• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

İSLAM HAYAT DİNİDİR...

24.03.2016 13:13
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

İnsan mahlukatın en şereflisidir. Onu eşref-i mahlukat yapan şey, akıl, din, vicdan, rahmet, merhamet, üstün yeteneklerle donatılmış olması sebebiyledir. Konuşan, anlayan, düşünce ve fikir üretebilen, akıl nimeti ile donatan insanı Allah başı boş olsun diye, sahipsiz olsun, sorumsuz olsun diye yaratmamıştır.

Allah(c.c) Adem babamızı çamurdan insan olarak yarattı. İlk insan ve ilk peygamber olarak görevlendirmiştir. zaman ilerledikçe, insanlar hak yolunu kaybettikçe, İslam dininde uzaklaştıkça, hayatlarını O ilahi prensiplerden uzaklaştırdıkça,Allah(s.s) yine insanlar içinde seçtiği peygamberler aracılığıyla ilahi emirlerini mesajını bildirmiştir. hayat boyu takip edilmesi gereken yolu, yöntemini bildirmiştir.

Bir rivayete göre yüz yirmi dört bin peygamber insanların hidayet bulması dünya ve ahret hayatlarını huzurlu mutlu kılmaları için o seçilen Resul ve Nebiler aracılığıyla ilahi mesajları insanlar tebliğ etmiş yol göstermişlerdir. <ne zaman ki insanlar o seçkin peygamberin dediğin yapmadılar, uymadılar, hiçe saydılar felaketler sosyal ve içtimai alanda hayatları perişan olmuştur.    İnsanı yaratan Allah, şekil ve biçim veren, ona akıl gibi üstün bir yeteneği veren, konuşma, anlama, düşünme, his ve tefekkür melekesini veren Allah, hayatının nasıl ve ne şekilde sürdürmesi gerektiğini İlahi kitaplar aracılığıyla bildirmiş, anlatılmış, o seçkin kitapların tebliğcileri olan peygamberler hayatta uygulayarak izah edilmiş, uygulamışlardır. İnsanlığın ilk mürşitleri ilk eğitimcileri, öğretmenleri peygamberlerdir.

Dünyaya doğumla gelen bir bebek yedi gün sonra sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet getirerek, hurma veya  tatlı gibi bir şeyi ağzına vermek dinimiz bu uygulamayı bir sünnet olarak izah etmiştir peygamberimiz. Vefat eden bir insanı, yıkamak, kefenlemek, cenaze namazını kılmak ve defnetmek farzı kifayet olarak beyan ediyor . Demek ki ,doğumla başlayan insan hayat yolculuğu İslam'ın bir hayat dini olduğunu vefatıyla hayatı kapsayan bir dinin vaazıyla iç içeyiz. İnsan dinden uzaklaştıkça hayatı anlamsız kılıyor. Dinsiz bir hayatta hayır yoktur.  Din hayatın hayatı ve hayatın ta kendisidir.

İslam hayat dinidir. hayatın her alanını kapsayan evrensel değerleri taşıyan bir dindir.Mesela,  Sosyal adaletin tesisi için zekatı, günde beş vakit bir araya gelmek için, sosyal dayanışmayı, kaynaşmayı birbirlerimizle yardımlaşmayı, insanaai sorunları çözmek için, cemaatle namaz kılmayı, camilerde toplanmayı, sünnet  olarak tebliğ ediyor. Tanıdığın tanımadığın kişiye rastladığın zaman selam vermeyi,'' Esselamün aleyküm''  demek,  ey kardeşim sen elimden, dilimden, her türlü hal ve davranışlarımdan selamette ol, Allah'ın selamı, rahmeti üzerine olsun diyoruz. benden sana zarar gelmez diyerek selam veriyoruz.. Selam vermenin  anlamı budur. Bu anlayışı sözlerimiz ve fiillerimizle günlük yaşantımızla göstermeliyiz..

Bu nebevi hadislerden anlıyoruz ki, İslam bir hayat dinidir...   Bugün selam yerine Merhaba sözü çıktı milletçe ne hale geldik. Komşu komşunun derdinden habersiz. Selam- kelam kesildi,hal hatırlar sorulmaz oldu.  kapı komşular birbirini tanımaz oldular. Apartman sakinleri, Asansörde aynı komşu birbiriyle konuşmuyor, tanımıyor, icabında güvenmiyor. Şahit olduğum bir asansörde, elinde bin liralık telefonuyla meşguller. İnternette meşgul, Sanal alemin insanı oldular memleketimin insanları. Bir zamanlar bu millet böyle değildir. Ahlaki çöküntüye uğradı. Manevi tahribata uğradı.  Küreselleşen globalleşen, dünyanın sanal alemin kölesi konumuna geldik getirildik. Bu da ayrı toplumsal bir hastalık. Bu konuyu  başka bir günde kaleme almayı üşünüyorum. O kadar çok konu vardı gündem yoğun. üzerine gideceğimiz, birbirimizi uyaracak, aydınlatacak bilinçlendirecek çok konu vardı. yazmak lazım dile getirmek gerekir.

İslam' a göre, Allah'ın insanın üzerinde hakkı var, peygamberin, kuranın, anne ve babanın, komşuların hatta  hayvanlarımızın bizim yani insanın üzerinde  hak ve hukuku vardır. O Hakların gözetilmesi, yerine getirilmesi gerekiyor. İnsan toplumsal bir varlıktır. beşer olmamız hasebiyle beşeri ilişkilere, sosyal ve hayati ilişkilere riayet etme gerekliliği vardır. Toplumsal sorunlarımız, sosyal, kültürel ve ahlaki sorunlarımızı dinle sağlamak durumundayız. Din Allah tarafından vaaz edilen peygamberler aracılığıyla insanlara bildirilmiş, insanın dünya ve ahret saadetini düzenleyen ilahi bir sistem ve takip edilmesi gereken bir yoldur.

Öyle zannediyorum ki, milletçe bir yerde hata etmişiz. bazılarımız İslam ahlakından uzak kaldık, istikametten uzak kaldık, İslami değerleri, manevi dinamitlerimizi ihmal ettik. Her şeyin dünya için imiş gibi bir düşünceye kapıldık. Bu zan sebebiyle toplusal sorunlarımızda zarar ettik. Zararın  neresinden dönersek İnsan ve Müslüman olarak karlı çıkacağız. Ümit ediyorum ki, bu aziz millet yeniden o ihtişamlı dönemine, hayat dolu huzur dolu, barış dolu, kardeşlik dolu o yaşanan eski günlerine dönecektir. Ümit var olmak olmalıyız. Ümit varız, Allah(bizi ümitsizlerden eylemesin.) diyorum.

Bu yazı toplam 797 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim