• BIST 92.250
  • Altın 252,947
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Islah ve ihya etmek...

31.01.2016 12:25
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

    Bugün baş döndürücü hızla bir ahlaki çöküntü yaşanıyor. İslam coğrafyasında yaşanan vahşetler, göçler, Suriye, Mısır, Yemen gibi ülkelerde Müslüman kardeşlerimiz katliamlara maruz kalıyorlar. öldürmelerin yanı  sıra manevi yönden zaafa uğradığını,  gençliğin içinde bulunduğu manevi boşluk o  toplumların  geleceğini de  derinden sarsıyor.

     Özellikle bölgemiz, güneydoğuda sergilenen ölümler, bazı ilçelerde sergilenen hendekler, barikatlar, tuzaklanmış bombalar nice masum insanların ölümüne, yaralanmasına ,ömür boyu  sakat kalmasına , ilerde toplumsal derin yaralar açmakta. Bu sosyal problemlerin hepimizi dini ve dünyevi konuda perişan etmekte. Maddi ve manevi yönden zarara  sebebiyet vermekte.

    Bölge ekonomik açıdan büyük kayıplar veriyor. Günlerdir ekmek teknesi olan  dükkanı, iş yeri kapalı. Evin geçindirmek, para kazanmak   için çalışamıyor, işyerlerinin kepenkleri kapanmıştır.  sağlık sorunu, eğitim sorunu yaşıyor. Bu hayatı konular durma noktasında. Maddi ve manevi yönden bölge insanı zarar görüyor. Çocuklar eğitimden mahrum edilmiş.

    Birer Müslüman olarak ve insan olarak Memleketimizin, ülkemizin kalkınması için, yaşanan nahoş problemlerin çözümü için ıslah ve ihya hareketi başlamalıyız. İnsanlarımızı bu konuda aydınlatmalıyız..Görev aydınlara, eğitimcilere, yazar ve çizerlere, din adamlarına büyük sorumluluk düşüyor. İlim ve  irfanla, Eğitim ve öğretimle milletler geleceğini belirler. Eğitime önem vermeliyiz. toplumların milletlerin en büyük düşmanı cehalettir. Cehaleti yenmemin yolu,  Okumak, maddi ve manevi yönden gelişmek ileri sevilere ulaşmak zorundayız. Bölgenin  makus talihini değiştirecek ilim ve irfandır. Din ilimleri ile fen ilimleri okumak zorunluluğu vardır. 

     İki aydır bazı ilçelerimizde çocuklar eğitimden mahrum olmuşlardır. Okula gidemiyorlar bu çocukların ne günahı var. Bazı ilçelerimizde sağlıklı sorunu yaşanıyor. Hastalar var. ihtiyarlar var, doğum yapmak için hastanelere gidemeyen, gitme olanağı bulamayan nice  analar var. bu insanların Sosyal insan hakları ihlal ediliyor. hak ihlalleri yaşanıyor. engelleniyor. Araçlar sokaklara giremiyor. Hastayı hastaneye araçla götürmek mümkün değil.  nakli yapılamıyor. hasta hakkını nasıl elde edecek.Olayların bu boyutunu  da  değerlendirmek gerekir. Hastalar, ihtiyarlar, kadınlar - bebekler,yaşlılar  ilaçlara muhtaç binlerce hastalar var. Bu insanlar en tabii sahip olduğu haklardan mahrum kalıyorlar.. Bu insanların en tabii  hakkını ve hukukunu  da savunmak gerekiyor. Yakıp yıkmak, öldürmek çare değildir. çare : toplumu ıslah ve ihya etmek gerekir.

     Kim bu memleket ve  millete hizmet ediyorsa, bu memlekette taş üstüne taş koyup milleti için hizmet yapıyorsa Allah onlardan razı olsun demek gerekir. Gerçek millet perverlik milletine, halkına, ülkesine ve vatandaşına hizmet etmekle, hizmet götürmekle olur. Olayı bu açıdan değerlendirmek lazım. Avrupalı çocuklar park ve bahçelerde keyifle oynarken, eğlenirken , eğitim alırken, bölgemin çocukları kör kurşunlara,Çınar ilçemizdeki   anlamsız tonlarca bombayla  öldürmelerine gönlüm asla razı değil. O masum çocuğun hakkını hukuku çiğneniyor.

     Birey ıslah olursa, aileler ıslah olur, aileler ıslah olursa toplum ıslah olur, toplumlar ıslah olursa devlet ıslah olur, devletler  ıslah olursa  dünya ıslah olur diye düşünüyorum. Bireyselden toplumsal ıslah hareketi hepimiz için elzemdir. Millet olarak bu ıslah hareketine her zamandan  çok bugün  muhtacız . İnsan sadece dünya için yaratılmamış ki bütün mesaisini dünyaya yönelik yapıyor. İnsan ahret için ebedi bir hayatın kazanması için dünya ve Ukbe  için çalışmak zorundayız. Dünyada yaşadığımız kadar dünyaya, ahrette kalacağımız  kadar  çalışmalıyız. Çalışan kazanır. Bu bir realitedir.

     Avrupalılar doğru çalışıyor, sağlam çalışıyor, memleketi için,  milleti için dürüst çalışıyor Allah veriyor, gayretin neticesini veriyor. Biz Müslümanlar olarak, sağlam , dürüst ideolojik saplantılardan uzak, sen - ben kavgalarını bırakarak, gayret edersek,  çalışırsak Allah Müslümanları ve  İslam coğrafyasının  içinde bulunduğu zilletten çıkarır. Allah kafir ile Müslüman ayrımı yapmaz.  bu dünyada kim gayret ederse neticesini alır.  

    Bugünden itibaren işe başlayalım. el ele gönül gönülle bu aziz milletin yararına gayret gösterelim. Bu duygu ve düşüncelerle hayırlı hizmetlerimizden Allah'tan üstün başarılar diliyor,  Bölgemizin, ülkemizin huzura, barışa, muhabbete  kavuşmasını temenni ediyorum...

Bu yazı toplam 710 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim