık duymak, tövbe etmek dua ile bunu itiraf etmek kulun hayrınadır.

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim