• BIST 94.219
  • Altın 254,250
  • Dolar 5,8719
  • Euro 6,5725
  • Batman : 24 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

İLİM VE İRFAN....

29.09.2016 13:02
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

İslam'n ilk emri oku diye başlar. Vahiy meleği Cebrail bu hitabı üç defa Peygamberimize tekrar ediyor. Kur’an-ı Kerim’i incelediğimizde görüyoruz ki, ilk ayetlerinde, Allah biz kullarına ''oku' diye emrediyor. Bu emir Peygamberimizin şahsında, bu ayetin muhatabı tüm Müslümanları kapsıyor. Okumaktan gaye ilimdir. İlim ve irfan sahibi olmaya, Allah ve Resulünün rızasını kazanmaya, insanlara faydalı olmaya, ileri medeniyetler seviyesine ulaşmaya İslam dinin Müslümanlardan istediği değişmez bir kuralıdır.

Şairini dediği gibi: ''İlim ilim bilmektir. İlim kendini bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bilmem bu nasıl okumaktır.'' İlimle, ilmi irfanı elde etmek amacıyla tahsil etmek. Kendi yaratılış gayesini bilmek, kendini bilmek, Allah'ı tanımak, iman etmek imanın gereği yaşamak, Allah'ın sıfatları tanıyarak, bilgi donanımı ile, ilmi dairesinde hayatına yön vermek gerekiyor.

İslam'ı okumak, hayatı okumak, kainatı okumak, zerreden küreye kadar bütün mevcudatı okumak, okuyabilmek Allah'ın sanat eserlerine incelemek, bal arsındaki harika sanatını okumak, anlayabilmek, orada Allah'ın rahmet sıfatını, ilmini okumak tefekkür ederek okuyabilmek, bu vesileyle Tahkiki bir imanı elde etmek, taklitten uzak, hakiki manada iman etmek ve gereğini yaşamak ancak ilimle, araştırmayla ve irfanla olur.

Avrupalılara ve İslam düşmanlarına karşı galebe çalmak, icbar ile değil, ikna iledir buda ancak ilimle olur. Öyle dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahreti isteyen ilme sarılsın, hem dünyayı hem ahreti isteyen yine ilme sarılsın diyor efendimiz. Ümmetin cehaletten, fakirlikten, zilletten ve geri kalmışlıktan kurtulabilmesi ancak ilimle olur. İlmi Allah adı ile okumak, Allah adı ile başlamayan bir ilimden manevi yönden hayır getirmez. Rahmet, şefkat, iyilik, adalet, sevgi, anlayış, kardeşlik, hak hukuka saygılı olmak ve  adalet gibi toplumsal  konuları ilgilendiren konuları İslami bir şuur ve bilinç oluşturur. Bu meziyetleri elde etmek için dini, imanı, ahlaki ihtiva eden eserleri okumakla sağlanır.

''İlim tahsil etmek her kadın ve erkek üzerine farzdır.'' İlim Çin'de de olsa gidin öğreniniz.'' İlim Müslüman'ın kaybolmuş malıdır, nerede bulursan alınız.'' şeklinde çok hadisi-i şerifleri mevcuttur. Bütün bun hadis-i şerifler ve ayetler bize okumayı, ilim tahlil etmeyi, emreder. “Her Müslüman cehaleti yenmeli. En büyük düşmanımız cehalettir. fakirliktir ve ihtilaftır diyor. Bu üç büyük düşmana karşı ilimle, sanatla ve ittifakla cihat etmek gerekir” diye beyan ediyor  asrın mütefekkiri Sait-i Nursi.

İlim bilmek ise, İrfan bunun hayata geçmesidir. İlim ışıksa irfan o ışıkla akıl ve kalbin aydınlanmasıdır. Hz. Peygamber’in ''Allah'a sığındığı faydasız ilim. (Tirmizi. Deavet.  68.) İrfana dönüşmemiş ilimdir. Kuran-ı Kerimde: '' Allah'a karşı ancak, kulları içinde ilim sahipleri olanların derin saygı duyacağını belirten ayet ( Fatır.35.28) ilmini irfana dönüştürenlere işaret etmektedir.

İrfan yahut marifet başta insanın kendi özü olmak üzere her şeyde Yüce yaratıcının özelliklerini görmek, yaratıklardaki işaretlere  yaratıcıyı tanımak, tüm varlığıyla bu gözle bakabilmeyi içselleştirmek ve tüm bilgileri bu amaçla kullanmak demektir.

Ne mutlu hakkı bulan her şeyde hakkı tavsiye edenlere. Ne mutlu İlmi Allah'ın rızası için tahsil edenlere, o ilmi Allah ve Resulünün istediği istikametinde harcayanlara onunla amel edenlere.

Bu yazı toplam 664 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim